AJA 1IFE VIJFTIG JAAR LID e eerste Europacup wedstrijd tegen het Oost-Duitse SC Wismut. De Gouden Bal van Johan Cruijff. De omhaal van Marco van Basten tegen Den Bosch. Deze en andere voetbalkunstwerken zijn sinds 15 oktober te zien in het Ajax Museum. Vier oud-Ajacieden vertellen wat ze van het museum vinden. Jan Wouters: „Elke foto brengt weer andere herinneringen terug." outfits roepen het verlangen in je op om Ajax nog eens te zien acteren op het honkbalveld, zoals die keer dat het team landskampioen wordt in 1948. Gelukkig word je door een monitor met zwart-wit wedstrijdbeelden op je wenken bediend. Achter het bordje 1894-1911' vinden we een kaart die de zwerftocht van Ajax door Amsterdam in beeld brengt. Pas in 1907 vestigt de club zich in de Watergraafsmeer, dan nog zonder stadion.Verderop kunnen we zien hoe De Meer eruit ziet bij de op levering in 1934. De te triester is het om naast de maquette van het stadion een foto te zien hangen die na de sloop is ge nomen van een kale vlakte met vier licht masten. Vier oud-Ajacieden die vaak in De Meer hebben gespeeld, zijn Sjaak Swart (603 wedstrijden voor Ajax), Bennie Muller (426), John van 't Schip (347) en Jan Wou ters (l94).Vooral de jongste twee vinden het Ajax Museum erg mooi. Jan Wouters: „Ik vind het heel leuk dat je de geschiede nis van de club nu vanaf het eerste jaar kan volgen, zeker als je daar zelf deel van hebt uitgemaakt." John van 't Schip: „Een goed initiatief. Het museum ziet er mooi uit, er is duidelijk veel werk aan besteed. En in de toekomst kan het alleen nog maar leuker worden, als het verder wordt uitge breid of nieuwe dingen toegevoegd kun nen worden." Sjaak Swart en Bennie Muller hebben meer het idee dat ze alles al kennen wat in het museum staat en hangt. Swart: „Ik heb zelf zoveel meegemaakt met Ajax: volgend jaar ben ik al vijftig jaar lid. Dat is de helft van het bestaan van de club! Ik sta er daar om anders tegenover, maar wat ik heb ge zien ziet er geweldig uit.Voor mensen die nu naar het voetbal gaan, moet het toch leuk zijn om ook de oudere spelers in ac tie te zien." Muller: „Natuurlijk is het leuk De ingang van het museum bevindt zich in de Fanshop van de Amsterdam Arena. Door de spannende muziek en het digitale display dat de seconden aftelt heb je haast het idee dat je zo dadelijk een ritje gaat maken in de duizelingwekkende achtbaan Space Mountain van Disneyland Parijs. Stipt op tijd gaan de deuren van de 'lift' open. De binnenkomer is een driedimen sionale videovlucht door de Arena, die wordt afgesloten door Johan Cruijff. Met een welgemeend „Welkom in het Ajax Mu seum!" opent 's werelds beroemdste num mer veertien de toegang tot de schatka mers van de Ajax-historie. Het eerste dat we te zien krijgen, is een vi trine met alle tenues van de afgelopen de cennia. Het oudste shirt springt het meest in het oog, omdat het vertikale rood-witte strepen heeft. Pas als Ajax in 1911 naar de eerste klasse promoveert, kiest de club een nieuw tenue, lezen we in het museum boekje dat aan alle bezoekers wordt uitge reikt. Sparta speelt immers al met hetzelf de shirt. Op dat moment stappen de Am sterdammers over op het magische witte shirt met brede rode baan. De andere sporten van Ajax hebben ook een eigen vi trine in het museum. Schitterende honkbal- Het Ajax Museum is dagelijks geopend van 09.00 tot 18.00 uur. Het is gesloten op dagen dat Ajax thuis speelt en op dagen dat er grote evenementen in de Arena plaatsvinden.Toegangsprijs voor volwassenen is 12,50; kinderen tot en met twaalf jaar betalen tien gulden.

Ajax Life (vanaf 1994) | 1997 | | pagina 12