w ,r' De eerste competitiewedstrijd die op het programma staat is de thuiswedstrijd tegen Willem II op 23 augustus. Dat komt goed uit, want tegen deze Brabanders be gon Ajax op 16 augustus 1981 met een 7-1 zege aan het seizoen, de op één na hoogste zege die Ajax in een openingswedstrijd boekte. Alleen tegen Elinkwijk ging het op 14 augustus 1966 beter: 0-7. Elinkwijk zou aan het eind van het seizoen degraderen (en drie vierde uitgebreid het hoog tepunt uit zijn bestaan. VEERTIENDE PLAATS Slechts vijf keer in de his torie van het betaald voet bal begon Ajax het seizoen met een nederlaag. Nota bene de eerste wedstrijd die Ajax speelde in de zo juist opgezette profcompe titie werd verloren. In de jaar later opgaan in FC Utrecht), dus wat dat betreft was de 0-7 nog niet eens zo'n verrassing. Hetzelfde, maar tegelijkertijd ook anders lag het met FC Wagenin- gen in het seizoen 1980-1981. De club zou degraderen naar de eer ste divisie (en nog later uit het be taalde voetbal verdwijnen), maar niet voordat ze Ajax op 30 augus tus 1980 een pijnlijk seizoenbegin had bezorgd. Na twee 4-2 zeges op Go Ahead Eagles en Roda JC begon Ajax vrolijk aan de derde competitiewedstrijd tegen de pas gepromoveerde Wageningers. Met jong grut als Wim Kieft, Frank Rijkaard en Martin van Geel in de selectie leek de jeugd opleiding van Ajax eindelijk vruchten af te leveren (in de jaren zeventig beperkte Ajax zich vooral tot het scouten in het buitenland). Hoofdtrainer Leo Beenhakker was als jeugdtrainer van Ajax nog ver antwoordelijk geweest voor de opleiding van de Amsterdamse talenten. Talent is leuk, maar kwetsbaar en dat bewees Wage- ningen die dag. Voor de derde keer op rij eindigde een wedstrijd van Ajax in 4-2, maar de 6.500 toeschouwers in De Meer zagen slechts twee Ajax-doelpunten, van Keje Molenaar. Ajax had in het be gin van het seizoen een bizarre nederlaag geleden; Wageningen Meer ging VW er op 28 november 1954 met een 3- 2 overwinning vandoor. DWS (1958, 0-1), Fortuna '54 (1963, 2-1), Go Ahead (1968, 2-1) en Fortuna Sit- tard (1988, 2-1) lieten Ajax ook achter zich op de eer ste speeldag. De nederlaag van 21 augustus 1988 tegen Fortuna Sittard was de voorbode van één van de slechtste seizoen starts van Ajax uit de historie. Na het verlies in Sittard werd er wel iswaar nog twee keer gewonnen van Sparta en Veendam, maar ook in die duels speelde Ajax zeer po ver. Daarna verloor men uit bij FC Twente (2-1), PEC Zwolle (4-1) en RKC (3-1). Na zeven wedsrijden stond Ajax op de veertiende plaats. Verantwoordelijk hiervoor was de nieuwe trainer Kurt Lin- der. De Duitser was door zijn ski vriend en Ajax-voorzitter Ton Harmsen naar Amsterdam ge haald. Linder was al enige tijd niet meer actiefin het profvoet bal, maar nadat mensen als Rinus Michels en Leo Beenhakker had den afgezegd, kwam Harmsen toch bij zijn maatje terecht. Linder maakte zich 'onsterfelijk' in Amsterdam door te verklaren dat hij het niet zag zitten in Den nis Bergkamp en op trainingen en persconferenties geregeld de ff® SlSI kluts kwijt te zijn. Na amper zes weken trok Linder zijn conclusies en stapte op, een week later ge volgd door het bestuur Harmsen. Met een 2-0 overwinning op PSV maakte Ajax een eind aan dit on waardig begin van de competitie. Uiteindelijk eindigde de ploeg als tweede, slechts drie punten ach ter PSV. Als dat slechte begin er niet was geweest... In het seizoen 1964-1965 pres teerde Ajax het om de slechte vorm van het begin een heel sei zoen vast te houden. Slechts twee overwinningen en gelijke spelen en maar liefst zeven nederlagen na elf wedstrijden waren Ajax-on- waardige cijfers. Te midden van al deze ellende maakte ene Hendrikus Johannes Cruijffzijn debuut, ook al met een nederlaag (bij GVAV, 3-1). Ook nu werd de trainer de klos, al duurde het tot januari al vorens Vic Buckingham plaats maakte voor Rinus Michels. AjAftlFE 5 FARTS VA

Ajax Life (vanaf 1994) | 1998 | | pagina 17