column Talent zoeken in Nederland Puzzel l Mm. %n0 I Voor de laatste keer in Ajax-Life de winnaars van de puzzelpagina. We zijn bezig met een renovatie van de spelletjespagina. In de volgende Ajax-Life zal deze pagina er (dus) anders uitzien. De puzzel zal in ieder geval niet meer terugkeren. Veel bekende Ajacieden hebben de kleuren van Nederland op dit WK hooggehouden. Maar liefst twaalf ex-Ajacieden hebben eraan meegewerkt dat Oranje zich tot de vier sterkste landen van de wereld mag rekenen. Een prestatie die vooral door het vertoonde spel van onder andere de ex- Ajacieden veel waardering heeft opgeleverd. De Ajax-supporters zijn al jarenlang gewend aan de speelwijze van de door bondscoach Guus Hiddink gekozen voormalige (ex-)Ajacieden. Edwin van der Sar, Michael Reiziger, Frank de Boer, Winston Bogarde, Aron Winter, Clarence Seedorf, Wim Jonk, Edgar Davids, Dennis Bergkamp, Patrick Kluivert, Ronald de Boer en Mare Overmars vormen een zeer respectabele lijst. Bijna iedereen is inmiddels een gewaardeerde speler bij grote buitenlandse teams als Juventus, AC Milan, Barcelona en Real Madrid en Arsenal. Wat betreft de internationals waren Frank en Ronald de Boer en Edwin van der Sar bij Ajax de enige overgebleven Nederlanders (Litmanen!) uit de succesvolle periode van Louis van Gaal. De broers hebben arbitrage aangevraagd en zullen niet meer voor Ajax uitkomen. Hun vertrek kan voor Edwin van der Sar en jari Litmanen een redelijke aanleiding zijn om op de kortst mogelijke termijn hun collega's te volgen in de jacht op sportieve en financiële hoogtepunten. Het zal Ajax opnieuw een vermogen aan geld opleveren, toegevoegd aan de toch al zeer riante financiële positie van de Amsterdammers. Eerdere opbrengsten uit spelersverkopen (Bergkamp, Jonk, Seedorf, Winter, Overmars) hebben Ajax uit de financiële malaise getrokken en de weg gewezen naar internationale successen, die de Amsterdammers onafhankelijk hebben gemaakt. De opbrengsten van de beurshandel en de vergoedingen die Ajax vangt voor Frank en Ronald en de eventuele volgers - Jari en Sar - maken van Ajax een zeer rijke club. Hoe zal de reactie zijn van de buitenlandse topspelers bij Ajax, die ooit hebben gekozen voor het imago van topclub Ajax? De sportieve toekomst staat nog steeds op het spel, het landskampioenschap heeft daar geen verandering in gebracht. Onder de huidige technische leiding van Morten Olsen is de inbreng van Ajax-jeugd tot stilstand gekomen. De inbreng van de jeugd is al in de laatste jaren van Louis van Gaal gestagneerd. De vele aankopen en de matige prestaties van de talenten of zelfs de verkoop van jeugd getuigen daarvan. Handhaving op Europees topniveau is een vereiste voor de club zeggen de leiders keer op keer. Nieuwe spelers moeten weer gehaald worden, maar waar? Halen en betalen op Europees topniveau is naar mijn mening de oplossing niet. Ik vind dat de spelers vooral in Nederland gezocht moeten worden en vanzelfsprekend ook bij de jeugd. De talenten en kwaliteiten zijn toch niet alleen bij de buitenlandse jeugd en volwassen spelers aanwezig? Ik denk dat Ajax in zijn beleid soms te ongeduldig is en spelers geen tijd - en dus geen gelegenheid - geeft zich te ontwikkelen tot het voor hen hoogste niveau. Ook Louis van Gaal heeft er jaren over gedaan om Ajax naar het hoogste niveau te brengen. Ik denk dat voor die ontwikkeling een Nederlandse coach met kennis van het betaalde voetbal in ere- en eerste divisie de juiste man op de juiste plaats is. Piet Keizer 54 AJAXJFE Namen van de prijswinnaars: Eerste prijs: Roos Raymond, Marken Tweede prijs: R. Groen, Delft Derde prijs: C. Goorden, Hulsberg F. Zwanenburg, Den Hoorn D. Meyer, Emmeloord T. Schuittevaer, Nieuwegein A.Vonk, Giessenburg B. von Grumbkow, Harderwijk M .van Noordenburg, Noorden J. Consenheim, Bergen op Zoom G.van Gameren, Oosterhout A. Poortvliet, Aagtekerke Bol, Maasland Marselis, Amsterdam H. Kleur, Amsterdam P. Dekken, Westwoud

Ajax Life (vanaf 1994) | 1998 | | pagina 54