column Voetbal soap if I# stoppen/ ■P best wel strakker aan willen vast houden, maar Michels overtuigde me." Rijkaard speelde tot en met het WK in Amerika in Oranje. GROTE BROER Waar Marco van Basten en met name Ruud Gullit zich in de voet ballaars door iedereen lieten kiete len, prefereerde Rijkaard de luwte van de coulissen. Weg van alle drukte. „Spontaniteit heeft zijn grenzen in de pers", zei hij eens. Bedachtzaam formuleerde hij zijn zinnen want „de pers rukte vaak zinnen uit de eigenlijke context". In 1993 maakte Rijkaard in Mün- chen bekend dat hij bij AC Milan zou vertrekken. „Ik wil nu een draai geven aan mijn leven", legde hij uit. Het was illustratief dat met het vertrek van Rijkaard - en Van Basten en Gullit - het imperium van Berlusconi in verval raakte. Bij Ajax hervond Rijkaard weer spoedig de liefde voor het spel. In 1995 zwaaide hij met een jongere garde met zijn derde Europacup voor landskampioenen. Spelers als Clarence Seedorf, Edgar Da vids en Patrick Kluivert zeiden grote broer tegen hem. De veraf goding was en is groot, de raak vlakken nog groter. Bij Oranje treffen ze elkaar weer. Ook het respect van de anderen, de niet- donkere jongens, zal groot zijn. Rijkaard heeft slechts aan enkele woorden genoeg. Het is eerbiedwaardig dat Frank Rijkaard zich vijftien jaar staande heeft weten te houden in een rauw wereldje vol macho's. Het lijkt on denkbaar dat Rijkaard tijdens trai ningssessies de zweep ter hand neemt. Geen geschreeuw en druk gebaar zoals Van Gaal. Rijkaard geeft de voorkeur aan het schou derklopje, de blik in de ogen, een aanwijzing op het juiste moment. Kortom: beheersing en geduld: „Ik heb geleerd dat het prettiger is om zaken te beredeneren en lo gisch te verklaren. Ik hecht aan waardigheid, maar een beetje cy nisme en lompheid ga ik niet uit de weg." Frank en Ronald voetballen weer, en Ajax zal ze in juli 1999 niet meer tegenhouden. Het Conflict van het jaar is opgelost, de sluimerende juridische gevechten zijn in de ijskast gestopt. Misschien wel jammer voor de voetbalwereld, ledereen heeft zijn zin gekregen. Het voetbal heeft gewonnen, maar eigenlijk zijn er geen winnaars is de overweging van financiële man Van Os. Die zijn er natuurlijk wel. Allereerst die twee, zij gaan zo snel mogelijk weg en ik verwacht dat de resultaten in de Champions League het tijdstip daarvan zullen beïnvloeden. Als Ajax de kwartfinale niet zou halen, en Barcelona wel, lijkt een versneld vertrek logisch. Ajax kan dan alsnog een uiterste prijs bedingen. Het Conflict stond op het jaarlijkse Telegraaf-gala, waar de top van de Hollandse voetbalwereld aanwezig is, natuurlijk centraal. Op dat galafeest ontvangen de beste speler- de gouden, zilveren en bronzen schoen. De winnaars kiezen zelf iemand die de prijs uitreikt en gouden Edwin van der Sar had daarvoor Louis van Gaal uitgenodigd. Frank en Ronald deelden gebroederlijk de derde prijs en Michael Mols ontving - weer - de zilveren schoen. Het werd een avond die alle elementen bevatte die een soap populair maken: Kwaadheid, Arrogantie, Jaloezie, Haat, Vreugde, Vriendschap, Spanning en Onbegrip. Toevallig zaten vrijwel alle hoofdrolspelers in het Conflict van het jaar binnen een straal van 25 meter bij elkaar (alleen Michael van Praag ontbrak): Edwin van der Sar, Louis van Gaal en Danny Blind. Direct daarnaast zaten met hun rug naar deze tafel toe, Morten Olsen, Heini Otto, Bobby Haarms en Tonny Pronk. Daarnaast Arie van Os en Hennie Henrichs, met Kees Ploegsma en topscheidsrechter Mario van der Ende. Hiertegenover zaten Frank en Ronald, de die avond kersverse bondscoach Frank Rijkaard en nog enkele VIPS. Soms waande ik me bij de opname van een voetbalsoap. Ik kon alles van dichtbij volgen. De eens zo hechte relatie tussen Louis en zijn voormalig bestuur bleek volledig verstoord. Een hand bleef achterwege en dat gold ook voor Morten Olsen en Louis van Gaal. Ik heb begrepen dat zij achteraf contact hebben gehad. Het hoogtepunt (of dieptepunt, zeg het maar) was Frank de Boer die zijn oude en toekomstige coach even gedag ging zeggen. Louis - ik ben Ajax - en Frank spraken natuurlijk over koetjes en kalfjes en de bloemetjes en de bijtjes. Danny en Morten zaten, met de ruggen naar elkaar, te praten over hoe het - toen nog - moest zonder hun Boertjes in de Champions League. Arie van Os bezag dit alles en liep het beeld uit. De problemen vlogen als draadloze boodschappen door de lucht, naar de slecht afgestelde ontvangers. Blikken en Grimassen maakten ze ook zichtbaar. Kennelijk kwam tijdens het Telegraaf-gala de lobby op gang die even rust bracht bij Ajax. Er ligt echter nog genoeg te wachten: Blijft Olsen, wie worden de opvolgers van de Boertjes? Saai zal het niet meer worden bij Ajax. De voetbalsoap wordt vervolgd. Piet Keizer

Ajax Life (vanaf 1994) | 1998 | | pagina 57