'Onze meest fenatieke aai k 1. ,M0tW sender een voorkeur Bierpomp isde Europa Cup I-duel met Liverpool opnieuw uit naar de hoofdstad, wel licht omdat de club nogal eens suc cesvol was in de Amsterdam 700 en zoveel-toernooien die in de jaren ze ventig en tachtig op het programma stonden. Martin Dekker is 28 jaar en al zes jaar voorzitter van de supportersver eniging. Daarvoor was hij driejaar secretaris. De grote successen van Alkmaar-Zaanstreek maakte hij niet bewust mee, hoewel hij wel af en toe op de tribune zat. Toch weet hij dat de aanpak van de gebroeders Molenaar niet altijd in goede aarde viel bij de supporters. Critici menen dat AZ nu in geld schieter Dick Scheringa een Noord-Hollandse variant van Silvio Berlusconi heeft, maar Dekker is het daarmee niet eens.,Dick komt hier vaak in de rust een biertje drin ken. De relatie tussen de suppor tersvereniging en de stichting AZ is uitstekend. Als we iets hebben en we komen met goede argumenten dan vinden we altijd een luisterend oor. Zo bestond het plan op de lan ge staantribune stoeltjes te plaat sen. Dat betekende een lagere capa citeit, waardoor wij daar tegen wa ren. AZ heeft toen dispensatie aan gevraagd bij de KNVB en die is er ook gekomen." Na geboortes en overlijden van ver schillende supportersverenigingen bestaat de huidige club sinds okto ber 1984. Anita Kramer, Patrick Ba- nis en Tom Oeverhaus, jongeren en vertegenwoordigers van de 'wilde' Jan van der Ben-side, namen daartoe het initiatief. „Heel lang telde de ver eniging tussen de twee- en driehon derd leden. In het seizoen '95-'9Ó werden dat er rond de achthonderd. Dat verdubbelde in het eredivisie-jaar en nu zijn het er bijna 1700. Door de promotie kwam de club in de lift. Er reden elke uitwedstrijd bussen en we hielden meer activiteiten." Volgens Dekker moet het mogelijk zijn het ledental te verhogen tot 2000 a 2500. De uitdaging ligt er, op het Waagplein. Bij het betreden van het AZ-home eisen het stoere gezicht en de brede torso van Ruud Krol alle aandacht op. De voetballer vecht op een foto een verbeten duel uit met Henk van Rijnsoever en Kees Kist. Het is een beeld uit een wedstrijd van twintig jaar geleden. Door de treffende ge lijkenis en afmetingen van het schil derwerk is het levensecht. Alsof de voetballers werkelijk strijden om de bal in het home van de AZ-fans. Op zoek naar meer links met Ajax valt een poster van Marco van Bas ten op, hoewel gekleed in het shirt van het Nederlands elftal. Een teamfoto van AZ met speler Louis van Gaal hangt er. Hij was één van de vele voetballers die in Amster dam en Alkmaar hun brood ver dienden. Spelers die net niet het laatste stapje naar de absolute top konden maken, zochten vaak hun sportieve geluk noordelijker in de provincie. De omgekeerde weg was zelden het geval. Al wijst Martin Dekker, voorzitter van de suppor tersvereniging, op feit dat de Boer tjes wel in eerste instantie op de voetbalschool van AZ zaten. Het was juist het linksbenige deel van de tweeling, dat twee jaar gele den met een vrije trap de wedstrijd besliste. Op de tribune 1500 balen de Noord-Hollanders. Zij willen niets liever dan revanche op 9 sep tember. AZ mag dan af en toe wat afgedankt speelgoed van de grote broer krijgen, erg dankbaar zijn de Alkmaarders daarvoor niet. „Er zit een bepaalde rivaliteit tussen de beide clubs", erkent ook Dekker. „Onze meest fanatieke aanhang heeft eerder een voorkeur voor Feyenoord dan voor Ajax. AZ-sup- porters houden meer van werkvoet- bal. Ik denk dat heel veel mensen zich tegen Ajax afzetten. Het is toch de club van de jaren negentig en dan willen ze weieens een ander kam pioen zien worden." ELECTRONICAWINKEL Terug naar het kunstwerk uit 1976. Het was de tijd dat de topploegen serieus rekening hielden met toen nog AZ '67. In 1981 bewezen de broers Cees en Klaas Molenaar, rijk geworden met de electronicawinkel Wastora in Zaandam, dat een natio nale titel wel degelijk te koop is. Met sterren als Hugo Hovenkamp, John Metgod, Ronald Spelbos, Jan Peters, Kristen Nygaard, Pier Tol en Kees Kist zette het elftal de concur rentie op grote afstand. De suikerooms waren gul, maar niet gek. Toen AZ tegen het Ipswich Town van Arnold Miihren en Frans Thijssen de UEFA-cupfinale moest spelen, was de thuishaven het - in principe - qua recette veel interes santere Olympisch Stadion. Die be lediging aan het eigen publiek pik ten die stijfkoppige Noord-Hollan ders niet. De kuip liep maar half vol voor die ontmoeting. Een seizoen later week de clubleiding voor het 44 AjAXIFE De huldiging FOTO:THIJS RUITER

Ajax Life (vanaf 1994) | 1998 | | pagina 44