'Supporters cultuur is ons heel veel waard' tUUTERN V' Mi Ze hadden er niet eens een actie als bijvoorbeeld de F-side-campagne Euro-Stand voor nodig, de fans van FC Bayern München. Toen de UEFA met de zitplaatsenmaatregel kwam, wist zowel de clubleiding als de grote aanhang van de 'recordmeister' het zeker: staanplaatsen horen bij de echte voetbal cultuur. Een bezoek aan één van de weinige topclubs in Europa die nog opkomt voor het 'recht' om in een voetbalstadion te staan. Waar goed, die UEFA-maatregel dien je nu eenmaal na te leven. Dus hebben we bedacht om een soort constructie te maken, waar bij Europese wedstrijden stoeltjes uitgeklapt kunnen wor den. En die bij Bundesliga-wedstrijden weggehaald worden. Hetgeen elke keer gebeurd. Zo kunnen er 7.000 mensen in de befaamde Südkurve staan. Het is de meest bekende, trouwe en sfeervolle supporters groepering in Duitsland. Die is ons heel veel waard," vertelt Raimond Aumann, fancoördinator in vaste dienst van de club. Het is enkele uren voor de laatste wedstrijd voor de winterstop. FC Wolfsburg is die zaterdagmiddag het nieuwe slachtoffer (3-0) in Bayerns kampioensrace. Voor het Olympia-stadion verzamelt de vaste aan hang. Wat opvalt is dat werkelijk iedereen, maar dan ook iedereen, iets van de favoriete club draagt. Van kleine kinderen tot de senioren, een pet en sjaal is nog het minste. De meest opmerkelijk supporters zijn de zogenoemde 'schlachtenbumm/er', de gangmakers in de Südkurve. Het is een typisch Duitse supporter, die de dertig al weer een tijdje gepasseerd is maar het Deep Purple- tijdperk nog niet heeft afgesloten. Hij is te herkennen aan zijn mouwloos jeansjack dat barstenvol zit met opgestikte clubmerktekens. Over de ceintuur van zijn verouderde spijkerbroek (met uitgezakt kruis) rijst een imponerende bierbuik. Om zijn meestal kalend danwel grijzend hoofd is een Bayernplak geknoopt. En het g geheel is pas af als om elke pols minimaal drie sjaals gebonden zijn. Om zijn stembanden en keel alvast voor g te bereiden op de wedstrijd, smeert hij die vooraf met jE menige halve liter 'pilsener' in een van Münchens I biergarten. Als dan ook nog enkele 'bratwursten' ver- orberd zijn (die hij gewoon met geld kan betalen!), is hij klaar voor de 'kampf'. 2 Het klinkt misschien ietwat badinerend, maar dit o ritueel toont overduidelijk aan dat voetbalbeleving in

Ajax Life (vanaf 1994) | 1999 | | pagina 14