Hoopman, Bint en Mijndens waren erbij i n g O Komend seizoen speelt Ajax weer waar het hoort: in de Champions League. Sinds 1966 kwalificeerde Ajax zich ieder seizoen voor een Europees bekertoernooi. Alleen in het seizoen 1990- 1991 kon er niet worden deelgenomen vanwege een schorsing, opgelegd na het staafincident tegen Austria Wien. Of moeten we zeggen: Austria Memphis? Volgens het boek ...We are the champions van Evert Vermeer wél. V",/ r\ Europacup-h i s t orie van Ajax in boekvorm. In zijn boek neemt Vermeer ons mee terug naar alle 201 door Ajax gespeelde Euro pacupwedstrijden, plus de drie duels om de wereldcup. De Amsterdammer zelf bezocht zijn eerste cupwedstrijd pas op zijn vijf tiende: „Mijn vader nam me naar ge noeg leuke dingen mee, behalve naar voetbal." Vermeers eerste Ajax-wed- strijd was wel meteen een histori sche: 12 februari 1969, Olympisch Stadion: Ajax-Benfica 1-3. Sneeuw rond het veld en Ajax werd verras send weggespeeld door de Portugese kampioen. Een week later won Ajax echter met dezelfde cijfers in Lis sabon. Johan Cruijff speelde een bril jante wedstrijd. 'Er was amper een half uur voorbij toen Johan Cruijff, niette houden deze avond, op de rand van buitenspel de bal oppikte, in zijn eentje door de Benfica-verde- diging slalomde en de bal langs twee verdedigers in het doel prikte: 0-3 met een doelpunt van dusdanige schoonheid dat zelfs een deel van de Benfica-supporters een daverend applaus over had voor deze nekslag. De Benfica-spelers moeten alles om zich heen hebben zien draaien toen ze de kleedkamer opzochten om met een kopje thee wat op verhaal te ko men.' Zo schrijft Vermeer op een even degelijke als beeldende manier over deze wedstrijd. Op 5 maart won Ajax de beslis singswedstrijd in Parijs met 3-0. 30.000 Nederlanders waren erbij. Ajax had definitief Europees naam gemaakt. GERVANMOURIK Ajax-verzamelaar Evert Vermeer is iemand die streeft naar volledigheid (het aan het publiek uitgereikte bal lonnetje van Vfl Bochum-Ajax heeft hij in zijn bezit) en dus staan in .We are the champions ook de be langrijkste statistieken van alle cup wedstrijden van Ajax. Met het juiste gevoel voor historie werd het eerste exemplaar van het boek uitgereikt aan de man die vol gens Vermeer „de eerste officiële handeling namens Ajax in de Euro pacup verrichtte", Ger van Mourik. Van Mourik was op 20 november 1957 aanvoerder van Ajax voor de wedstrijd tegen SC Wismut in Oost- Duitsland (1-3) en schudde zodoen de de handen van de scheidsrechter en aanvoerder van de tegenpartij al vorens aan de toss deel te nemen. In die tijd leefde Europees voetbal nog helemaal niet in Nederland. Het is daarom des te aardiger dat Vermeer toch nog - triviale en dus bijzonder aangename - wetens waardigheden boven tafel heeft we ten te krijgen, zoals de namen van de eerste vier Ajax-supporters die een Europacup-duel van hun club bijwoonden. De heren H. Hoop man, J. Bint, D. Binten G. Mijnders zullen destijds niet bevroed hebben dat ze ruim veertig jaar later nog zouden opduiken in een prachtig geschiedenisboek over het feno meen waarmee Ajax wereldwijd fu rore heeft gemaakt: Europacup- en wereldbekervoetbal ajaxlife BOEK 1 1 Tekst: Marcelle van Hoof Evert Vermeer:.We are the champions. Uitgeverij Windroos. 160 pag. 47,50. ISBN 90-74804-07-1. 53

Ajax Life (vanaf 1994) | 1998 | | pagina 53