column S het zoeken van DANNY BLIND Het gesprek tussen 200 en 210 is een terugkerend item. Ook de volgende gesprekken zullen vol staan met inside information. Waarom Litmanen steeds geblesseerd is, waarom Laudrup meer in het midden en niet op z'n plaats staat enzovoort. Vragen die alleen Bobby (210) kan beantwoorden. Niet alleen 200 (Nico) verzint vragen, ook andere Ajacieden kunnen dat doen. Bedenk een vraag en stuur die naar Ajax-Life, Postbus 22944, I 100 DK Amsterdam, onder vermelding: Van 210 tot 200. Wat een teleurstelling heerste er in de Arena na de onthutsende nederlaag tegen Spartak Moskou. De klap was hard aangekomen bij de Ajacieden. Danny Blind gaf na afloop een niet mis te verstaan commentaar. Het moet voor de 'Man of the Match' een kille en machteloze wedstrijd zijn geweest. Een ploeg, internationaal onbekende, Russen komt even laten zien dat voetballen vooral als teamsport simpel en succesvol kan zijn. Doorlopend bleven die Russen in beweging en speelden de bal vaak direct naar een vrijlopende- niet vrijstaande - medespeler. Verder zijn zij allemaal in staat en ook bereid om beide voeten te gebruiken bij het afspelen, aannemen en controleren van de bal. voel je 'dit kan je niet meer verlie zen'. Koude rillingen over mijn rug, geweldig die supporters. Denk ik nog vaak aan. ARENA „Nooit meer stromende regen, nooit meer het dopje van het zak flaconnetje afdraaien tegen de kou. We zijn verwend. „In het begin was de samenwer king wat onwennig. Maar nu, na het verbroederingsweekend, gaat het de goede kant op. Je hebt elkaar nodig. Eén hoog moet meer naar beneden komen, de spanning voe len en het voetbal delen. De afstand tussen boven en beneden is te groot, contact houden met elkaar is belangrijk voor de sfeer. We zijn al lemaal toch met hetzelfde spelletje bezig." Overal ziekenhuismuren en kale gangen. „Ik heb de catacom ben laten behangen met foto's van spelers vanaf 1900, om het voetbal te laten ademen. De ziekenhuismu ren zijn nu voetbalmuren, de Ajax- sfeer komt langzaam terug en ik hoop dat dit een vervolg krijgt. Het voetbalgevoel moet weer terug, het zal nooit meer worden als vroeger, maar je moetje overal voor inzet ten, met z'n allen werken aan dat Ajax-gevoel, aan Ajax-Life." Blind heeft gedurende de wedstrijd gepoogd zijn ploeg te stuwen zoals hij gewend is. Na afloop constateerde hij nuchter dat Ajax vooral in tactisch opzicht fouten heeft gemaakt. Teveel spelers vóór de bal en daardoor teveel ruimte voor Spartak. Blind, de bewaker van tactische disciplines, zocht maar vond geen Litmanen, geen Kanu, geen Finidi, geen Kluivert en geen ondergeschiktheid aan de teamprestatie. Coach Olsen heeft de deur naar de individuele vrijheid opengezet voor deze selectie. Blind behoort met de broertjes, Jari en Edwin van der Sar tot de bewakers en erfgenamen van de successen in de negentiger jaren. De erfenis die ook door de leiding van Ajax zo gekoesterd wordt. 'We moeten doorgaan op de weg die wij zijn ingeslagen' was het motto bij de wisseling van de technische machthebbers. Het zal nu voor Blind een opgave blijken om zich voor nog een jaar volledig in te zetten. Lichamelijk kan Blind dat makkelijk aan, en ook zijn persoonlijke instelling kan geen problemen opleveren. Het naderende vertrek van Frank en Ronald - welk gezond denkend mens kan die sportieve en financiële uitdaging weerstaan - zal waarschijnlijk harder meetellen bij zijn beslissing. En tenslotte zal ook de speelwijze hem beïnvloeden en die geeft Blind zeer koel aan met de opmerking „we hebben een leuk elftal, maar we horen niet bij de wereldtop. En ook niet bij de Europese top." Die vaststelling en berusting zegt veel over de toekomst van de aanvoerder. Hoe vervelend eigenlijk om mogelijk zo een internationale loopbaan te besluiten. Ik hoop dat Blind er nog een jaartje aan vastplakt en vooral in de grotere wedstrijden de aandrijver kan zijn. Om in de - voor een zesendertigjarige routinier - plichtmatige voorstellingen tegen de clubs die tegen degradatie vechten de eer maar gedeeltelijk of volledig aan een ander over te laten. Misschien geeft dat Ajax en hem de gelegenheid om een plek te zoeken en te vinden in de technische directie van de club. Dat zal de aandelen wel ten goede kunnen komen, maar bovenal is het prettig dat er óók mensen die nog naar het gras en de modder ruiken, meebeslissen over de nabije en verdere toekomst van Ajax. Piet Keizer

Ajax Life (vanaf 1994) | 1998 | | pagina 53