telt één lid Ajax tegen Anderlecht: Anderlecht-Aj ax 4-1 (1-2-1967) Ajax-Anderlecht 3-1 (6-8-1967) Aj ax-Anderlecht 2-2, (20-8-1978 Aj ax-Anderlecht 2-3 (10-8-1994) Anderlecht-Ajax 2-2 (17-1-1996) De enige fanclub der niet georganiseerd. Indien de speler naar een andere club ver trekt, gaan die supporters mee. De verklaring voor dit nauwelijks in Nederland bestaand fenomeen is te vinden in de wielrennerij. Dat is een individuele sport die vooral vroeger veel geld kostte. Daarom hadden de meeste coureurs een ei gen steunclub oftewel supporters club. De spionkop maakt zich die misti ge zaterdagavond even niet druk over de organisatie van de aan hang. De grote vraag is of Ander- lecht de onder Arie Haan ingezette opgaande lijn kan continueren? De stemming zit er goed in op tri bune 4 als de spelers het veld be treden. Ex-Ajacied Dan Petersen zit overigens op de bank. De sfeer blijft goed, want binnen een kwar tier staat het 2-0. Als de scheidsrechter voor de rust blaast, stromen de tribunes in één klap leeg. Het legioen steekt mas saal de straat over en duikt de sta minees en tavernes in. Een klein kwartier later - het lijkt wel het theater waar een pauze-bel gaat - stromen de cafés leeg en de tribu nes weer vol. De tweede helft heeft weinig meer te bieden. Na afloop zitten binnen vijf minuten de cafés weer mudvol terwijl in de busi ness-lounges getoast wordt op de drie punten. Supporter of VIP, ze delen één ge meenschappelijke droom: dat Eu ropa's belangrijkste voetbalprijs ooit naar Europa's belangrijkste stad komt. EEN ONSPORTIEF DOELPUNT Ondanks dat zowel Ajax als Anderlecht de recordkampioenen in hun land zijn, kwamen ze elkaar nog nooit tegen in een Europees bekertoernooi. De oefenwedstrijden leverden echter ook genoeg spektakel op. Zo was Ajax-Anderlecht van 20 augustus 1978 meer dan de finale van het Amsterdam-713 toernooi. Het was een prestigeduel tussen een jong Ajax met spelers als Simon Tahamata en Frank Arnesen en een Anderlecht met de ex-Ajacieden Arie Haan, johnny Dusbaba en Ruud Geels. Bij een 0-1 stand schoot Ajacied Pim van Dord een vrije trap in het doel. Anderlecht reageerde woedend, want scheidsrechter Berrevoets was de muur nog aan het formeren. De wedstrijd liep na deze gelijkmaker uit de hand. In de rust spraken de gasten af dat er absoluut niet verlengd mocht worden. In geval van een gelijke stand zou men desnoods in eigen doel schieten. In de laatste minuut stond het 2-2. Anderlecht doelman Nico de Bree rolde de bal naar Haan. Deze nam de bal mee richting eigen doellijn en liet de meegelopen Tahamata de bal in het doel schieten. De arbiter keurde deze zuivere treffer vanwege 'onsportiviteit' af en gaf Anderlecht een doelschop. Ajax won uiteindelijk na verlenging en strafschoppen. rust naar het café De latere Ajacied jan Mulder in actie voor Anderlecht. Ook John van Loen, John Bosman, Peter van Vossen, Dan Petersen, Arie Haan, Johnny Dusbaba en Ruud Geels dienden beide clubs. Morten Olsen speelde in de periode 1980-1986 voor Anderlecht. 43 AjAXLIFE

Ajax Life (vanaf 1994) | 1998 | | pagina 43