,,A v Een trap op een zeshoekje geeft een ander effect dan die op een vijfhoekje siast. Bij die fabriek waren ze op de hoogte van het pro bleem van de bal. Er kwam een proefserie en zes weken later sloten we een contract met het Nike. Wij hebben het octrooi op de bal en de firma mag die bal maken." methode om de bal ronder te laten worden. Dat kon door de zeshoek jes niet langer gelijkvormig te la ten zijn. Via een ingewikkelde re kenkundige formule kwam de bui tenbal overal even ver van de kern te liggen. De twee uitvinders belden met de Europese vestiging van Nike. De vertegenwoordiger daar zorgde er voor dat het duo zich twee weken later in de Verenigde Staten kon melden. „Ze waren direct enthou- WERKPLAATSEN g Het sportmerk liet voor de g productie speciale werk- plaatsen bouwen, maar vol gens Bert overstijgt de vraag nog steeds het aanbod. „De bal is re gelmatig uitverkocht. Ik denk dat er wel honderdduizenden van zijn verkocht." De reclame mag er natuurlijk zijn. Over alle velden van de clubs van Spaanse Primera Division rolde de bal en de KNVB sloot hem in zijn handen voor de nationale elftal len. De zoon van Bert, fanatiek Ed win van der Sar-fan, zou het wat waard zijn als ook Ajax ajaxlife Marcelle van Hoof BAL-ORIG GEDRAG Vanaf het midden van de jaren zeventig begon het publiek op de staantribunes van het Ajax- stadion de Meer zich steeds recalcitranter te ge dragen. Eén van de vaste gebruiken van - vooral - de F-side was het niet, te laat of verkeerd (rich ting ander tribunevak) teruggooien van de bal. Dat begon al vóór de wedstrijd. De warming-up van de tegenstander vond altijd op de helft voor de F-side plaats waardoor de arme doelman van de gasten vergeefs om menig overgetrapte bal vroeg. Tijdens de wedstrijd werd ook geregeld een bal achtergehouden, ondanks - of juist dankzij - strenge toespraken van stadionspea ker Fred Harting. Dat achterhouden gebeurde vaak bij een comfortabele Ajax-voorsprong die - in de tweede helft - gepaard ging met lamlendig spel; de wedstrijd was immers gespeeld. Ook op de F-side sloeg op zo'n moment de verve ling toe. Om de tijd te doden werden de overge schoten ballen over het vak verdeeld. Een sterk staaltje hiervan werd op i oktober 1986 ten toon gespreid. In de Europacup-2 wedstrijd tegen het Turkse Bursaspor leidde Ajax bij rust al met 4-0. Na de pauze viel er ech ter niet veel meer te genieten, op de verdwijn truc van de ballen van de F-side na. De ene na de andere bal werd achtergehouden of pas na enige tijd terug geworpen. Spits John Bosman slaagde er in de laatste minuut zowaar nog in om een bal op de juiste plek te doen belanden: in het doel van de tegenstander. Een ander gebruik van het Ajax-publiek in de Meer was het sissen. Als de bal op de scherpe, ijzeren punten van de omrastering terecht kwam, klonk vanaf de tribunes het geluid van een leeglopende bal. Meestal was het loos alarm en was er opnieuw sprake van bal-orig gedrag. 49 FOTO: ARCHIEF MARCELLE VAN HOOF JütTïT- B^rt Schaper, samen met broer Frank dè^ k uitvjnder van de enige écht ronde bal.

Ajax Life (vanaf 1994) | 1998 | | pagina 49