ajajiife GEEN PRIVACY BELANGRIJKE TRAINER HONDERD INTERLANDS Lekker pingelen tegen Gremio. FOTO: RON RICHEL Michael Laudrup (tweede van links) is blij met Ajax. FOTO: RON RICHEL FOTO: ANP De transfer van Brian naar Ajax is begin dit seizoen op het laatste moment afge ketst. Michael vindt dat jammer, omdat hij graag een keer met zijn broer samen wil spelen bij een club. „Nu spelen we één keer in de zoveel tijd samen, maar bij een club zouden we iedere dag samen spelen en trainen. Dat zou ik erg leuk vinden. Evenals voor mij was ook zijn Italiaan se periode niet echt suc cesvol en ook hij vindt het belangrijk om zich ergens prettig te voe len. Hij voelt zich zeker thuis in Glasgow, maar vanwege het spel van Ajax en de mensen hier denk ik dat er een grote kans is dat Brian alsnog hier naar toe komt." Dan tekent Michael toch ook nog wel een jaartje bij? „Daar zou je wel eens gelijk in kunnen hebben. Ik geniet van het voetbal len bij Ajax." Een uur geleden heeft hij als één van de laat- sten het trainingsveld verlaten. Op het korte stuk tussen het hek van het veld en de Amster dam ArenA staan hon derden Ajax-supporters Michael Laudrup (staand, midden) voorafgaande aan Denemarken-Spanje tijdens het EK 1984 in Frankrijk. Tweede van rechts de aanvoerder van Denemarken, ene Morten Olsen. te wachten op hun helden. Een flink aantal van hen heeft het ook op Laudrup gemunt. Zonder een ogen blik stil te staan probeert hij zo veel mogelijk hand tekeningenjagers tevreden te stellen. Hij weet dat dit niets is in vergelijking tot de mensenmassa's die hij in Zuid-Europa voortdu rend om zich heen had. „Het moeilijkst van het le ven daar is geen privacy hebben: niet gewoon even MICHAEL LAUOR Pas in Spanje keert het plezier in het voet bal weer terug, in eerste instantie bij Barce lona. Dat is vooral te danken aan Johan Cruijff. Vijfjaar lang werkt Laudrup onder Cruijff en hij noemt hem de belangrijkste trainer die hij ooit gehad heeft. „Vanwege de manier waarop hij tegen voetbal aan kijkt, de details die hij ziet en het aanvallen de systeem dat hij speelt. Hetzelfde sys teem als Ajax." Hij maakt er geen geheim van dat hij ook wel eens wat probleempjes heeft gehad met de Nederlander. „Cruijff is nu eenmaal een bijzonder iemand, een man die nooit fouten maakt", zegt hij met een veelbetekenende lach. Na vier achtereenvolgende kampioen schappen in de Catalaanse hoofdstad maakt Laudrup de overstap naar Real Madrid, waarmee hij onmiddellijk weer kampioen wordt. In het najaar van 1995 treffen 'De Koninklijke' en Ajax in groep D van de Champions League. Laudrup is bij het duel in Amsterdam wegens een blessure de grote afwezige. Bij de return op 22 november staat Laudrup volgens de opstelling wél op het veld, maar hij is net als zijn ploeggenoten onzichtbaar te gen een grandioos Ajax. Ajax wint 'slechts' met 2-0 en Laudrup, uit de wed strijd gespeeld door Edgar Davids, wordt een kwartier voor tijd gewisseld. Nu staat hij, eindelijk, aan de 'goede' kant. Ajax is de vijfde Europese topclub waar Laudrup onder contract staat.Volgens hem is er eigenlijk niet zo veel verschil tussen de echte topteams. „Het spelen en het trainen is bij de meeste topclubs in grote lijnen hetzelfde. Bij grote clubs heb je ook niet te maken met afgunst, zoals je dat wel hebt bij kleinere clubs met een of twee vedetten. Wat je wel ziet is dat voetbal in Zuid-Euro pa zo veel belangrijker is dan hier bij ons. In cafés en in restaurants praat iedereen de hele week over de wedstrijd die komen gaat." Zijn interlanddebuut maakt Michael Laudrup op zijn achttiende verjaardag 15 juni 1982). Vanaf dat moment is hij niet meer uit de na tionale elf weg te denken. Als Denemarken in 1992 tot ieders verbazing de Europese ti tel in de wacht sleept, maakt Michael Lau drup echter geen deel uit van de selectie, omdat hij een meningsverschil heeft gehad met bondscoach Richard Möller-Nielsen. Desondanks heeft hij inmiddels bijna hon derd interlands achter zijn naam staan, waarin hij 35 keer heeft gescoord. De kans is groot dat hij de titel record-international straks overneemt van zijn huidige trainer Morten Olsen (102 caps), met wie hij nog heeft samengespeeld in het nationale elftal. In dat elftal speelt hij samen met zijn broer Brian, die al uitkwam voor Bröndby, Bayern Uerdingen, Bayern München, Fiorentina en AC Milan en vorig seizon met zijn huidige club Glasgow Rangers nog tegen Ajax speelde. Michael kan goed met Brian op schieten. „Ik spreek hem bijna wekelijks over de telefoon, om te horen hoe het hem en zijn elftal vergaat. Omdat hij bij Glasgow bijna de hele winter doorspeelt, zien we el kaar eigenlijk alleen in de zomer. Natuurlijk vind ik het leuk om met mijn broer samen te spelen in het nationale team, maar vooral omdat hij gewoon een goede speler is. Pas in de tweede plaats omdat het mijn broer is."

Ajax Life (vanaf 1994) | 1997 | | pagina 6