Gedurende een seizoen gebruiken de A-selectie en het tweede elftal ongeveer 400 ballen. „Ik geloof dat we al met Derbystar spelen sinds we in het betaalde voetbal kwamen", stelt Sjakie Wolfs na afloop van één van de eer ste trainingen van het nieuwe sei zoen. Hij verlaat als eerste het oe- fenveld en stort zich tussen de jeugdige handtekeningenjagers. Zijn krabbel is blijkbaar voor de fans net zo veel waard als die van Danny Blind of Shota Arveladze. Tussen de sociale verplichtingen door vervolgt de 'mascotte' van de landskampioen zijn verhaal: „Het is heerlijk met deze ballen te wer ken. De jongens dwepen ermee. Dat geldt vooral voor de keepers. De Derbystar zwabbert niet door de lucht, in tegenstelling tot lichte re ballen die dwarrelen." De voetballers moeten met hun traptechniek ook rekening houden met de soort en eigenschappen van de bal. ,,Als-ie lichter is, moetje met een afstandsschot de bal meer drukken", legt Wolfs uit. „Het is ook daarom dat we eventueel de spelers altijd de laatste dagen voor een uitwedstrijd laten wennen aan de bal waarmee we zondags spe len. Voor het duel met PSV in Eind hoven trainen we met Nike-ballen. Dat is ook de reden dat ik over bal len van allerlei soorten merk be schik. Onze spionnen van Euro pacup-tegenstanders informeren ons bijvoorbeeld over het merk van de bal waarmee die clubs spelen." Gedurende een seizoen gebruiken de A-selectie en het tweede elftal ongeveer 400 ballen. „Elke wed strijd zijn er twaalf nieuwe ballen. Er gaan er vier ter keuring naar de waarnemers. De overige acht de len we uit aan de ballenjongens. Na de wedstrijden gaan de ballen naar het tweede en daarna gebrui ken we ze voor trainingen. De oude ballen nemen we mee naar oefenwedstrijden tegen amateur clubs. Daar weetje immers nooit zeker dat een over de tribune ge trapte bal nog terugkomt." SOUVENIR De ballen zijn niet alleen bij het publiek een gewild souvenir. „Scheidsrechters willen na een wedstrijd graag de bal mee naar huis nemen. Meestal krijgt hij hem ook van mij. Het ligt ook een beetje aan de uitslag", lacht Wolfs. „Verder krijgen we belang rijke spelers er een bij hun af scheid, zoals laatst met het vertrek van Michael Laudrup." De materiaalman is zuinig op zijn spullen. Eens in de maand vet hij de naden van het leer in, zodat die lekker soepel blijven. Hij bewaart het speeltuig op ongeveer de helft van de wedstrijdspanning waar door er geen rimpels kunnen ont staan. Bij trainingskampen voor Europacup-wedstrijden krijgen de ballen een speciaal jasje. Dan ko men de dertig jaar oude juten PTT-zakken uit de kast. De gaten vallen er bijna in, maar ook bij Wolfs is traditie traditie. „Ze wa ren er al in de eerste glorietijd be gin jaren zeventig. Alle grote suc cessen zijn met die zakken be haald; misschien is het een soort bijgeloof." PLATTE WERKELIJKHEID Slechts bij hoge uitzondering mag er dan op de bijvelden van de Are na een ander merk dan Derbystar gebruikt worden, ook aan deze bal kleven nadelen. De Hoornse broers Bert en Frank Schaper ont dekten namelijk dat met uitzonde ring van de door hen uitgevonden Nike Geo geen bal helemaal rond is. Bijna tien jaar geleden probeerden zij de ronde vorm van een globe in de platte werkelijkheid weer te ge ven. Ze wisten immers dat de tra ditionele wereldkaarten niet in overeenstemming zijn met de wer- 47 kelijkheid. Tij dens het experi ment legden ze een opengeknipte bal op een globe. Toen kwam ook naar voren dat de zeshoekjes dich ter bij de wereld bol lagen dan de vijfhoekjes. „De bal sluit dus niet overal even goed aan op de binnenbal", verklaart Bert. „Dat betekent dus dat een trap op een zeshoekje een ander effect geeft dan die op een vijf hoekje. Dat past natuurlijk niet in het verhaal van de voetballer die overal controle op wil uitoefenen. Het was ons ook al opgevallen dat de zeshoekjes veel harder sleten dan de vijfhoekige vlakken." Vliegtuigbouwkundige Frank en graficus Bert ontwikkelden een I Tekst: Gilberto Calcio Aj A Xl| FE oude PTT-zak ging ook mee naar Tokyo in 1995. FOTOARCHIEF: MARCELLE VAN HOOF Sjaak Wolfs trapte lange tijd met de reserves een balletje voor de wedstrijd. Een knie-blessure bij Wolfs maakte begin jaren negentig een einde aan deze traditie.

Ajax Life (vanaf 1994) | 1998 | | pagina 47