emMjmm cl±jbm*4 blijven. De clubleiding keurt het namelijk af als ik kritisch schrijf over Arsenal. Maar daar trek ik me niets van aan." Stof tot schrijven is er genoeg. Ar senal kampte de laatste jaren met nogal wat schandalen. Sterspeler Paul Merson bleek verslaafd aan drank, cocaïne en gokken en nog al wat spelers (waaronder aan voerder Tony Adams) hadden drankproblemen. De populariteit van de club leed er niet onder. Baso: „Overal in Engeland heeft de supportersclub branches. Ik zou de typische Arsenal-supporter als aardig willen om schrijven. We hebben niet veel hooligans." MONTY PYTHON De sfeer op de tribunes van Highbury is wel minder geworden, vindt Baso. „Dat komt door die vervloekte verplichte zitplaatsen, o^mrs' passeert"™ Supporters achter het Ed de Goey (Chelsea) doel trekken zich daar overigens niet veel van aan." Dat levert Monty Py- thon-achtige taferelen op, zo merkt de verslaggeefster als ze later Arsenal-Derby County bezoekt. Stewards manen tijdens de wedstrijd supporters tot zitten. De fans geven aan de oproep gehoor, maar staan enkele seconden later weer op, waar op dezelfde stewards - nog steeds beleefd - vragen of ze weer gaan zit ten. Dit toneelstukje wordt geduren de de hele wedstrijd opgevoerd. Een ander kenmerk van de typische Arsenal-supporter is zijn afkeer van Tottenham Hotspur, de rivaal uit Noord-Londen. „De haat is groot", bekent Baso. „Ik heb boven mijn wc- pot een bordje hangen met het op schrift White Hart Lane (stadion van de Spurs, MvH). Degradatie van de Spurs zou ik geweldig vinden, ook al betekent dat dat we dan niet meer van ze kunnen winnen." Gevraagd naar de populairste speler bij de supporters beginnen de ogen van Baso te glimmen. Hij zet zelfs zijn pint even neer. „Dennis Bergchamp", zegt hij vol trots. „Tony Adams is Mr Arsenal, maar wat Den nis laat zien is hier nog nooit ver toond. Ieder doelpunt is van een on gekende schoonheid. Zijn speciali teit is de bal in de kruising krullen." Baso laat een krantenver slag zien. Daarin wordt als er over Bergkamp wordt gesproken, him met een hoofdletter H ge schreven. „Bergkamp staat in Noord-Londen gelijk aan God." Bergkamp is dan ook een geregeld item in Gurrflash. Het verschijnt acht keer per jaar. Het is niet het enige blad over Arsenal. Er is het of ficiële Arsenal Magazine en op wed strijddagen worden in de gezellige straten rond Highbury de door sup porters zelf gemaakte Janzines ver kocht. Ze hebben humoristische ti tels als Up The Arse' of One Nil-Doum, Turo-One Up (i-o achter, 2-1 voor). Baso: „De liefde van een supporter voor zijn club gaat hier veel verder dan in landen als Nederland en Frankrijk. Daarom voelen juist bui tenlanders als Bergkamp, Over- mars, Petit en Vieira zich hier zo thuis. Ze voelen de warmte van de supporters voor de club, realiseren zich hoeveel zij voor de mensen be tekenen." 'NON-FLYING DUTCHMAN' Dat blijkt reeds lang voor aanvang voor de wedstrijd. Vanuit de metro stations Arsenal (er is zelfs een me tro-halte naar de club vernoemd!) en Finsbury Park stromen opgewonden supporters naar het tussen de huizen gelegen stadion. In het tot suppor tershonk omgebouwde woonhuis op de hoek van StThomas's Road en Gillespie Road wordt driftig ingeno men op het kampioenschap. Dennis Bergkamp is overal aanwezig. Op talloze supportersattributen in de clubwinkel Arsenal World Of Sport, op T-shirts in de kraampjes in de straten en op een ook op straat verkochte Bergkamp-compactdisc. En er wordt over de 'Non-flying Dutch man' gepraat (Marc Overmars is de 'Flying Dutchman'). Het lijkt wel of de supporters nog steeds niet kun nen begrijpen dat Bergkamp uitgere kend bij hun club speelt. 'Out of this world' staat bij een foto van de ex- Ajacied op de cover van The Gooner. Dat hij even later een strafschop zou missen, doet er niet toe. De verslag geefster van Ajax-Life zag trouwens niet dat Bergkamp faalde. Een opge wonden supporter stond voor haar neus opgewonden met zijn Berg kamp-vlag te juichen toen Dennis pas zijn aanloop nam. De tekst op de vlag luidde: 'Pure Genius' BIJNAMEN Ajax en Arsenal delen eenzelfde bijnaam: 'lucky'. De achtergrond ervan verschilt. 'Lucky Arsenal' ontstond nadat Arsenal een paar jaar terug voor de FA-cup steeds thuiswedstrijden lootte. 'Lucky Ajax' slaat op het vermogen van de club om duels ook onverdiend en/of in de slotfase winnen. Een andere bijnaam van Arsenal is 'boring Arsenal'. De club speelde jarenlang saai, zwaar verdedigend voetbal en won vaak met één doelpunt verschil, i-o stond bekend als de 'Arsenal-score'. Sinds de komst van attractieve buitenlandse spelers is het met het vervelende voetbal echter gedaan. De bekendste bijnaam is The Gunners: de club werd opgericht door arbeiders van de wapenfabriek Woolwich Arsenal, vandaar. In het clublogo zit een kanon. AjAXLIFE Een mededeling op het damestoilet van het supportershonk: wangedrag wordt onder andere bestraft met een seizoenkaart voorTottenham Hotspur. AND NOW YOU'RE GUNNER BELIEVE USt Arsenal Football Club Opgericht: 1886 Trainer: Arsène Wenger Supportersvereniging: Arsenal Football Supportersclub (3.000 leden) Kampioen: 1931, 1933, 1934, 1935, 1938, 1948, 1953, 1971, 1989, 1991, 1998 Bekerwinnaar: 1930, 1936, 1950, 1971, 1979, 1993, 1998 Jaarbeursstedenbeker: 1970 Europacup-2: 1994 Adres:Arsenal Stadium, Avenell Road, Highbury, London N5 IBU, England Telefoon: 00-44-171 -7044000 Fax: 00-44-171-7044001 Adres Supportersclub: 154 St Thomas's Road, London N4 2QP, England. Stadion.Arsenal Stadium (38.000). 31

Ajax Life (vanaf 1994) | 1998 | | pagina 31