VOETBAL, VERZIEK HET NIET. AJAJqjFE J uJL A('.f 0GPctH c/> *f= °- nathinaikos. Op 13 oktober 1997 blijft Swart deze vernedering bespaard: hij wis selt zelf, net als zijn teamgenoten, continu door de wedstrijd heen. Al zijn teamgenoten? Nee, er is er één die nog de volle wedstrijd (2x dertig minuten) als een jonge God loopt te voetballen: Gerrie Mühren. DeVolendammer showt zijn nog immer briljante techniek, loopt gaatjes dicht en geeft slimme passes. Bo vendien zorgt hij uit een vrije trap voor 0- IDe wedstrijd eindigt uiteindelijk in I -2. Wim Kieft (met onder andere john van 't Schip, Jan Wouters, Heini Otto en Keje Molenaar gastspeler) maakt 0-2, Nathanja Abel zorgt voor 1-2. Een prettige stand, vindt ook de scheidsrechter van de twee de helft, Frans Derks. Op het moment dat ONA op het punt staat gelijk te maken, fluit hij af. Het is mooi geweest, en waar- b« n, I 1„ Seno'M Een gedicht dat Dick van Dijk ooit achter op een sigarettenpakje krabbelde. Deze slogan siert een actie. Een actie van nooit meer Beverwijk en nooit zullen we Carlo vergeten. Een actie om onnodig geweld met een voetbalvleugje een halt toe te roepen. De periode van bezinning is begonnen. De vraag komt bij mij op: 'wie bezint en wie niet?' en 'waarom en waarom niet?' Deze actie is gericht tegen een kleine groep die veel teweeg bracht. Goed, macht van een enkeling kan de macht van en over een groep zijn. Weer een vraag: 'Is dat dan een leider of verleider?' Zondag 26 oktober 1997 18.00 uur Ajax - Feyenoord:Voetbal, verziek het niet. De toeschouwer onderging gezapig de bezinningen en richtte zich op zijn favo riet. Nu weet iedereen, zo is het nu eenmaal in de voetballerij, dat op het veld de favoriet de tegenstander bestrijdt. Het komt ook wel eens voor dat er twee tegenstanders zijn, dan doet de scheids ook mee. Maar deze wedstrijd zou het anders zijn: voetbal, verziek het niet.Vanaf het begin van de wedstrijd floot de scheids in de geest van de bezinning. Even later gaf de scheids, maar ook de tegenstander, de geest en verziekte het voetbal. De favoriet verzette zich hevig en gaf de geest een plaats. 'De Meer' was weer terug. Eensgezind werd de schande vast gegrepen en stuk getrokken.Weer die vraag: 'wie be zint en wie niet?' en 'waarom en waarom niet?'. Natuurlijk is deze actie een noodzakelijk goed. Maar wiens goed? Die van de supporters, de tegenstander of de scheids? Het doek viel in de Arena. De strijd was gestreden (4-0) en het voetbal verziekt. Wij supporters gaven het startsein en werden daarna vergeten. Bezin in het begin... verziek het niet. Nico Smith Piet Keizer en Johan Cruijff: de één wat kwieker dan de ander. FOTO'S: RON RICHEL dig. Een ontroerend gebaar van legendari sche voetballers die hun oude makker Dick van Dijk nog één keer eerden; in de kleedkamer bleef zijn shirt met nummer 10 symbolisch achter. Johan Cruijff laat na de wedstrijd weten dat zijn méér dan geslaagde optreden - wat waren die demarrages nog mooi, de passes slim, de techniek fenomenaal, het overzicht groot en de aanwijzingen talrijk! - voorlopig geen vervolg zal krijgen: „Ben je gek. Dit deden we met zijn allen voor Dick. Het was mooi zo." Was je moe? Cruijff: „Niet echt, maar je merkt wel dat je iets gedaan hebt." De opbrengst van de wedstrijd om de Dick van Dijk Memorial Cup bedroeg zo'n hon derdduizend gulden, die ten goede komt aan Wanda van Dijk en haar drie kinderen.

Ajax Life (vanaf 1994) | 1997 | | pagina 53