AJAJIIFE BLIND VERKEERDE SCOUTING Vorig seizoen bezocht Westerhof (in trainingspak) nog de Arena als coach. Als coach van Jong Oranje met Martijn Reuser. Tekst: Gilberto Calcio FOTO'S: RON RICHEL De houten bordjes hangen nog steeds in het kantoor van de directeur opleidingen, maar Hans Westerhof is er de man niet naar om zich daarop blind te staren. „De A-1 is een goede groep, maar daaronder komen de problemen. Het lukt niet om de junioren meer te laten trainen, dus probe ren we het rendement te verhogen door meer begeleiding. Het moet niet meer zo zijn dat ik twee teams moet coachen en tegelijk ook scheidsrechter ben.Verder zijn we nu bezig meer specifiek te trainen.Ver dedigers doen andere dingen dan aanval lers. Onderdelen als soccer-aerobic en loopscholing zijn prima middelen, maar niet voor iedereen. Als de lenigheid en looptechniek voldoende zijn, kunnen die spelers zich beter op andere zaken rich ten." Na het gesprek snelt Hans Westerhof zich naar het duel van de A-2. Glunderend ziet hij de technische staaltjes van de Ajax-jeugd aan. Er vallen doelpunten die zelfs de schrijver van het stripboek over Sjakie's wondersloffen niet zou kunnen verzinnen. Het wordt uiteindelijk 11 -2. Voor Excelsior-trainer en oud-Feyenoor- der Mario Been is de dug-out dan al lang héél groot. hoger moeten komen te liggen." „We moeten de ontwikkelingen blijven volgen en niet zo eigenwijs zijn door te denken dat we het wel weten. Ons land dient wel wakker te blijven. De concurren tie is niet stil blijven staan. Er is altijd ge dacht dat we door onze tactische voor sprong het technische en fysieke deel wel konden compenseren. In het huidige voet bal gaat het echter om de combinatie van de drie facetten. Ik zag een Frans jeugdelf- tal wereldkampioen worden met drie be resterke spitsen, die fantastisch konden voetballen." van mijn werk als trainer", stelt hij. „Vijf tien jaar lang zat ik in het onderwijs en daarna was ik acht jaar oefenmeester in de eredivisie. Maar ik had er geen trek meer in. Het circus om het voetbal is gigantisch toegenomen, ledereen wil een graantje meepikken.Vroeger was er de aandacht van wat lokale en landelijke dagbladen, Stu dio Sport en Voetbal International. Nu be moeien alle tijdschriften zich met de sport. Er zijn in deze tijd ook allerlei praat programma's van Veronica en SBS6. Zij zijn allemaal in een andere sfeer bezig, meer op zoek naar rotzooi." Op I juli trad hij in dienst bij Ajax („blijk baar dichten ze mij bepaalde kwaliteiten toe") en hij heeft het er goed naar de zin. „Dit is een totaal ander leven dan dat van een trainer bij een eredivisieclub. Niet te vergelijken. Je maakt hier lange dagen. Daar is niets op tegen. Maar als ik hier de deur dicht trek, dan is die ook dicht, ik neem niets mee naar huis. In het betaalde voetbal heb je dan 's avonds nog gesprekken met bestuursleden over aankopen of de telefoontjes van journalisten. Die za ken mis ik nu echt niet. De minder aardige dingen van dat hele circus spelen geen rol in deze functie en de leuke aspecten heb ik gehouden. Ik mag nog steeds graag een training geven en met jongeren omgaan." Co Adriaanse, zijn voorganger, zei een half jaartje geleden dat zijn werk op De Toe komst klaar was.Ter illustratie wees hij op de reeks schildjes aan de muur, die de landskampioenschappen van de A- en B- junioren verbeelden. Ook somde hij de talenten op die het eerste haalden.Tege lijk was er de kritiek van Johan Cruijff dat de lopende band van de opleiding stokte. Westerhof gaat daarop in: „Cruijff roept dat er geen mensen doorbreken, maar dat is geen criterium.Waar het om gaat is dat je geen talenten mist. Lopen er elders be tere voetballers bij de jeugd rond? Dan doe je het verkeerd in de scouting. Uitgangspunt is het aanbod en wat daarmee gebeurt." „Onze standaardelf tallen zijn veelal on geslagen, maar dat is niet belangrijk. Internationaal krij gen de Nederland se jeugdelftallen klap op klap. We spelen een toernooi met België, Schot land en Dene marken en ver liezen alle wed strijden. Dat is een reden voor ernsti ge be zorgd heid. De lat zal

Ajax Life (vanaf 1994) | 1997 | | pagina 31