VOETBALS AJAJIIFE DANI HEIN! OTTO FC AMSTERDAM DANNY BLIND De plaatjes van dit seizoen Co Adriaanse, FC Utrecht, 1973 het uiterste geval naar de kruidenier of groenteman, om ze (twee oude voor één nieuwe) om te rui len. Momenteel ben je aangewezen op de uitgever, waarbij je de ontbrekende plaatjes kan nabestel len. De slappelingen kozen (soms onder druk van tirannieke ouders) voor die op lossing; wij (de ech te) gingen net zo lang door tot we die ene ontbrekende, vervloekte Horst Blanken berg (spelfout!) eindelijk te pakken kregen. In 1977 verschenen ook in Nederland de al jaren in het buitenland populaire Panini- stickers. Momenteel worden gemiddeld zo'n twee miljoen zakjes per serie ge maakt. En, écht waar: van ieder plaatje Tonnie Pronk, FC Utrecht, 1971 Willem Kieft en Mark van Basten, 1983 Heini Otto, FC Amsterdam, 1977 In de wereld van de voetbalplaatjesboeken worden spelers spontaan groter of kleiner. Frank de Boer was in 1995 nog 1.80 meter lang, het seizoen erop bleek hij twee centimeter gekrompen (1.78 meter). Tijs Tummers ver zorgt sinds 1988 in Nederland de albums. Hij stelt ze samen en se lecteert de statis tische gegevens waar niemand om vraagt, maar die toch lekker meegenomen zijn (eerste club van Edwin van der Sar: Foreholte).Tum mers: „De lengtes en gewichten staan er dit jaar niet meer in. De gegevens die we kregen waren te verschillend." Ajax krijgt, net als de overige Europacup deelnemers, dit jaar zes pagina's toebe deeld, goed voor onder andere achttien portret- en zeven actiefoto's. Daarnaast is er onder andere een verjaar dagskalender, waardoor Dani drie keer in het boek voor komt (nummers 95, 108 en 392). Het bepalen van welke spelers wél en niet in het boek komen is een moeilijk karwei. Tummers: „Dit jaar twijfelde ik over Martijn Reuser. Het lijkt erop dat hij Ajax gaat verlaten. Hij staat er dus uit veiligheids overwegingen niet in, en is ver vangen door Benni. Het blijft altijd gokken.Vorig jaar ontbrak Scholten, terwijl hij juist weer veel zou spelen." Ajacieden die in vergelij king met vorig jaar zijn afgevallen: Juan, Santos en Veldman.Van de tien aankopen voor dit jaar ontbreekt alleen Ledezma. Ook Patrick Kluivert ontbreekt, maar dat is natuurlijk logisch. In huize Kluivert in Amsterdam-Noord staat men echter nu wel voor een dilemma.Jarenlang bestelde moeder Kluivert voor haar de zoon de ontbrekende plaatjes. Op een gegeven mo ment was de verzamelaar Patrick Kluivert veranderd in de topvoetballer Patrick Klui vert en stond hij zélf in het boek.Wat zal moeder doen nu zoonlief in Italië speelt? Kiest ze voor de Nederlandse of Italiaanse plaatjes? Hopelijk heeft Patrick zijn oude albums wel mee naar Milaan genomen, want wat is er heerlijker dan oude albums inkijken en zien hoe 'ze' er vroeger uitzagen?Van Bas ten met puisten, Blind met een vlassnor retje, ja zelfs Van Gaal met een glimlach? Maar niet alleen de vedetten zullen ge koesterd worden. Want zonder dat schit terende plaatje van Ajacied Heinz Schil- cher (hoofd op andere romp) was mijn Voetbalsterren-album 1971-1972 nooit volgekomen! worden er evenveel gedrukt. Het geavan ceerde sorteersysteem zorgt ervoor dat alles evenredig wordt verdeeld. In de Ver enigde Staten worden wel ongelijke hoe veelheden honkbalkaartjes ge drukt. Halverwege het seizoen worden de meest geliefde spe lers bijgedrukt. Maar daar heerst een andere kaartjescultuur, waar verzamelaars hun zeldzame honkbalplaatjes verkopen voor tientallen dollars. In Europa wor den de plaatjes gewoon in al bums geplakt. De missers in iedere serie zijn ook onbetaalbaar. Zo werd Mar co van Basten in zijn eer ste jaren bij Ajax steevast Mark genoemd en altijd stond de wieg van de Utrechtenaar in Den Haag. En wat te denken van dit fragment uit Van Bastens beschrijving uit Voetbal 1983: „Om Kieft te verdringen zal zeker niet meevallen." Voetbal 83 is om nog een reden een op vallende serie. De bij Ajax teruggekeerde Cruijff is ook in het plaatjesboek een unie ke uitzondering: hij ontbreekt. Dit had te maken met het feit dat Cruijff geen lid was van de spelersvakbondVVCS, die namens alle spelers een collectieve overeenkomst sluit met Panini over het gebruik van de spelersfoto's. Heinz Schilcher, 1971

Ajax Life (vanaf 1994) | 1997 | | pagina 53