te veel vingers 'Bij AJAX omhoog...' Op 13 oktober 1974 was Piet Kei zer 31 jaar en 4 maanden oud. Hij speelde die dag tegen FC Amster dam in het Olympisch Stadion. Ajax-trainer Hans Kraay haalde hem voortijdig van het veld. Keizer zou nooit meer op een voetbalveld terugkeren en nam schijnbaar af stand van zijn status als onnavolg bare linksbuiten en vedette. 'Ik onderschat niet dat ik sommigen ooit eens een leuke zondagmiddag heb gegeven. Fijn, dat de mensen het hebben gewaardeerd. Maar het blijft vreemd als iemand mijn handtekening vraagt. Dat ding is toch niet beter, mooier of waarde voller dan die van mijn buurman of mijn zuster? Ik wilde een normaal leven leiden. Niet meer reizen, trainen, spelen: geen druk of spanning meer, geen kritiek of adoratie. Ik snakte naar een leven zoals dat van mijn buurman. Ik wilde niet langer beschouwd wor den als een... Nu ja, als een held...', liet hij Rik Planting opte kenen in het boek Lucky Ajax. Er was een uitermate tragische omstandigheid voor nodig om hem 23 jaar later toch weer te doen terugkeren binnen de lijnen. Het overlijden van maatje Dick van Dijk, die in de Wembley-finale te gen Panathinaikos Keizers voorzet tot de openingstreffer promoveer de, zorgde voor een niet voor mo gelijk gehouden rentree. Tijdens Van Dijk's ereduel tussen het Ajax van 1971 en ONA voelde de links buiten het gras overigens niet lan ger dan vier minuten onder de noppen. 'Gouda was een verplich ting, meer niet', zegt hij met grote stelligheid. 'Ik had de boel op gang gebracht, dus kon ik niet an ders doen dan daar ook meedoen. Het was pure noodzaak. Maar ik beleef er geen plezier meer aan. Je merkt ook dat het fysiek niet meer gaat. Ik trapte eens een bal en toen bleek dat het spierstelsel heel slecht is geworden. In het hoofd denk je het allemaal nog te kun nen, maar dat is dus niet zo.' De drang naar anonimiteit en de aversie om nog een functie op het veld te vervullen, wekt de verwach ting dat Piet Keizer een kleurloos bestaan leidt als postbode of kan toorbeambte. Dat klopt niet. Kei zer is heden ten dage een voetbal- analyst. Voor het weekblad Aktueel schrijft hij al negen jaar lang een column en voor dat tijdschrift houdt de 34-voudig international ook interviews. Eerder was hij mede-oprichter van het commer ciële bureau Inter Football en ver leende hij medewerking aan het tv-programma Barend en Van Dorp. Op het horloge aan zijn pols zijn de contouren van de gezichten van beide heren te zien. Zijn afscheid van het actieve voet bal was wrang. 'Ik was het zat. Een conflict met de trainer heb ik toen als excuus gebruikt om te stoppen. Door de ploegtactiek werd er in die jaren steeds meer geëist van de spelers. Overgedre ven gesproken was ik de helft van de tijd bezig slidings te maken op de achterlijn.' Toch staan de stukken van Piet Keizer niet bol van verbittering, omdat het per definitie vroeger toch beter zou zijn. 'Ik geniet nog vaak van het voetbal. Vooral om de acties die de wedstrijden beïnvloe den. Bijvoorbeeld een pass over 60 Geboren: 14-6-1943, Amsterdam Debuut in Ajax-15-S-1961 (Ajax-Feyenoord 0-1) Laatste wedstrijd: 13-10-1974 (FC Amsterdam-Ajax 1-2) Officiële wedstrijden: 491 (189 doelpunten) Interlands: 34 (11 doelpunten) Erelijst: 6x landskampioen, 5x KNVB-beker, 3x Europacup-1, lx wereldcup, 2x Supercup ajaxufe 'Gouda was een verplichting, meer niet.' 52

Ajax Life (vanaf 1994) | 1998 | | pagina 52