van de supportersvereniging de parkeerplaats als ontmoetingsplaats, clubhuis hebben ze niet. grote sporten (basketbal, base- als nooit tevoren. De armere clubs ball, American football en in min- konden minder lucratieve con- dere mate ijshockey) komen. De tracten afsluiten. Een eeonomi- meeste fans zijn jonger dan 25. De sche recessie trof hen helemaal in ouderen kunnen er tot op de dag het hart. In 1985 stierf de Ameri- van vandaag nog niet aan wen- kaanse profliga een ruwe dood, nen. Maar eensfeal dat enthou- daar Cosmos zowel op financieel siasme overslaat op de oudere ge- als sportief gebied geen concur- neratie." rentie meer had. Vraag nu de mensen op straat niet wat zij van voedbal of de Metro Stars vinden, dn de kans is groot Het duurde uiteindelijk elf jaar dat ze je vol niódefljden aan kij- voordat het profvoetbal in de Ver ken. Van J°h$|}j§j|iijff, die zo'n enigde Staten een serieuze revival twintig jaar geleden bij de Was- zou beleven. In 1996, nog twee hington Diplomats"'|n de Los An- jaar na het WK in de Verenigde geles Azted^peeldSftebben ze al Staten, werd de Major League helemaal ncjoit gehóórd. Soccer (MLS) opgericht, waarvan Cynisch genBpg keiöten de meeste de Metro Stars nu deel uitmaken. New Yorkers Pelé en Franz Bec- De eigenlijke naam van de Metro kenbauer weKOTt'órff'de eenvou- Stars is de Empire Soccer Club, dige reden dat deze twee reuzen maar de eigenaars van de club eind jaren zeventig onder contract kwamen overeen met de MLS dat stonden bij het toenmalige New de club de naam van hun bedrijf York Cosmos. De clubs, toen ver- mocht dragen, enigd in de North American Soc- De gelden voor de clubs zijn thans eer League begonnen in die tijd gelijk verdeeld. Deze zogenaamde voetbalsterren uit Europa en Bra- salary-cap lijkt op het eerste ge- zilië aan te trekjeen. zicht een probaat middel om een Filmgigant Warner Brothers was herhaling van de Cosmos-situatie Óestijds de financier van Cosmos. tegen te gaan. De curator van die Telovisie-grootmachten als CBS gelden is de MLS. Charlie Stili- straalden de wedstrijden van de tano: „Wanneer we een speler wil- New Yorkse ploeg de huiskamers len aantrekken, moeten we dit in. Het gevolg was dat het voetbal voorleggen aan de voetbalbond, aan populariteit won. Het stadion De MLS bekijkt dan of de transfer liep vol. En de kassa's rinkelden de moeite waard is en zal in het positieve geval ons geld beschik baar stellen." De ervaring leert echter dat clubs deze regel op slinkse wijze weten te omzeilen. Zo is de transfer van oud-Milan ster Roberto Donadoni naar Me tro Stars destijds gefinancierd door Nike. En steeds meer clubs en individuele spelers maken dankbaar gebruik van marketing mensen, die maar al te graag con tracten afsluiten. Sinds de oprichting van de MLS hebben de Stars geen enkele prijs gewonnen. De New Yorkse trots wist zich dit seizoen zelfs niet te plaatsen voor de play-offs. Ster speler en popster Aléxi Lalas m'oet volgens de fans vertrekken. De Metro Stars heeft een eigen supportersvereniging, de Empire Supportersclub (300 leden). Sail lant is dat meer dan de helft van die groep van niet-Amerikaanse komaf is. Voor iedere wedstrijd in het Giant-stadion in het district New Jersey gebruiken de leden van de supportersvereniging de parkeer plaats als ontmoetingsplaats. Een clubhuis hebben ze niet, omdat de Metro Stars het stadion moeten delen met de Giants. En American football geniet van oudsher nou eenmaal meer privileges. Kevin McAllister, voorzitter van

Ajax Life (vanaf 1994) | 1998 | | pagina 33