HET HOOGSTE. IN 'MENSEN IN NIGERIA VERWACHTEN ALTIJD ELKE CUP MOET WORDEN RINNENGEHAALD' „Dat verlies tegen Italië was een les die we niet snel zullen verge ten," zegt Sunday Oliseh. „Dat overkomt ons niet meer." Het team van Nigeria bestaat hoofdza kelijk uit spelers van het elftal dat bijna twee jaar geleden op de Olympische Spelen de gouden me daille won. Naast de al genoemde namen zijn dat onder anderen Ce- lestine Babayaro (Chelsea), Taribo West (Inter Milaan), Garba Lawal (Roda JC) en Victor Ikpeba (Mona co). Op papier een ijzersterk elftal, waar hopelijk ook Nwankwo Kanu, in 1996 Afrikaans voetballer van het jaar, deel van zal uitma ken. De kwalificatiereeks voor Frank rijk verliep niet heel soepel. Jo Bonfrère, de Maastrichtenaar die Nigeria naar Olympisch goud loodste en daarna bonds coach werd, vertrok. Heimwee naar de familie. Assistent-coach Amodu Shaibu nam het roer over. Na een 2-0 overwinning tegen Burkina Faso volgde een gelijk spel tegen Kenia. Dit zorgde me teen voor onrust binnen de Nigeri- aanse voetbalbond. Shaibu kon vertrekken, ook al schoof hij de schuld af op het slechte Keniaanse veld. Babangida en Oliseh zijn goede omstandigheden in Europa ge wend, net als alle andere basisspe lers. In Afrika zijn de velden slecht en de warmte is vaak een pro bleem. Bovendien moesten voor elk duel de spelers die in Europa en Amerika spelen, worden over gevlogen. En die kregen niet altijd vrijaf van hun club. De Fransman Philippe Troussier werd aangetrokken. Nigeria ver sloeg achtereenvolgens Guinea, Burkina Faso en Kenia. Als eerste land had Nigeria zich geplaatst voor het WK. Het laatste kwalificatie duel tegen Guinea, een wedstrijd om des kei zers baard, ging met 1-0 verloren. Opnieuw pa niek bij de bond en ook Troussier kon zijn tas gaan pakken. Sunday Oliseh: „Wij zijn de cri ses gewend. In crisissi tuaties zijn wij op ons best. Je moet er niet van staan te kijken als we heel ver komen in Frankrijk." Oliseh en Babangida weten niets van Bora Milutinovic, die begin december werd aangesteld als de nieuwe coach. De naam van Bonfrère ging ook rond, maar de bond wilde niet iemand terugvra gen die de moed had gehad zelf op te stappen als coach van Nigeria. Oliseh en Babangida wachten rus tig af. Ze zullen het wel horen als 'Bora' hen oproept voor de oefen campagne. Nigeria doet niet mee aan de Afrika Cup, die begin 1998 in Burkina Faso wordt verspeeld. Een gevolg van het afzeggen voor de Afrika Cup van 1996 in Zuid- Afrika. De veiligheid van de Nige- riaanse voetballers zou, volgens de Nigeriaanse bond, niet gewaar borgd zijn. Dat vloeide voort uit de wereldwijde verbogenheid over de executie van schrijver Ken Saro- Wiwa en acht andere dissidenten, door de militaire junta van gene raal Abacha. De Afrikaanse voet balbond (CAF) schorste Nigeria voor de Afrika Cup van 1998 en 2000. De tegenstanders van Nigeria in Frankrijk zijn Spanje, Bulgarije en Paraguay. „Bulgarije heeft een oud team", zegt Oliseh. „Zo'n team dat je met 3-0 kunt verslaan, zoals in Amerika. Maar ook een team dat boven zich uit kan stijgen, en dan kun je zomaar van ze verlie zen. Ze zijn niet voor niets vierde geworden daar." Spanje heeft vol gens de verdediger een sterk team. Ze zijn echter te individualistisch. Het zal, zoals altijd, moeilijk zijn van elf spelers een eenheid te sme den. „Paraguay..." Oliseh zwijgt even. „Daar weet ik eigenlijk niets van. Ik denk dat het net zo'n team is als Bulgarije." Tijana Babangida verheugt zich op het WK in Frankrijk. Hij was erbij in Amerika, maar kwam dus niet binnen de lijnen. „Westerhofwil de mij eigenlijk niet meenemen, maar de Nigeriaanse voetbalbond zette mij toch op de lijst voor Ame rika. Westerhof moest me toen wel meenemen, anders was hij er misschien wel uit gevlogen. Dat hij me niet heeft laten spelen vind ik jammer, ik kon er niets aan doen. Toch zal ik het niet verge ten." Babangida, dit jaar bij Ajax opval lend in vorm, is zelfverzekerd. „Ik ga spelen in Frankrijk. Ik speel goed op het moment. Dat Finidi George op mijn plaats staat, is een stimulans zo door te gaan. De bank is nu mijn plek bij Nigeria, maar ik wil de rollen omdraaien en een basisplaats afdwingen." Over de kansen op het WK is Ba bangida evenmin terughoudend. „We zitten in een zware groep, en niemand denkt dat Nigeria gaat winnen. Hier in Nederland is ie dereen ervan overtuigd dat Neder land kampioen wordt. Voor mij zijn Brazilië en Nigeria de grote favorieten. Nigeria ook, ja." Babangida en Oliseh zijn zich be wust van het feit dat het thuisfront er al vanuit gaat dat de wereldtitel eigenlijk al binnen is. „De mensen in Nigeria verwach ten altijd het hoogste. Elke cup moet worden binnengehaald. Vooral na Atlanta, waar we Brazi lië en Argentinië versloegen", zegt Oliseh. Babangida lacht. Je ziet hem al denken aan de finale. Geen Oranje te zien. Het is groen tegen geel. Nigeria-Brazilië. T ajajiife Babangida (boven) en Kanu (linksboven) juichen in 1996 nadat Brazilië is verslagen. In 1998 hetzelfde beeld? Sunday Oliseh wijst Ajax en Nigeria de weg. Babangida wil de wereldcup heel graag. 32

Ajax Life (vanaf 1994) | 1998 | | pagina 32