MUSEUM ajaxLIFE WEINIG VAN BASTEN een grote eer om daar bij te komen han gen en je liep daar toch elke dag drie, vier keer langs. Dat is leuk om terug te zien in zo'n museum." Als smakelijk dessert wordt boven de acht minuten durende film 'Een jongensdroom' geserveerd. Drie jonge acteurs spelen een scène uit de jeugdjaren van respectievelijk Cruijff, Rijkaard en Litmanen. De beelden gaan telkens over in wedstrijdmomenten van de drie beroemde Ajacieden. Het film pje eindigt met de fraaiste goals uit de Ajax geschiedenis. Er is terecht kritiek geweest op de geringe aandacht die Marco van Basten krijgt in het Ajax Museum. Een makke die het ge volg is van de weigering van vader Joop van Basten om spullen af te staan uit zijn uitgebreide collectie. Daarom is het voor alle Van Basten-fans een genot dat juist zijn omhaal tegen Den Bosch als laatste voet balkunstwerk op je netvlies blijft staan. Gouden Meerbeker uit 1916 en deAROL- beker, vertegenwoordigen de cups slechts een klein deel van de trofeeën die Ajax in de loop van deze eeuw heeft gewonnen. Een té klein deel, vindt Bennie Muller. „Ajax heeft zoveel bekers gewonnen door de jaren heen, wel duizenden, en er staan er maar een stuk of acht in het museum. Als je in het Barcelona-museum komt, zie je rijen en rijen met bekers en daar komen de fans voor. Maar ik heb gehoord dat het bestuur de bekers liever in de bestuurska mer laten staan." Sjaak Swart is het wel met zijn voormalige teamgenoot eens: „Voor de volledigheid horen alle bekers in het museum." Op de eerste verdieping hangen ook alle foto's van de 95 Ajacieden die ooit in het Nederlands elftal hebben gespeeld. Dit is Van' t Schips favoriete plekje in het muse um. „Vroeger hingen die in de gang van De Meer.Voor een speler was het natuurlijk In het midden staan ook de acht belang rijkste bekers die Ajax veroverd heeft: vier hoofdprijzen van de Europacup l,twee we reldbekers, één UEFA-cup en één beker van de Europacup II.Tezamen met kleine prijzen die beneden te zien zijn, zoals de gen gedeelte heeft. Natuurlijk is het ook leuk om je eigen elftalfoto's terug te zien. Elke foto brengt andere herinneringen te rug." Een trapje hoger komen de internationale successen van Ajax aan bod. In een ovaal hebben alle grote finales hun eigen vitrine, met shirt van de tegenstander en een mo nitor met beelden van de wedstrijd. Op nieuw zie je hoe Rep (1973) en Kluivert (1995) Europacupfinales beslissen en hoe aanvoerders Vasovic (1971) en Keizer (1972) de cup heffen.

Ajax Life (vanaf 1994) | 1997 | | pagina 15