KRI KLEIN TE ET AJAJtlFE „IK LOOG TEGEN MIJN VADER OM PROFVOETBALLER TE KUNNEN WORDEN" Na een matig vorig seizoen, begon Babang- ida (24) dit seizoen overdonderend. In de eerste negen competitiewedstrijden scoorde hij zeven keer en zijn avontuurlij ke spel op de rechtervleugel was een ge not om te zien. Links passerend, rechts passerend, de tegenstanders vielen met bosjes om. Het ene doelpunt was nog mooier dan het andere. Half oktober sloeg het noodlot toe: op de training scheurde hij een spier. Gevolg: voor zes weken uit geschakeld, waardoor Babangida onder an dere de wedstrijden tegen Feyenoord en Udinese moest missen. Alle tijd voor een interview met Ajax-Life dus, zo leek het. Dat viel in de praktijk echter niet mee.Ajax' perschef David Endt: „Het is een groot misverstand om te denken dat gebles seerde spelers zeeën van tijd hebben. Het is eerder omgekeerd: een geblesseerde spe ler heeft veel minder tijd dan een fitte speler. De revalidatie, het trainen.de behandeling door dokter, fysio therapeut en krachttrainer slokken een groot deel van de dag op." Vooral daarom gaat een afspraak metTijja- ni tot twee keer toe niet door. En als hij eindelijk wél lijkt te kunnen, verschijnt hij ruim een uur te laat. Een behandeling bij de fysiotherapeut, inderdaad. Gretig schuift Tijjani tenslotte aan in het spelershome. Helaas: de gretigheid geldt niet het inter view, maar een bordje spaghetti. Smakelijk eten, tot over een kwartier. Dan loopt het opname-apparaat toch. Op verzoek van Tijjani spreekt hij in het En gels. Nederlands gaat hem weliswaar rede lijk af, maar in het Engels kan hij zich dui delijker uitdrukken. Opmerkelijk genoeg is het juist zijn typische uitspraak van de Ne derlandse taal, die Babangida een populair reclamespotje opleverde voor de hoofd sponsor van Ajax. Het overbekende filmpje waarin de kleine Ajax-speler dezelfde advi seur blijkt te hebben als Ajax en zijn grote, LU I u Qd z financiële man.Arie van Os. „Maar een paar kleine dingetjes", zegt 'Baba' in de spot. Het contract kan nog niet getekend worden. Babangida: „Ik vermoed dat ze me gevraagd hebben vanwege mijn Afrikaanse accent. En het heeft gewerkt; iedereen vind het een leuke reclame. Hij maakt de men sen aan het lachen. Dat is mooi, want ik hou van lachen. Nee, ik geloof niet dat men mij uitlacht of zo. Die reclame is leuk. Het was de bedoeling dat Van Os zo hoog zou zitten en ik zo laag. Ze hadden me een extra lage stoel gegeven, zodat ze alleen maar mijn hoofd, dat net boven de tafel uitkomt, konden filmen." De eerste keer dat ik die reclame zag, dacht ik 'daar zit de rijke, witte man tegenover de mindere, zwarte man'. Babangida: „Nee, zo zie ik het helemaal niet. Het is een reclame die vrolijk is." Je hebt ook een co lumn in Voetbal Inter national. Babangida: „Die schrijf ik niet zelf, hoor. Ik vertel mijn verhaal aan een journalist en die schrijft het op. Soms komen zij met een idee, maar ik bepaal wat er in komt. Het is tenslotte mijn column." Babangida als columnist, als acteur in een televisiespot, als bekend voetballer... Drie bezigheden die niet bepaald gestimuleerd werden, thuis in Nigeria. Babangida: „Ik ben geboren in Kaduna, in het noorden van Nigeria. Ik ben het vierde kind in een rij van tien. Reeds op de lagere school wilde ik prof voetballer worden. Mijn vader zag dat he lemaal niet zitten. Ik kom uit een midden klasse familie. Mijn vader was een goud handelaar, thuis hadden we het goed. We hadden een mooi huis, gingen goed ge kleed naar school, hadden ruim te eten. Mijn vader vond dat alleen losers voetbal den. In andere beroepen zou ik veel meer geld kunnen verdienen, zo redeneerde hij. Het zou dan wel heel stom zijn om te gaan voetballen.Vergis je niet: we hebben het hier over ruim tien jaar geleden, Nigeria was toen helemaal nog niet zo'n bekende voetbalnatie. Maar geld en aanzien maak ten mij helemaal niets uit: ik wilde mijn hart volgen, voetballen dus.Thuis verslond ik video's van Johan Cruijff, Pelé en George Best. Hun bewegingen probeerde ik na te doen. Ik kon echter in het begin niet bij een club spelen en voetbalde dus veel op straat. Later ging ik voetballen bij een ama teurclub." Niger Tornadoes, een tweede divisieclub, wilde Babangida even later contracteren. „Dat betekende dat ik naar een andere stad moest verhuizen. Ik vond het moeilijk om tegen mijn vader te zeggen dat ik het huis zou verlaten om elders profvoetballer te worden. Ik zei hem dus dat ik naar een

Ajax Life (vanaf 1994) | 1997 | | pagina 5