aja*ife rijk (l-l) zijn debuut. De WK-kwalificatie- wedstrijd erop, tegen Hongarije, maakt hij zich met die weergaloze stift onsterfelijk. Hij staat aan de linkerkant van het veld en krijgt een lange bal van Ronald Koeman. De Wit kapt naar binnen en passeert een verdediger. Oog in oog met doelman Disztl doet hij alsof hij zal uithalen, maar lobt de bal over de doelman in het doelman. Door dit doelpunt krijgt Nederland nog een kans in twee beslis singsduels tegen België. In Rotter dam lijkt het alsof hij wéér een beslis sende treffer scoort (2-0), maar de Rode Duivels komen vlak tijd als nog op 2-1 en gaan in plaats van Oranje naar het WK 1986 in Mexico. Neder land is uitgescha- archiefajax keld, maar Robbie de Wit is een ve dette. Aan de muur in zijn flat hangen twee sportlitho's. Op één ervan staat Rob de Wit in Oranjetenue. „Dat is de goal die de meeste mensen nog kennen, de Tob tegen Hongarije. Die litho is gemaakt toen ik iets moest openen voor een sigarettenmerk. Die ernaast heb ik gekregen met mijn be nefietwedstrijd." De flitsende loopbaan van de pas 23-jarige De Wit wordt abrupt verstoord als hij in de zomer van 1986, tijdens zijn vakantie in Een geëmotioneerde De Wit bij zijn benefiet in De Meer, geflankeerd door Ruud Gullit en presentator Jan Rietman. FOTO:ALLART BLAAUBOER ARCHIEF ROB DE WIT Spanje, ineens last krijgt van tintelingen in handen en voeten. Een hersenbloeding. „Het eerste dat door me heen ging was: het voetbal! Later ga je natuurlijk beseffen dat dat niet alles is." In het ziekenhuis in Alicante willen ze me teen opereren. De vader van zijn vriendin houdt dat (naar achteraf blijkt gelukkig) te gen en zorgt ervoor dat De Wit in het Amsterdamse Lucas-ziekenhuis terecht kan. Zijn ogen staan vreemd, zijn gebit is gevoelloos, hij kan amper praten en nau welijks lopen.Toch blijkt de schade mee te vallen. De bloeding vond plaats in een vaatje dat bloed afvoert en daar is de druk niet zo groot. Een geluk bij een ongeluk. Hij gaat met een ongekende wilskracht re valideren. Er volgt een ongelooflijk snel herstel. „Een half jaar nadat het was ge beurd, heb ik weer aan de trainingen bij Ajax meegedaan. Ik had van de verzeke ringsmaatschappij toestemming gekregen om mee te trainen. Ik was op zo'n 95 pro cent van mijn oude niveau." In december is hij voor een laserbehande ling naar Zweden gegaan. De doktoren hebben hem wel gezegd dat er een mini male kans is op een terugslag. De Wit: „Er werd mij echter vooraf verteld 'baat het niet, dan schaadt het niet', dus dan doe je altijd zo'n behandeling." Maar op het spoe dige herstel volgt ineens een enorme te rugslag. Hij gaat moeizaam praten en lopen en dat wordt langzaam aan steeds erger, ledereen in de omgeving van De Wit ziet dat het slecht met hem gaat, maar het lijkt een tegenstander. Als je invalt, ben je fit en heb je altijd wel een actie in huis. En daar ging het bij mij om, de actie. Het mooiste is als je iets doet waar dan een doelpunt uit komt." Hij speelt net bij FC Utrecht in de basis als Ajax alweer achter hem aan zat. „Ja, dat hoorde je. Ik las als voetballer natuurlijk alles. Maar echt gehoord heb ik het van Barry Hughes. Na de training nam hij me apart. Op dat moment wordt een jongens droom werkelijkheid: spelen voor Ajax! Zijn zaakwaarnemer heeft een afspraak ge maakt met Lou Bartels.de penningmeester van Ajax, ten huize van voorzitter Ton Harmsen. De 18-jarige De Wit zit er maar wat bij terwijl zijn zaakwaarnemer het woord doet. Eisen heeft hij niet. „Al had den ze gezegd dat ik geld moest meene men, dan had ik het nóg gedaan. Als Utrecht vroeger tegen Ajax speelde, dan was ik altijd al voor Ajax." Hij rijdt de eerste dag met Gerald Vanen burg mee naar Ajax. Die waarschuwt hem dat het zwaar zal zijn. „Het was twee keer per dag trainen, maar heel anders dan bij FC Utrecht. De stress, dat moeten, elke training is een wedstrijd." In zijn eerste seizoen bij Ajax (1984-1985) wordt De Wit meteen landskampioen. Rob de Wit is als linksbuiten de opvolger van Jes- per Olsen. De individualistische De Wit steelt met zijn onvoorspelbare, unieke en gedurfde passeerbewegingen meteen de harten van de Ajax-fans. Rob de Wit is een echte Ajacied. In 1985 keert Johan Cruijff terug bij Ajax, Rob de Wit met een typerende actie. nu als trainer. „Van hem heb ik ontzettend veel geleerd, alle jonge jongens trouwens. Hij weet wat je mogelijkheden zijn en die haalt hij er optimaal uit. En ja, ik was vroe ger vrij eigenwijs en dan bleef Cruijff er maar op hameren 'dit moet je doen en dat'. De kleinste spelletjes, je ziet het nut er niet van in, maar er zat voetbalkennis in, tactiek." Rob de Wit is inmiddels international. Op I mei 1985 maakt hij thuis tegen Oosten-

Ajax Life (vanaf 1994) | 1997 | | pagina 47