JESPER GRONKJAER: „IK ZAL SLAGEN BIJ AJAX. JJ rWW Een opmerkelijke verschijning in de selectie van Morten Olsen is Jesper Gronkjaer. De coach timmert verder aan een Deense connectie. Ole Tobiasen over zijn collega: „Jesper is ook een jonge voetballer die zal moeten wennen aan het Ajax-systeem. Hij is een fantastische speler en een rijke aanwinst voor de club", vertelt hij met een knip oog. Gronkjaer zelf hoort de lofzang met genoegen aan. Hij staat niet ver verwijderd een ra dioverslaggever te woord. „Ik ken Jesper goed; we speel den samen in het nationale elf tal onder de 21. Je kunt enorm met hem lachen", vertelt Tobia sen. Ook zijn jonge landgenoot zal onvermijdelijk geconfron teerd worden met de complexi teit en discipline van het heilige systeem. „In Denemarken kruip je veel eerder naar binnen en bij Ajax probeer je als vleu gelspits toch de achterlijn te ha len, hoewel dat steeds moeilij ker wordt", antwoordt Tobia sen op de vraag wat Gronkjaer vooral zal moeten leren. Tevens zal Gronkjaer volgens zijn landgenoot meer moeten bewegen en anticiperen dan in de Deense liga. „Bij Ajax is de structuur in alle opzichten pro fessioneler dan bij onze clubs. Er is een grotere media-aan dacht." Jesper Gronkjaer is een karak teristiek produkt van Deense bodem. De 20-jarige aanvaller is een ongecompliceerde jon gen met een zelfverzekerde in borst, heeft weinig praatjes en is wars van te veel aandacht. De bescheidenheid zelve. Hij denkt altijd aan het teambelang en is geen egoïst. En dan die ontwa pende glimlach. Zijn piekige blonde haar en blauwe ogen zullen vooral vrouwelijke fans vlug tot verrukking brengen. Lady-killer Dani heeft concur rentie. Dat staat vast. Over Gronkjaers voetbalkwaliteiten nog maar te zwijgen. Jesper Gronkjaer, geboren in Thiburg (Groenland) tekende een contract voor vijf seizoenen bij de landskampioen. „Ik zal zeker mijn geld opbrengen voor Ajax", weet hij. Hij is een speler naar het hart van trainer Olsen. De aimabele Deen vertelde eer der dat hij zowel op de linker als de rechterflank uit de voeten kan. „Bij mijn oude club begon ik als diepste spits. Zo speelde ik ook in het Deense nationale elftal voor onder de 21 jaar. Voor diezelfde positie waren toen, in 1995, nog twee andere kandidaten. Derhalve richtte ik mij op de vleugels om zo mijn kans te grijpen." Gronkjaer speelde eerder bij Aalborg Boldspilklub, in de volksmond Aalborg geheten. Reeds in september tekende hij zijn contract bij Ajax. „Er be stond ook interesse van Engelse en Duitse clubs, maar daar voelde ik weinig voor. Toen Morten Olsen zich meldde bij mij en mijn zaakwaarnemer was de keuze snel gemaakt. Bij Ajax wordt zowel technisch als tactisch het beste voetbal ge speeld. Hier zal ik mijn kans pakken, zodra die zich aan dient." Met het jonge talent heeft Mor ten Olsen echte Danish dynamite in handen. De tegenstanders van Ajax zijn dus gewaar schuwd. Met enthousiasme ver volgt Gronkjaer zijn lofzang op de grootmacht uit Amsterdam. „Er is geen club in de wereld waar alle elftallen hetzelfde sys teem spelen, met zo veel over gave. Alle elftallen van Ajax zijn gefixeerd op maar één doel en dat is kampioen worden. De beste zijn. Dat fascineert me enorm", vertelt de jonge Deen, die begin augustus aan zijn meniscus werd geopereerd waardoor hij de eerste competi tieduels zal missen. „Ik kan nu nog niet beoordelen of het spelconcept hier moeilijk aan te leren is, omdat ik pas kort bij de club ben. Ik zal mijn stinkende best doen om me het eigen te maken. De trainer zal ik niet teleurstellen." r

Ajax Life (vanaf 1994) | 1998 | | pagina 11