De veelbelovende opleiding bij het National Georgian Dance gezelschap werd op 16-jarige leeftijd abrupt afgebroken. Vader Robizon Kinkladze kreeg zijn zin: zoonlief koos voor het voetbal. „Ik droomde er eigenlijk altijd Als hij je hem ziet rondlopen in het spelershome tus sen zijn ploeggenoten, valt hij niet eens op. Klein, voorzichtig lopend, een verlegen oogopslag, zoekend naar een plaatsje. Als je hem interviewt, gaat hij ver van de microfoon zitten, alsof hij niets te zeggen heeft. De blik vriendelijk, in zichzelf gekeerd, ietwat ironisch kijkt hij je aan. Ietwat uitdagend misschien ook. Giorgi Kinkladze is lang niet zo verlegen als hij zich voordoet. Net als op het veld. Hij kan een tegen stander in slaap sussen, om vervolgens keihard toe te slaan. Via een dribbel, uiteraard. De bijna 25-jarige Georgiër heeft één sleutelwoord: 'dribble'. Spreek met hem (in het Engels) over voet bal en het woord dribbelen valt om de paar zinnen. Voetballen is dribbelen in de ogen van Kinkladze, maar, zo weet hij, de realiteit van het profvoetbal is anders. Dus zegt hij ook: „Het gaat erom dat het team wint, niet dat ik uitblink. Winnen doe je met z'n elven." Je ziet dat hij een verhaaltje opdreunt. Wat moet hij ook anders? DRIBBELEN Giorgi Kinkladze leerde dribbelen, eh, voetballen, in Tblisi, de hoofdstad van de voormalige Sovjetstaat Georgië. „Ik was de hele dag bezig met een bal. Op straat natuurlijk. Voetbal is erg populair in mijn land. Alle jongetjes willen laten zien hoe technisch ze wel niet zijn. Techniek wordt het belangrijkste gevonden, niet het winnen. Uren was ik aan het oefenen om trucjes onder de knie te krijgen, om te dribbelen. Diego Maradona was mijn grote voorbeeld. Die dribbel tegen Engeland op het WK van 1986 is mijn favoriete dribbel aller tijden. "Moeder Khatuna Kinkladze zag haar zoontje echter liever anders dribbelen: op het podium. Balletdanser moest kleine Giorgi worden, zo vond zij. Giorgi: „Mijn moeder hield ervan als ik de klassieke, Georgische dansen deed. Zij stimuleerde mij erin. Maar mijn vader vond dat ik moest voetballen. Een tijdje heb ik beide dingen gedaan. En dat werkte goed, want de bewe gingen en technieken van het dansen hielpen mij bij mijn stijl van voetballen. Ik werd leniger." Tekst: Marcelle van Hoof

Ajax Life (vanaf 1994) | 1998 | | pagina 7