REPORTAGE WAT BETEKENT BOBBY? 'HIJ IS MIJN VADER MIJN AJAX-VADER' r7 gj m Tekst: Nico Smith Bobby kiest ieder seizoen zijn speler van het jaar. „Ja. Ik doe dat wel altijd in overleg met mijn bestuur, maar de keuze is die van mij. We hebben Danny Blind gehad het eerste jaar, toen hebben we Sonny Silooy gehad, we hebben Mare Overmars gehad en nou komt Jari Litmanen, een echte Ajacied." Vu Paula, spelershome: Bobby Haarms? „Een grote vriend. Altijd voor ons klaar staan. Hij is heel speciaal voor ons, we werken elke dag met elkaar en dat betekent natuurijk een hele boel. Het is niet te beschrijven, want Bob is zo speciaal, Bob is echt Ajax en dat moet het ook blijven. Toen wij in de Arena kwamen, was het Ajax niet meer. Er moesten foto's opgehangen worden en er moesten eigen dingen komen en dat heeft Bob gedaan." Bovenmoet JW| 1 naar beneden "IIP A kJ 1 komen. m» w-m-r m Jaap Stobbe: „Ajax en het rood witte bloed wat door de aderen stroomt. De verpersoonlijking van Ajax. Hij straalt het uit. De combinatie Ajax tussen Club en Bedrijf, dan is Bobby de verpersoonlijking van de Club. En de professional natuurlijk." Joan, spelershome: Bobby Haarms? „Een gouwe gozer. Ajax. Een vaderfiguur voor ons. Dollen, altijd in voor een geintje, echt Ajax. Valt niet weg te denken bij Ajax, Ajax krijgt het moeilijk zonder Bobby." Hans Melissen: „'Niet kapot te krijgen. De spelers die hij ook niet weet kapot te krijgen, die maken het voor Ajax. Want Bobby gaat door en die eist van de spelers dat ze doorgaan tot het gaatje. Bobby is de man waar het leven niet zonder kan. Bobby is de bloedtransfusie van Ajax. Het is het bloed van Ajax, hij pompt het bloed in het hart van Ajax. Ineke, bestuurslid: „Een kanjer, een heerlijke man, je hangt aan z'n lip bij zijn verhalen als hij terugkijkt naar vroeger, Fantastisch. Dat is ook z'n stopwoordje, fantastisch. We hebben de fanclub opgericht toen we hem misten, want als ieder altijd maar komt, dan is dat gewoon. Maar als iemand er niet is, dan mis je hem gewoon. En op dat moment misten we hem. Hé, waar is Bobby? Dat was een reden om een fanclub op te richten. Rood wit bloed stroomt er door z'n aderen. Als hij op z'n praatstoel zit, dan hang je aan z'n lippen." David Endt: Bobby Haarms? „Dan denk ik aan whisky, zweetdruppels, aan haat en nijd en liefde." Fanclub? „Allemaal mensen met het hart op de goede plaats met één bindmiddel en Bob is het medium naar dat bindmiddel." Klaas Vos, se cretaris van de Bobby Haarms Fanclub en Ajax-dominee: „Het was geloof ik februari 1993. Bob is altijd aanwe zig in het spelershome, op de hoek van de bar met z'n whisky. Altijd. Dat is een steunpunt voor iedereen die Ajax een warm hart toedraagt. Spelershome binnen komen en daar staat ie. Dat vaste punt was weg na die wedstrijd. 'Waar was Bob?' Bob lag, zo hoor den wij, in het ziekenhuis vanwege vermeende hartklachten. Dat het niet ernstig was, wisten wij niet. Hart, dan denkje 'Oh God' en slaat bij jezelf de schrik om het hart. Dat kan toch niet, dat Bob weg is. Veronderstel dat hij er niet meer is. Dan zakt een groot pilaar van Ajax in. We dachten dat we hem misschien kunnen redden door een fanclub op te richten. Wie weet verhoort de Heer hem. Het idee zong zich snel rond. We waren met z'n vijven, Ineke Provely, Hans Melissen, Jaap Stobbe, Rimko Haanstra en ik. We zaten altijd met elkaar in een groepje. Dus de fanclub was heel snel gevormd. Op diezelfde avond zeiden ver schillende mensen, 'ja natuurlijk, hartstikke leuk, moetje doen'. Dus we hadden op die avond 25 le den. Toen konden we niet meer te rug." Op 8 mei jongstleden werd de 5de Gala avond gehouden. Bob, 25 jaar bij Ajax als trainer en 50 jaar lid. Het is een succes gebleken. „Hij slaat de brug tussen de club Ajax en haar fans. Die clubliefde, weetje wel, het Ajax-gevoel, van winnen is normaal, gelijk spelen bestaat niet, is ziek, verliezen is de dood. Dat is Ajax. Niet alleen win nen, maar ook mooi winnen, met schoonheid, gecombineerd met wilskracht. Dat symboliseert hij. Want hij is die man die de spelers terugbrengt, die er steeds maar weer die discipline inhamert. Klein voorbeeld: De Amsterdam Zanger Hans Boskamp speelde nog in Ajax met Bobby.

Ajax Life (vanaf 1994) | 1998 | | pagina 51