jr voor Feyenoord dan voor Ajax.' de grootste sponsor van de supportersvereniging OPGERICHT: 10 mei 1967 TRAINER: Wim van Hanegem VOORZITTER: Martin Scheringa KAMPIOEN: 1981 KNVB-BEKER: 1978, 1981 en 1982 STADION: Alkmaarderhout (10.537) ADRES: Sportlaan I, 1801 GA Alkmaar TELEFOON: 072-5154744 ADRES SUPPORTERSVERENIGING: Postbus 9099, 1800 GB Alkmaar maar elke groei betekent tevens een grotere aanslag op de vrijwilligers organisatie. Werken voor de sup portersvereniging AZ is niet meer dan een hobby. Dekker schat dat hij toch wel zo'n 20 a 25 uur in de week voor de fans in touw is. De spreuk op de cover van het MagAZine 'Je staat er mee op en je gaat er mee naar bed, AZ AZ AZ', geldt zeker voor de preses. „De promotie naar de eredivisie betekent voor ons nog eens extra werk. Er zullen meer mensen meegaan naar de uitwed strijden. Dit seizoen zijn er meer ri sicowedstrijden, waardoor er ook weer allerlei afspraken gemaakt moeten worden. We hebben het er wel voor over natuurlijk. Het doel van voetballen in de eerste divisie is immers om te promoveren. Op het hoogste niveau spreken de clubs veel meer aan. Het gemoedelijke van de eerste divisie is trouwens zo langzamerhand ook weg." STADIONVERBODEN Het bestuur van de supportersver eniging telt zes leden, die daar op basis van hun beschikbaarheid zijn ingekomen. Aan hun benoeming zijn geen ingewikkelde verkiezin gen vooraf gegaan. De voorzitter is nu eveneens nog verantwoordelijk voor een deel van de veiligheid in het stadion, maar binnenkort komt hiervoor een voormalige politie functionaris voor 32 uur in dienst. De voorzitter is over het algemeen tevreden over het doen en laten van de fans. „We mogen niet klagen", klinkt het zuinig. „Er bestaat socia le controle op de tribune en de ste wardorganisatie is goed. Met de meeste leden van de Ben-side, de meest fanatieke AZ-ers, gaan we goed om. Onze bestuursleden ko men daar immers zelf uit voort. Sommige personen bereiken we niet, maar het is niet zo dat er hier sprake is van een georganiseerde te genbeweging tegenover de suppor tersvereniging." Toch kwam de aanhang op 26 april bij het kampioensfeest nega tiefin het nieuws. Raddraai ers kinkelden vele ramen in van winkels en café's op het Waagplein in het centrum van Alkmaar. Er gingen daar voor een keer tegels in plaats van kazen door de lucht. Dekker: „De huldiging ver liep goed. Toen ik om half tien vertrok, was er nog niets loos. Het is pas daarna uit de hand gelo pen. We hadden ook bewust beslo ten de ontvangst kort te houden, omdat anders toch maar de drank de overhand zou krijgen. Later is al les afgebroken, waarbij maar de vraag is of daarbij werkelijk AZ-sup- porters betrokken waren. Er zijn 20 arrestaties verricht, terwijl we naar aanleiding daarvan twee stadionver boden hebben opgelegd. Als aange toond kan worden dat onze fans iets misdaan hebben dan dienen ze een straf opgelegd te krijgen." Vaker heeft de voorzitter te maken met positieve zaken. „Het afgelo pen seizoen gingen er naar elke uit wedstrijd twee a driehonderd sup porters mee. In de derby's tegen Telstar en Haarlem waren dat er meer. Toen we twee jaar geleden te gen Ajax moesten spelen, reisden er zelfs 1500 mee. Als zo'n tocht dan perfect verloopt dan is dat toch de waardering van het werk. SUBSIDIE VOOR UITDUELS Voor hetluttele bedrag van 17,50, exclusief toegangsbewijs, konden de fans het afgelopen seizoen naar Veendam, Venlo, Roosendaal of an dere uithoeken. „We leggen daar geld op toe. De supportersvereni ging subsidieert die reizen min of meer, omdat we het belangrijk vin den dat AZ ook in de uitwedstrijden gesteund wordt." Die bijdrage lijkt moeilijk te kunnen komen uit het lidmaatschapsgeld van 25 gulden per jaar. De biertap in het supportershome onder de West- zijde-tribune in De Hout is eerder een goede sponsor. „In de rust en na afloop van de wedstrijden is het hier afgeladen vol. Eigenlijk is de ruimte dan te klein. Er staan dan acht medewerkers, maar het is moeilijk om tussen de eerste en tweede helft iedereen van drinken te voorzien." Het honk is sinds juni 1991 in het beheer van de supportersvereni ging, daarvoor runde een exploitant deze. „De inrichting en het schoon maken doen we allemaal zelf. Daar voor hebben we een groepje van twintig mensen. Soms is het een probleem ze het werk te laten doen. Dat is nu eenmaal het nadeel van een vrijwilligersorganisatie." Het home is ook de locatie voor de jaarlijkse clubavond, waarop de fans de AZ-ervan het jaar kiezen. Het afgelopen seizoen viel de keuze op de stoere voorstopper Peter Wij- leer, maar volgens Dekker is John Mutsaers toch de populairste van al len. „Dat is een heel bescheiden jongen en dat spreekt in deze regio erg aan. Van die blabla-figuren moeten ze hier niets hebben. John was topscorer in het seizoen '94- '95. Maar als je hier eenmaal geliefd bent, gaat dat niet gauw over." Veel yells van de Ben-side gaan over de rossige spits. 'There is only one Johnny Mutsaers...', klinkt het re gelmatig uit de Noord-Hollandse kelen. Op de vraag of de andere rood-witten ook een soort clublied hebben, lacht Dekker iets be schaamd. Hij loopt weg en zet een compact-disc op. Een feestkoortje zet in: 'Oh, wat is het toch fijn om een AZ-er te zijn'. „Eigenlijk zijn we hierover niet zo tevreden." ajaxlife Martin Dekker, met de achtergrond in blauw tenue Ajacied Ruud Krol. 45

Ajax Life (vanaf 1994) | 1998 | | pagina 45