Andrzej Rudy ervaart de relatieve media-stilte die er in Nederland om hem heerst als een zegen. In zijn opmerkelijke loopbaan heeft hij zijn portie (negatieve) publici teit wel gehad. Het begon toen hij in 1988, op 23-jarige leeftijd, zijn communistische vaderland ont vluchtte. Op bezoek met een Pools elftal in Italië verdween hij nog vóór de wedstrijd. Dat was extra handig, want zijn paspoort had hij nog niet hoeven inleveren. „Ik was niet ongelukkig in Polen, maar er werden te veel beslissin gen voor me genomen. Ik moest gaan spelen voor de club van het leger, Slask Wroclaw, later voor GKS Katowice, de club van de na tionale mijnen. Ik had het naar Poolse begrippen goed, maar voel de me niet vrij. Door mijn vlucht ben ik als het ware opnieuw gebo ren, hoewel ik al 23 jaar oud was. Ik was een populaire speler in Po len en door één stap was ik alles kwijt. Men zag mij als een landver rader. Inmiddels is de verhouding weer goed, maar dat heeft wel eni ge tijd geduurd." In het westen viel het niet mee om een club te vinden. Bayern Mün- chen toonde belangstelling, maar zag er toch vanaf. Bij Monaco on dertekende Rudy weliswaar een contract, maar de Franse club was bang voor represailles, zelfs als men Rudy alleen maar mee zou la ten trainen. De gevluchte speler was immers door de UEFA - auto matisch voor een vluchteling uit het oostblok - voor één jaar ge schorst, overigens wel op aan drang van de Poolse voetbalbond. Deze bond had hem ook voor vijf jaar voor interlandwedstrijden in de ban gedaan. STRAFSCHOP GEMIST Uiteindelijk belandde Rudy bij 1. FC Köln. Trainer Christoph Daum presenteerde de Pool als de nieu we Bernd Schuster. Het ging rede lijk in Keulen, maar nadat Rudy in de Duitse bekerfinale een straf schop had gemist (en Köln de wedstrijd verloor) kon hij vertrek ken. Morten Olsen, de kersverse trainer van Bröndby, haalde Rudy naar Denemarken. Daar leefde Rudy op, waarna hij aan het eind van het seizoen weer naar Keulen terugkeerde. Trainer aldaar: ene Morten Olsen, die het echter niet lang bij de club volhield. Het meeste plezier had Rudy vorig seizoen in België bij Lierse SK, maar na het landskampioenschap verdween het halve elftal en de trainer Eric Gerets. „Toen Ajax bij mij kwam, was de keuze om te ver trekken niet moeilijk. De perspec tieven op een succesvolle reeks in de Champions League met Lierse waren beduidend minder dan die van Ajax in de UEFA-cup. Dat is uitgekomen: Lierse is reeds uitge schakeld en met Ajax zitten we in de kwartfinale." Het was niet alleen de naam van Ajax zelf die de Pool deed beslui ten om te verkassen. „De aanwe zigheid van Morten Olsen was ook zeer belangrijk. We kennen elkaar zeer goed en ik had nog wat cjut zu machen met hem. Ik vond het fijn dat hij me weer een kans gaf. Wat er gebeurd was? In mijn tweede periode met 1. FC Köln was Olsen trainer en ik aanvoerder. In mijn privé-leven had ik problemen. Mijn toenmalige vrouw en ik wil den scheiden. Zij zat vooral achter mijn geld aan, ondanks dat ik haar zes keer de kans heb gegeven de zaak anders te regelen. Ik behan delde haar fair, maar daar stond niets tegenover. Op een gegeven moment heb ik een fout gemaakt door Köln om ontbinding van mijn contract te vragen. Ik wilde even terug naar Polen om daar te kunnen scheiden. Zoiets kon in Polen voor niets; in Duitsland was ik een fortuin kwijt geweest. Ik had Olsen echter niets gezegd over mijn voornemen om te ver trekken. Dat leidde tot een ver trouwensbreuk. Terecht, ik had stom gehandeld. Later is het alle maal uitgesproken. Onze relatie is nu zeer goed. We weten heel goed wat we aan elkaar hebben." „Het verbaasde me dan ook eigen lijk niet dat hij me vroeg om naar Ajax te komen. Olsen zijn voetbal visie past heel goed bij die van Ajax. Ja, ook bij die van mij. Ik hou van aanvallend voetbal, alleen heb ik niet altijd in elftallen gespeeld die dat ook propageerden." WEINIG PRIVÉ-LEVEN Nu speel je ook niet altijd in een aanvallend elftal omdat je vaak op de bank zit. „Ik heb vóór het sei zoen met Olsen over deze situatie gesproken. Ik wist waar ik aan toe was omdat hij zei me geen basis plaats te kunnen garanderen. Ik was min of meer de vervanger van Arnold Scholten, ook al een mul- ti-functionele speler. Desondanks ben ik blij verrast dat ik toch nog AJAJQJFE Tekst: Marcelle van Hoof WW 'Ik heb een bizarre voetballoopbaan gehad.'

Ajax Life (vanaf 1994) | 1998 | | pagina 7