LaudruD vindt het 'ie iyimmmlmf een ervaren als talentvol team bin nen de lijnen. Larsen en Lerby maakten het meeste lawaai in en buiten het veld, maar het was het bescheiden genie Michael Lau- drup dat de harten van alle voet balfans stal. Zeker die in Neder land. Oranje had zich niet weten te plaatsen voor het toernooi in Mexico en de fans 'zochten' naar een nieuwe favoriet. Die werd snel gevonden in de speelse Deense ploeg, met zijn briljante aanvaller met de sleepbeweging: Michael Laudrup. Wwim 3<1)0Oil 1)0hl De Denen openden het toernooi met een krappe i-o overwinning op Schotland. In de tweede wed strijd barstte de Michael Laudrup- show los. De spijkerharde Urugu- ayers kregen geen vat op de kap en draaibewegingen van de aan valler. Laudrup was en is geen spe ler die per se zelf wil scoren; de bescheiden vedette kan net zo ge nieten van een voorbereidende ac tie. In de 6-i overwinning speelde hij statistisch gezien dan ook geen grote rol: Laudrup scoorde slechts één keer. Maar zijn enige treffer (de derde voor Denemarken) ging wel de geschiedenis in als één van de mooiste uit de WK-historie. Al 'slepend' dribbelde Laudrup langs een aantal tegenstanders om ver volgens de bal uit een moeilijke hoek in het doel te schuiven. Dat een Uruguayer de bal het laatste zetje gaf, deed aan de pure schoonheid van het doelpunt niets af. Michael Laudrup vond dit later toch niet de beste wedstrijd die hij ooit had gespeeld. Daarvoor was de tegenstand van de Zuid-Ameri kanen te zwak geweest. Betere herinneringen heeft hij aan een kwalificatieduel tegen de Sovjet- Unie (4-2), een 6-0 zege op rivaal Zweden en een 4-0 overwinning op Brazilië, de afscheidswedstrijd van teamgenoot en recordinterna tional Morten Olsen (102 inter lands). Liefhebber Laudrup vindt het belangrijk dat de tegenstander óók goed speelt. Pas dan kan de ware vedette uitblinken, zo meent hij. Terug naar het WK 1986. Met de overwinningen op Schotland en Uruguay had Denemarken zich reeds geplaatst voor de tweede ronde. Er moest wel nog één groepswedstrijd worden gespeeld tegen nota bene West-Duitsland. Door treffers van Jesper Olsen en John Eriksen won Denemarken met 2-0. Michael Laudrup speelde opnieuw een briljante wedstrijd. Minder florissant liep het duel voor Frank Arnesen af. Na een ak kefietje met de irritante Lothar Matthaus kreeg de ex-Ajacied de rode kaart. Het avontuurlijke De nemarken was mateloos populair. De Deense supporters zongen „We are red, we are white, we are Danish dynamite". Zonder Arnesen begon Denemar ken vol goede moed aan het duel tegen Spanje. Laudrup, Larsen en Olsen speelden opnieuw sterk. Laatstgenoemde opende na een half uur uit een strafschop de sco re: 1-0. Er leek niets aan de hand voor Denemarken, dat steeds non chalanter ging spelen. Jesper Ol sen luidde vlak voor rust de onder gang in. Na een verkeerde terug speelbal van Olsen maakte Butra- gueno gelijk. Na rust blies het Deense dynamiet zichzelf op. De spelers liepen alle kanten uit be halve de goede en Spanje won uit eindelijk met 5-1. Twee jaar later kon Denemarken helemaal geen potten breken op het EK in West- Duitsland en het WK in Italië werd niet eens gehaald. Er leek een ein de gekomen aan het hoge niveau van het Deense nationale elftal. Ifjf«1 iti i 0 0 li Die mening werd versterkt toen Denemarken zich niet wist te plaatsen voor het EK in Zweden, in 1992. Michael Laudrup had al eer der de eer aan zichzelf gehouden. Uit onvrede over het beleid van bondscoach Richard Möller-Niel- sen weigerde Laudrup nog langer voor zijn land uit te komen. Zijn broer Brian was inmiddels wel een vaste kracht. 1992 werd het meest merkwaardi ge jaar uit de historie van het Deense voetbal. Vanwege de bur geroorlog mocht Joegoslavië niet meedoen het EK. Het reeds uitge schakelde Denemarken, nummer twee in de poule, verving de Joego- slaven, twee weken voor het begin van het toernooi! Zonder een voor bereiding van betekenis stoomden de Denen door naar de finale. In de groepswedstrijden nog met het nodige geluk, in de halve finale te gen Nederland profiteerde men van de overmoed van Oranje, dat zich al finalist tegen Duitsland waande. Het duel eindigde in 2-2, in de strafschoppenreeks miste Marco van Basten de beslissende pingel. In de finale zette Dene marken gelukkig ook het armetie rige Duitse elftal opzij (2-0); dat de Denen zelf ook geen fraai team hadden viel in het niet bij de vreugde over deze verrassende Eu ropees kampioen. Toch noemde Morten Olsen de Deense overwin ning „een slechte zaak" voor het voetbal. Dat de Denen inderdaad geen hoogvliegers waren bleek tijdens de kwalificatiewedstrijden voor het WK in Amerika. Spanje zette de Denen (opnieuw) de voet 40 AJAXUFE FOTOiANP

Ajax Life (vanaf 1994) | 1998 | | pagina 40