column de AJAX SEKTE Admirals hadden za terdagavond gespeeld. Wie gaat er zondagoch tend om 8 uur heen? Er was iets met het veld gebeurt. Bob belt dan iedereen uit z'n bed en zegt 'jon gens dat kan zo niet'! Dat is Bob. Altijd aan die club denken." Wat heeft mijn vader met jouw vader gemeen? „Ik ben van een andere generatie. Dan heb je ook de mo derne tijd met je mee. Het karakter van een zekere gemakzucht. En dan is er een man die je doet be seffen datje altijd scherp moet blijven. En dat is inzet en betrouw baar blijven. Hij is mijn symbool van Ajax en mijn verbinding, hoe clubliefde diep kan gaan. En per soonlijk heeft hij ook iets van een soort vaderfiguur voor mij. Mijn Ajax-vader. En ik ben zijn Ajax- zoon. Een Ajax-kind." Hij was mij even voor, Klaas Vos, een man van mijn hart en een gewenste vriend. Maar wat zei Bobby nou, Onze Va der die op aarde zijt? Bob, onze Ajax-vader: „Vijfjaar geleden kwamen vijf mensen op mij af met de vraag 'wij willen een fanclub oprichten'. Toen zei ik, 'doe dat nou niet, want dat brengt zoveel werk met zich mee'." Dat is Bob. Altijd denken voor anderen, op de achtergrond en toch zo pro minent aanwezig. Dat is mijn va der, mijn Ajax-vader. Op de vraag 'een Bobby Haarms Fanclub, is dat terecht?, antwoordde hij: „Nou, dat weet ik niet, dat zal de tijd ons leren." Vele aanwezigen die ik spreek zeggen 'Hij is mijn vader, mijn Ajax-vader'. Is dat een belas ting? „Het is een eer, een eervolle belasting." Mijn tijd zit erop en ik voel de warmte die hij uitstraalt tot in mijn botten. Ik ben gelukkig met mijn vader, u ook? Ik kan mij niet meer voor de geest halen wanneer de laatste afscheidswedstrijd in Nederland gespeeld is. Een testimonial, een wedstrijd waarbij de opbrengst voor de hondstrouwe (minstens tien jaar in het eerste) speler bestemd is. De supporters konden hun waardering voor zo'n gouwe ouwe tonen door de benefietwedstrijd bij te wonen. Dat gevoel en bewijs van dubtrouw is bij de spelers verdwenen. Dus kun je het de vedettes ergens ook niet kwalijk nemen, wanneer zij alsnog van werkgever willen veranderen. Mogelijk komt er weer eens zo'n testimonial, bijvoorbeeld voor Danny Blind. De captain heeft besloten om nog een jaar voor Ajax te spelen. Met wie hij dat gaat doen is voorlopig nog niet duidelijk. Ronald en Frank de Boer spelen hierin een hoofdrol. Hun mogelijke vertrek kan het domino—effect in werking stellen en voor Edwin van der Sar en mogelijk ook voor Jari Litmanen aanleiding zijn hun toekomst ergens anders te zoeken. Zeker is de komst van een landgenoot van Shota, de Georgiër Kinkladze. Het wachten is nog op de tweelingbroer van Shota. Stel je voor, Ajax een team met twee tweelingen. Dat is nog eens een uitzondering! Clubtrouw zal er altijd blijven bij de fans bij wie het Ajax-gevoel zo diep geworteld zit, dat op de allereerste plaats de club komt, en daarna pas de favorieten. Daar zijn er heel veel van, een kleine 100.000 officieel geregistreerden en een veelvoud aan stille sympathisanten. Dat speciale Ajax-gevoel - vergelijkbaar met het Feyenoord-gevoel dat Feyenoordfans hebben - uiten de Ajacieden zeer openlijk. Shirts, shawls, petten, vlaggen, toeters en complete tenues zijn hun relikwieën die tijdens de wedstrijden gebruikt worden. Verder kunnen talloze andere artikelen in de kleur of met het logo van Ajax aangeschaft worden. Ik hoorde op het kampioensfeest dat Ajax in 2000 ook originele Ajax-bruiden op de markt gaat brengen. Niks is te gek om het de fans naar de zin te maken, hen dat speciale Ajax-gevoel te kunnen geven. Het gaat er allang niet meer om, waar de spelers vandaan komen, zolang er maar een deel een Ajax-achtergrond heeft (de jeugdopleiding) of zich na meerdere jaren Ajacied voelt. Van Jari Litmanen kan niemand toch zeggen dat hij een Fin - een passant - is die in Nederland speelt, terwijl dat feitelijk wel zo is. Litmanen is een honderd procent Ajacied en zal dat blijven, óók wanneer hij voor een andere club gaat spelen. Clubliefde, trouw, de Ajax-school, de specifieke Ajax-speelwijze en het aparte Ajax-gevoel, het lijken woorden uit het verleden, gesproken door een geestelijke tijdens de trouwplechtigheid. De supporters van Ajax zijn ook soms net leden van een sekte uitverkorenen en dat is iets aparts. Met of zonder Frank en Ronald de Boer. Piet Keizer ófE-iïv m-" -y'l®!:

Ajax Life (vanaf 1994) | 1998 | | pagina 53