gen Panathinaikos. Haan was in de rust in het veld gekomen en scoorde vlak voor tijd de bevrijdende 2-0. Haan schreef op deze avond ge schiedenis onder rugnummer 15. Vijfentwintig jaar later kwam er wéér een wisselspeler met nummer 15 het veld in tijdens een Euro- pacup-i finale van Ajax. In Wenen punterde invaller Patrick Kluivert Ajax vlak voor tijd naar de zege op AC Milan. Er was één duidelijk ver schil met Haan: Haan werd na zijn doelpunt bedolven onder zijn me despelers, zodat hij amper te zien was. Kluivert daarentegen eiste zijn moment of glory duidelijk op. Hij draaide na het doelpunt zijn shirt om, zodat rugnummer (én naam) duidelijk te lezen waren. Ajax heeft een reputatie hoog te houden wat betreft reserves in Eu ropacup-finales. Ene Frank Verlaat baarde in mei 1987 opzien in een eindstrijd. In Athene tegen Loko- motive Leipzig waren Ronald Spel- bos en - op het allerlaatste moment - Danny Blind niet beschikbaar. Jo- han Cruijff zat daar niet mee. Ook deze Ajax-coach gaf eenvoudigweg het vertrouwen aan een dienstplich tig militair: Frank Verlaat. Deze be schaamde de fiducie van zijn trainer niet. Na zijn Europese debuutwed strijd kon Verlaat meteen de Euro- pacup-2 op zijn erelijst noteren (1-0). AJAXUFE Een gouden periode voor wisselspe lers brak hierna aan. Frank Verlaat zelf speelde een jaar later opnieuw in zijn specialiteit (Europacup-2 fi nales), zonder dat hij in de competi tie veel had gespeeld. UIT DE PUREE Ron Willems was tussen 1988 en 1992 - tot zijn grote ontevreden heid - supersub bij Ajax. De kop- sterke aanvallende middenvel der redde Ajax meerdere ma len uit de puree. Op 29 april 1990 zat Ajax heel diep in de prak. In de thuiswedstrijd tegen Roda JC stond Ajax zes minuten voor tijd met 2- o achter, hiermee een vrij wel zeker landskampioen schap verspelend. Ron Willems en Wim Jonk (ook al een wisselspeler in die tijd) waren in de tweede helft in het veld gekomen. Zes minuten voor het einde pikte Jonk een doorkopbal van Ron Willems op en verkleinde subtiel de achterstand: 1-2. Twee minu ten later voltrok zich het wonder. Vlak voor het Roda-doel ontstond een enorme scrimmage. Stefan Pet- tersson hield het hoofd koel en tikte de bal naar Ron Willems, die in de verste hoek scoorde: 2-2. Het lands kampioenschap was gered door twee invallers. Gouden wissels mo- 20 FOTO: RON RICHEL De reserves Sjaak Storm, Michel Kreek, Dennis Berg kamp en Dennis van Wijk snakken in november 1989 naar de andere kant van de zijlijn.

Ajax Life (vanaf 1994) | 1998 | | pagina 20