AJAÏ1IFE 'VORIG SEIZOEN VOELDE IK ME SCHULDIG TEGENOVER DE SUPPORTERS' TIJJANI BABANGIDA 6 3 28 16 29 11 20 5 29 10 25 4 9 7 moes. Dat vind ik erg vies." Als ik hem ver tel dat Romario óók al niet van appelmoes hield, lacht hij verlegen. De vergelijking gaat mank, vindt hij. Qua lengte schelen ze in ieder geval niet veel. Babangida meet 1,69 meter, Romario is de onderdeur met 1,68 strekkende me ters. Babangida ziet vooral voordelen in zijn afmetingen: „Ik sta sterk in het gras, kan kort draaien. En ik hoef gelukkig niet veel te koppen, want daar hou ik niet van! Daarnaast vind het publiek een kleine spe ler al snel leuk. Je bent de underdog en met mijn snelheid kan ik veel fysieke kracht ontwijken en doelpunten maken." Ook de scheidsrechters blijken vaak een zwak te hebben voor de dreumes. „Ze flui ten relatief gezien snel af. Als een verdedi ger me alleen maar aanraakt, wordt er soms al een overtreding geconstateerd." Bang dat zijn tegenstanders zijn spel inmid dels door hebben, is hij niet. „Je kunt me wel doorhebben, maar ik ben altijd snel ler." Babangida is niet altijd klein geweest. „Nee, in Nigeria zijn wel meer spelers die niet groot zijn, dus het viel niemand op dat ik klein was. Hoewel, je ook niet moet overdrijven: Kanu is juist weer heel lang. En Finidi en Oliseh zijn ook niet klein.We hebben net als in Nederland alle soorten posturen." Wie er ook in alle soorten en maten zijn: zaakwaarnemers. De talentvolle Afrikaanse voetballers zijn een geliefd doelwit voor de bonafide maar zeker ook minder be trouwbare types. Babangida: „Een paar jaar geleden stond zelfs het verhaal hier in de krant dat ik door één van hen gekidnapt zou zijn. Dat was niet waar, maar er is ook Geboren: 25 september 1973 in Kaduna, Nigeria Eerste club:ArewaTextiles met mij een hoop gebeurd. Ik heb een aan tal zaakwaarnemers gehad. Ze beloven je gouden bergen, maar zijn vooral op hun ei gen portemonnee gericht. Als je jong en getalenteerd bent, ben je soms geneigd ze te geloven, want ieder Afrikaans jongetje wil een beroemde profvoetballer worden. Ik heb mijn lesje geleerd. Momenteel is Ger Lagendijk mijn zaakwaarnemer en dat gaat goed." Ajax verzekerde zich pas in 1996 van de kwaliteiten van Tijjani Babangida. Pas in 1996, want, zegt Babangida: „Vijf jaar gele den toonde Ajax al interesse, maar men wilde me vaker zien spelen, zodat men er van verzekerd was dat ik de absolute top zou aankunnen." Babangida was vorig seizoen de opvolger van landgenoot Finidi George.Waar Finidi op rechts doordacht en uitgebalanceerd speelde, liep nu de meer opportunistische en intuïtieve Babangida. Het liep niet echt naar wens. Babangida: „Ik had de pech dat het met het hele team niet goed draaide. Als rechtsbuiten ben je ook afhankelijk van de mensen achter je. Het is belangrijk dat zij je goede ballen geven, want anders sta je maar wat verloren langs de lijn. De ruimte is er zeer beperkt. Daarnaast moest ik wennen aan de druk, aan het le ven in Amsterdam. We speelden weliswaar in de halve finale van de Champions League, maar dat is niet genoeg voor Ajax. Ajax wil ieder seizoen alle prijzen winnen. Dat gevoel hebben deAjax-fans ook." „Ik voel me verwant met de supporters. Vorig seizoen voelde ik me schuldig omdat ik ze niet kon bieden waar ze recht op hadden. Die kans voor open doel die ik miste tegen Grasshoppers... Ik schaamde me diep, want ik voel me een entertainer, een artiest. Door mijn manier van spelen kan ik de mensen op de tribunes verma ken. Als ik scoor, ben ik gelukkig, want dan zijn zij het ook. Dit seizoen kon ik me ge lukkig rehabiliteren voor het min dere spel Seizoen 1991 - I maart I 1992 - I 1993 - I 1994 - I 1995 - I 1996 - I 1997 - I Club Niger Tornadoes VVV VVV I e div.) RodaJC RodaJC Roda JC Ajax Ajax Wedstrijden Do' (bijgewerkt t/m 22-11 -1997) Competitiedebuut voor Ajax: Ajax-NAC 1-0 (21-8-1996) Eerste doelpunt voor Ajax: Ajax-Sparta 2-0 (15-9-1996) van vorig jaar. Jammer genoeg raakte ik ge bles seerd." ,ln Nigeria zijn sommige sup porters agressiever dan de supporters hier.Vooral de scheidsrechter is nogal het doelwit van de fans. De mentaliteit is er an ders." „Inmiddels is iedereen trots op me in Ni geria, helemaal nadat we vorig jaar Olym pisch kampioen werden. Ik krijg veel post uit mijn land. Maar ik mis het niet meer. Ik ga nog maar twee keer per jaar terug: met kerstmis en na het einde van de competi tie." Die laatste trip schiet er dit jaar bij in. Ni geria heeft zich gekwalificeerd voor het WK in Frankrijk. De verwachtingen zijn hoog gespannen. „Het is belangrijk dat we een trainer hebben die weet wat hij wil.Jo Bonfrère (oud-speler van MVV, coach van het 'gouden' Nigeriaanse team en ge noemd als bondscoach voor het WK) en Morten Olsen zijn zulke trainers. We gaan er ieder geval hard voor werken om heel ver te komen. Als je ziet welke spelers we hebben... Misschien kunnen we in Frankrijk geschiedenis schrijven." Babangida kijkt op zijn horloge. „Ik moet om twee uur beneden zijn." Juist: voor een blessurebehandeling.

Ajax Life (vanaf 1994) | 1997 | | pagina 8