Bij PSV was dat helemaal niet zo. Als je daar een leuke t beweging r" vj had, hoorde je niks.'^M^ goed warm worden voordat ik soe pel ben. De eerste tien minuten van een wedstrijd ben ik altijd doodop. Daarom ga ik voor een wedstrijd altijd even voor mezelf lopen, zodat ik wat losser word. Als linksbuiten moetje toch ex plosief zijn. Nee, koppen doe ik niet graag. Mijn timing is niet zo goed. Ik probeer het wel, en de ene keer valt de bal goed en de an dere keer niet." Reeds in zijn PSV-periode hadden veel Ajax-fans een zwak voor Hoekstra. Ze beschouwden hem als een Ajax-speler die bij de ver keerde club zat. Hoekstra: „Er gens was dat wel zo. Als ik bij Jong Oranje spelers van Ajax te genkwam, hadden die het altijd over techniek en trucjes. Bij PSV was dat stukken minder. Daar keek men altijd op tegen Ajax en Amsterdam. Tegen de flair, de durf. Dat is een cliché dat nog al tijd opgaat. Internationaal beken de spelers als Kluivert en Seedorf komen allemaal bij Ajax vandaan. Wat er bij PSV vandaan komt is nul, komma niks." Bij Ajax breken de laatste tijd ook niet veel jeugdspelers meer door, of krijgen de kans er niet meer voor. Een ontwikkeling die ook Hoekstra zorgen baart. Net als het hoge aantal buitenlandse voetbal lers dat naar Nederland komt. Zelfs bij Ajax lijkt het eigen ge zicht te verdwijnen. Hoekstra: „Dat is jammer. Aankopen krijgen altijd de voorkeur. Ze zijn al wat ouder en rijper, terwijl een jeugd speler nog wat tijd nodig heeft. Dan kiest nu ook Ajax meer voor zekerheid. Terwijl je voor het geld van die aankoop net zo goed de ei gen spelers een hoger salaris had kunnen geven, waardoor ze bij Ajax bleven. Dan betaal je ze toch gewoon vier miljoen netto! Maar nee, men laat ze gaan en haalt dure buitenlanders. Op den duur zou deze ontwikkeling wel eens de dood van het Nederlandse voetbal kunnen betekenen. Want als het tegenzit zal het publiek zich snel ler van de club afkeren, omdat er vrijwel geen Nederlandse spelers meer in staan. Als de Superliga doorgaat, is het snel gebeurd met de vaderlandse competitie, denk ik. Dan moetje te veel wedstrijden spelen. Aan de andere kant: voor een speler is het wel speciaal, twee keer per jaar tegen Manchester United. En het geld is ook niet ver keerd, natuurlijk." Terug naar Assen Toch beschouwt Hoekstra zich niet als een speler die puur om het geld speelt. „Ik voetbal nog steeds omdat ik het leuk vind. Ik hoef niet zo snel mogelijk naar het bui tenland. Het verhuizen, de vreem de taal, het trekt me niet zo. Al leen als ik elders meer aan spelen zou toekomen, zou ik overwegen om te vertrekken. Anders niet." Ook de enorme be langstelling die profvoet ballers in landen als Spanje en Italië ten deel valt, maakt Hoekstra niet ja loers. Hoekstra: „Ik hoef niet zo nodig op de voor grond te treden. AJAXLIFE B

Ajax Life (vanaf 1994) | 1998 | | pagina 8