AJAJIIFE ERG DEENS EEN NIEUWE BEKER Laudrup neemt afscheid van Real Madrid. FOTO:ANP kunnen gaan winkelen zon der dat je overal op straat lastig wordt gevallen. Een voorbeeldje. Ik ging in Barce lona een keer naar de super markt. Toen ik naar buiten keek, zag ik ineens een paar honderd mensen op straat staan kijken. Ik vroeg mij af of er soms een of andere act bezig was, maar eenmaal buiten bleek dat ze allemaal daar stonden omdat ik in die supermarkt was.Te gek voor woorden. Ik heb een heerlijke tijd gehad in Spanje en de mensen daar waren erg aardig, maar je bent altijd pu bliek bezit. Zelfs tij dens die vier dagen dat ik er met Ajax in de voorbereiding was. Daar heb ik echt ge noeg van." Voor de broodnodige rust vertrok hij vorig jaar naar Japan, waar hij ging spelen voor het nederige clubje Vissel Kobe. „Ik ging zeker niet voor het voetbal, want ik wist van tevoren dat het daar veel minder zou zijn." Wo nen in Japan beviel Lau drup uit stekend, maar het voetbal was nog slechter dan hij zich had voorgesteld. „Ik kon er niet mee leven om op zo'n niveau te spelen.Voor mij is voetbal nog altijd een spel. Een spel waar ik heel veel van houd. Mijn Japanse medespelers zagen voetbal als werk, alsof ze bij Toyota of Mitsubishi aan de lopen de band stonden. Ze kwa men binnen om half negen, zeiden goedemorgen, gin gen trainen en daarna weer naar huis. Voor mij kan voetbal nooit werk zijn en daarom kon ik dat niet accepteren." Zijn laatste periode als ac tieve voetballer wilde hij graag doorbrengen bij een club waar hij echt plezier zou hebben in het voet bal. Dus ondanks aanbie dingen uit onder meer Italië, Spanje en Turkije heeft hij gekozen voor een contract bij Ajax. „In Amsterdam wist ik pre cies wat me te wachten stond. Dankzij mijn jaren bij Barcelona wist ik op welke manier de ploeg zou spelen en ik kende ook al een deel van de spelers.Van andere clubs wist ik niet hoe ze zouden spelen, maar ik kon in veel geval len wel vermoeden hoe ze tegen me aan zouden kijken, namelijk als dé vedette, de grote aankoop. Een goed voorbeeld is Olym- pique Marseille. Die club wilde me aantrek ken bij een selectie van voornamelijk jonge spelers.Als dan de resultaten uitblijven, weet je al wie de schuld in zijn schoenen gescho ven krijgt. Hier zit ik op een uurtje van mijn vaderland. Ik ken Nederland, ik ken Ajax: een makkelijke beslissing." Laudrup heeft niet het idee dat hij door zijn langdurige verblijf in het buitenland erg ver anderd is. „Na al die jaren Italië en Spanje zou je misschien denken dat ik inmiddels een halve Zuid-Europeaan ben geworden, maar dat is niet zo. Natuurlijk heb ik genoten van het leven daar: veel uit eten gaan, 's avonds lekker buiten zitten. Maar je moet ook realistisch zijn: dat soort dingen kun je in het Deense of Hol landse klimaat gewoon niet doen. Ik denk dat ik nog steeds erg Deens ben: rustig, niet zo emotioneel, erg down-to-earth. Natuurlijk ben ik ook blij als het goed gaat, maar ik heb er geen behoefte aan om op een over dreven manier mijn emoties te to nen. Wij Denen houden er verder - net als de Hollanders - niet van als mensen ons proberen te vertellen wat we moeten doen.Wij zijn heel anders dan de Noren of de Zweden - misschien zijn die meer Duits. FOTO:ANP niet tegen mijn vrouw, want die komt uit Noorwe- Laudrup tijdens één van zijn bijna honderd interlands voor Denemarken. De Ajacied zou het record van Morten Olsen (102 caps) kunnen breken. gen. De Deen se aanval ler is ge trouwd en heeft twee zoons en een doch ter. Met zijn gezin woont hij sinds kort in de buurt van de RAI, waar in de omgeving een internationale school is. „We wilden in ie der geval in de buurt wonen van een school voor onze kinderen. Na anderhalve maand zoeken vonden we onze huidige woning. Een perfecte plek.Vlakbij de school van onze kinderen, dichtbij Schiphol en op tien minuten van de ArenA. Ik hou erg van Am sterdam, ik ben hier al verschillende keren geweest. Het is net Kopenhagen, maar dan groter. Mijn vrouw vond ook dat ik bij Ajax moest gaan spelen, omdat ze dolgraag in Amsterdam wilde wonen.We voelen ons hier erg thuis." In het Ajax van Olsen draagt Laudrup het shirt met het nummer elf, maar speelt hij niet 'op elf'. Zijn invulling van de links voorpositie is veel vrijer dan die van een klassieke linksbuiten. Hij duikt bijna net zo vaak op rechts of in het centrum op als op zijn eigen flank; zijn voetbalschoenen blij ven kalkvrij. Dat wil echter niet zeggen dat hij geen goede voorzet in huis heeft. De ballen die de volmaakt tweebenige aanval ler op de training tijdens de ingewikkelde combinatievorm van links voorzet op Lit- manen.Sibon en McCarthy zijn vrijwel al lemaal op maat. Maar zeg dat maar De gelauwerde Laudrup is tot nu toe zes keer landskampioen geworden: één keer met Juventus, vier keer met Barcelona en één keer met Real Madrid. Met Barcelona won hij in 1992 de Europacup voor lands kampioenen en met Juventus veroverde hij in 1985 de wereldbeker voor clubteams. Hij denkt dat in de prijzenkast van Ajax ook vast een plaatsje vrij gemaakt moet worden voor een nieuwe beker, zeker na de flitsen de seizoenstart.Volgend seizoen zie je ons wel weer terug in de Champions League."

Ajax Life (vanaf 1994) | 1997 | | pagina 7