VASTHOUDEN De taakomschrijving van de spe lers lijkt op het eerste gezicht bij Olsen wat minder stringent om lijnd dan onder Louis van Gaal. Bijkans iedere frivoliteit werd on der diens regime de kop inge drukt. Schijn kan soms bedriegen, want onder Olsen geniet de goed lachse Deen over het algemeen po sitioneel weinig vrijheid. Dat is mede afhankelijk van het spelcon- cept van de tegenstander. „Vooral wanneer de tegenstander met drie spitsen opereert, dien ik sober te spelen en mijn man te dekken. Als er ruimte is, mag ik van de trainer naar voren. Het Ajax-systeem is het mooiste systeem, maar vereist accuratesse. Het risico is hoog", weet hij. De opportunistische spelwijze van de landskampioen ligt Tobiasen dus wel. „Het Ajax-spel vergt wel veel concentratie. Je moet waak zaam zijn. Je mag nooit op één lijn staan in onze li nie. Een passje tussen die lijn en je bent het haas je." Het woord con centratie lijkt voor de Deense back het sleutelwoord. „Bij iedere actie die je maakt, moet je honderd pro cent geconcentreerd zijn. Je moet alles goed doen. Concentratie vasthouden is de moeilijkste fac tor van het voetbal. Vooral omdat je zoveel wedstrijden moet spelen. Het niveau van voetballen is hier veel hoger." In tegenstelling tot de successen van de Deense nationale elf tijdens het WK in Frankrijk, blijft het ni veau van het clubvoetbal steken in zijn geboorteland. Tobiasen slaakt een diepe zucht wanneer de ver schillende spelopvattingen ter sprake komen. „Nederland is het walhalla voor iedere ambitieuze voetballer", meent hij. „In mijn land spelen ze over het algemeen met vier man in de laatste linie. Dan ben je puur mandekker. Dat is niet attractief voor de toeschou- wers, en evenmin voor de spelers. Soms spelen Deense clubs met twee aanvallers, dan is er ietwat meer ruimte in het veld. It's so bo ring. Ook het Deense voetbal gaat thans gebukt onder een exodus. Het is het lot van de kleine landen. Van een spectaculaire competitie is daarom geen sprake. Veel De nen willen in Nederland hun spel in alle disciplines verbeteren." VROUWE FORTUNA Daaronder valt ook het maken van doelpunten in je competitiedebuut voor Ajax. Op 31 augustus 1997 scoorde Tobiasen tweemaal bij FC Utrecht (1-7). Ole Tobiasen lacht erom. „Het was een leuke opste- 'Tijdens de wedstrijden in Frankrijk kreeg ik continu een brok in mijn keel. Daar had ik kunnen staan.' ker, maar niet de essentie. Interes santer is te stellen dat we tegen Utrecht met gedisciplineerd voet bal de winst opstreken. Trouwens, bij die eerste goal stond ik bij die hoekschop goed opgesteld. Ge bruikmakend van mijn lengte kon ik de bal zo inkoppen", relativeert hij. Drie maanden later knakt de Scan dinavische fine fleur voortijdig. Een onfortuinlijke manoeuvre maakt aan de illusies van de Deen een abrupt einde. Olsens protégé verstapt zich tijdens de competi tiewedstrijd tegen Fortuna Sittard. Een op het oog schlemielige buite ling. De blessure zal hem echter een halfjaar kosten. Het moment van vallen noemt Tobiasen een bi zarre ervaring. „Ik draaide voor de bal en toen, pats, was het gebeurd. Ik lag op de grond. Direct daarna keek in een reflex achter me. Er was helemaal niemand in de buurt. Erg vreemd." Kermend van de pijn wordt hij van het veld ge dragen. Clubarts Piet Bon en fysi otherapeut Pim van Dord lezen to tale ontreddering in de ogen van de verdediger. De diagnose, die de genees heren nader hand in het zie kenhuis stellen staaft het vermoeden van Tobia sen. „Ik wist onmiddellijk dat het over was. Ik was gefrustreerd, om dat het zo goed ging met mij bij Ajax." Het is flink mis: de voorste kruisbanden zijn volledig inge scheurd. Adieu WK. Vrouwe Fortuna wend de haar gelaat en leek de jonge Deen met haar schunnigste tronie uit te lachen. Voor Tobiasen had het leven even geen betekenis meer. „Tijdens de wedstrijden in Frankrijk kreeg ik continu een brok in mijn keel. Daar had ik kunnen staan. Nu zat ik voor de televisie." In een kliniek in de Verenigde Sta ten wordt hij geopereerd door een gerenommeerd orthopedisch chi rurg, die eerder de broertjes Lau- drup onder behandeling had. Dr. Stephan herstelt de schade aan het gewricht van zijn landgenoot en AjAUIFE Het begin van een lijdensweg: Tobiasen maakt een verkeerde beweging tegen Fortuna Sittard wordt per brancard afgevoerd. V

Ajax Life (vanaf 1994) | 1998 | | pagina 9