'Agressie of geweld komen bijna nooit voor' Geen stropdas Duitsland iets anders is dan het 'gezinsuitje' waar Nederlandse voetbalmanagers de mond vol van hebben. De oud-doelman van FC Bayern München Raimond Aumann - destijds slapie van 'onze' Jan Wouters - is in april 1996 als eerste supporterscoördinator aan gesteld, omdat de drievoudig Europa Cup l-winnaar de noodzaak inzag van een goed beleid. De club was weliswaar een van Europa's best georganiseerde en grootste clubs op het gebied van merchandising, maar een gestructureerd overleg met de massale aanhang was er nog niet. De voormalige keeper van de Mannschaft is er de man niet naar om het zelf als eerste te zeggen, maar het beleid van de afgelopen jaren is succesvol. Allereerst zijn er de cijfers: 1633 geregistreerde en erkende fan clubs over de hele wereld die ongeveer 90.000 leden tellen, de vereniging EC Bayern München telt 77.500 leden (velen zijn én lid van de vereniging én van een fanclub), een marktonderzoek heeft uitgewezen dat wereldwijd vijf miljoen mensen met Bayern sympati- seren en in de merchandising wordt jaarlijks 75 miljoen gulden omgezet. „EC Bayern is booming," weet Aumann. Maar er is echter nog iets anders waar het succes van het recente supportersbeleid aan af te meten is: de geestdrift. Die is bijzonder groot. De Südkurve voelt zich gewaardeerd en weet dat het als eenheid een net zo belangrijk clubonderdeel is als bijvoorbeeld de sponsors. En dat laat men de hele wedstrijd met niet aflatend gezang en veel vlagvertoon horen en zien. President Franz Beckenbauer kijkt zonder stropdas en met Bayern-cap vanaf de hoofdtribune goedkeurend toe. Agressie en geweld komen er bijna nooit voor. FC Bayern München

Ajax Life (vanaf 1994) | 1999 | | pagina 15