m Het is mogelijk dat in 2000 Blind en Wouters het technische beleid bij Ajax zullen bepalen Vrije trappen Welkom bij Ajax Speelwijze en resultaat De rust zelve Wouters: „Van Basten heeft al snel toegeven dat hij het fout gezien had wat mij betreft." Tot september 1991 vervulde Wouters een belangrijke rol bij Ajax. Aanvankelijk als middenvelder, later 'op 4' in de defensie. Hij baarde ineens opzien door vrije trappen keurig over de muur in het doel te draaien, onder andere tegen PSV. Hij maakte 'oorlog' met de patatgeneratie bij Ajax, met spelers die hij nu onder zich weet: Witschge, Frank en Ronald de Boer. Hij was, kortom, een van de leiders van Ajax. Met het vertrek van Beenhakker en de komst van Louis van Gaal veranderde de positie van Wouters. Dat Van Gaal Wim Jonk een basisplaats gaf, leverde geen kritiek op, maar dat ging wel ten koste van Wouters. Wouters werd 'verbannen' naar de linkshalfpositie, waar hij zich minder op zijn gemak voelde. Het kwam dan ook goed uit toen eind 1991 Bayern FOTO'S LOUIS VAN DE VUURST [au Wouters kwam in de zomer van 1986 naar Ajax. Johan Cruijff was er één seizoen technisch direc teur. Cruijff vond dat zijn speelse team wel wat meer fysieke kracht en tactisch inzicht kon gebruiken. Daartoe haalde hij bij München zich voor Wouters meldde. Wouters had een afspraak met het Ajax-bestuur dat hij in het geval van een financiële positieverbetering weg mocht. Zo gezegd, zo gedaan. Wouters naar Duitsland; zonder hem won Ajax dat seizoen de UEFA-cup. Toch zou Van Gaal later verklaren dat hij van één vertrokken Ajacied spijt had. Juist, ja: Jan Wouters. Het 'type Jan Wouters' was een begrip in de vaderlandse voetbalwereld. Na zijn verblijf bij Bayern München keerde Wouters in 1994 terug bij PSV, waar hij nog twee jaar zou spelen. In die periode was Wouters al nadrukkelijk met zijn trainerscarrière bezig. In december 1995 interviewde Voetbal International onder andere Danny Blind en Jan Wouters; de 'trainers van 2000' werden zij genoemd. Een vooruitziende blik, want is het zeer wel mogelijk dat in 2000 Blind en Wouters het technische beleid bij Ajax zullen bepalen. Dat zou de ultieme erkenning zijn voor twee Ajacieden die bij hun komst naar de club in 1986 nog geringschattend werden bekeken. In dat artikel bleek Wouters al vastomlijnde ideeën over het trainerschap te hebben: „Ik zou kiezen voor de speelwijze en het resultaat moet daarvan een gevolg zijn. Ik ben een winnaar, absoluut, maar er is meer dan winnen alleen. Het moet via een speelwijze die mij voor ogen staat. Ik zie liever met vallen en opstaan een team groeien, dan dat ik vijf keer met 1-0 win en geen progressie zie." Hoezo heeft Wouters onder Cruijff getraind? „Tactiek is je eigen speelplan. Voor mij is de ideale veld- bezeting 4-3-3, waarbij een van de verdedigers bij bal bezit in het middenveld inschuift. Maar je moet er wel de spelers voor hem hebben. Als ik die niet zou hebben zou ik het niet kost wat kost gaan spelen." Waar Van Gaal zich in 1991 met veel lawaai in de media presenteerde, acteert Wouters de rust zelve. Twee keer speelde hij met Ajax gelijk, tegen Heerenveen en Feyenoord. Vooral in Rotterdam had Ajax kunnen win nen. Wouters leek daarover rustig, maar innerlijk moet hij gekookt hebben, want als het over voetballen gaat laat Wouters niet over zich lopen. De sympathieke man van buiten het veld is meedogenloos in het veld. Dat laatste heeft hij gemeen met Louis van Gaal en Johan Cruijff. Laten we hopen dat hij hun successen ook kan evenaren. Sparta Danny Blind en bij FC Utrecht Jan Wouters weg. Tegelijkertijd verdwenen de Ajacieden Ronald Koeman en Gerald Vanenburg naar concurrent PSV. Veel Ajax-supporters waren verbijsterd over de transfers. Wnenburg weg en Wouters ervoor terug? Techniek voor botte kracht? Wat was er met Ajax aan de hand? Ook de spelersgroep juichte de wisselingen niet toe. Sterspeler en topscorer Marco van Basten liet in het openbaar zijn twijfels blijken over het aan trekken van Jan Wouters. Moest hij met zo'n beperkte speler gaan voetballen? Moest Ajax met Wouters terug naar de Europese top? Wouters gaf zelf het antwoord. Op één van de eerste trainingen gaf hij Van Basten een paar enorme beuken, zodat-ie wist dat Wouters zich niet liet piepelen. En aan het eind van het seizoen won Ajax voor het eerst na veertien jaar weer eens een Europacup. Dragende spelers in dat elftal: Jan Wouters en Danny Blind en, vooruit, Marco van Basten.

Ajax Life (vanaf 1994) | 1999 | | pagina 12