MUSEUM MUSEUM AJAXLIFE KARL MAY-BOEKEN echter den op Tekst: Jeroen Kleijne (m.m.v. Brigitte Buissink) FOTO'S: YVONNEWITTE Cruijff. Een mooie foto uit de jaren zestig - gemaakt door Paul Huf - is tevens die van Klaas Nuninga, Piet Keizer, Johan Cruijff en Sjaak Swart: de gouden voorhoede van Ajax in l967.Voor rechtsbuiten Swart is dit één van de hoogtepunten in het muse um. „Een schitterende foto. Natuurlijk heb ik die zelf ook: ik zou thuis zo een muse um kunnen inrichten." Het hoekje 1970-1983' wordt gedomi neerd door Johan Cruijff. Zijn vitrine toont onder meer zijn eerste schreden op het voetbalveld - als driejarige, één van drie gouden ballen die hij ontving als Euro pees Voetballer van het jaar (19711973 en 1974) en het moment dat hij - broodma ger - met een flesje bier in de kleedkamer zit na zijn laatste officiële wedstrijd (voor Feyenoord). Dit gedeelte vindt Jan Wou ters het leukst. „Ik was toen zelf een jaar of dertien en dit zijn dan toch je grote idolen. Ik vind het goed dat Cruijff een ei- om die oude foto's allemaal weer te zien, maar ik word daar niet emotioneel van of zo. Maar voor een fan die meer wil weten over de geschiedenis van Ajax geeft het museum wel een goeie indruk." In het Ajax Museum worden de meest uit eenlopende voetbalkunstwerken tentoon gesteld, van een terracotta buste van de Griekse held Ajax tot de tweehonderd voetbalplaatjes uit het Luxe Album van Miss Blanche 1931 -1932. Erg fraai is de foto op billboardformaat die begin jaren tachtig gemaakt is van een ijzersterke lich ting jonge Ajacieden:Van Basten,Van 't Schip (met lollie!),Vanenburg, Olsen, Kieft, Silooy, Rijkaard en Mölby, allen bij een kin derbox. Roken gaat tussen 1940 en 1960 nog prima samen met sport, lijkt het wel. In het Ajax Clubnieuws adverteert een si garettenmerk, in 1939 krijgen de spelers een asbak cadeau bij het paastoernooi van Ajax en Blauw-Wit en als aandenken aan de eerste Europacupwedstrijd ontvangen ze een aansteker. Aardig is dat het museum ook kledingstuk ken en gebruiksvoorwerpen laat zien die horen bij een bepaalde periode. Uit 1934 zien we bijvoorbeeld een Philips radiotoe stel, compleet met het geluid van het ra dioverslag van Han Hollander van de wed strijd Holland-België 12 mei 1935,2-0). In de huiskamerscène uit de jaren zestig staat boekenplank een hele rij Karl May- De personen in die kamer zijn meer geboeid door de voetbalbeel- op hun televisie, periode 1960-1969 krijgt de klassie ker tegen Feyenoord ruime aandacht, met een serie prachtige foto's. Dat sommige Ajacieden ook kunnen vliegen, zien we aan de schitterende kopbal van Ruud Geels (één van vijf doelpunten tegen Feyenoord in 1975) en aan een volley van Johan

Ajax Life (vanaf 1994) | 1997 | | pagina 13