VOETBAL Z STERREN ajajufe VOETBALSTERREN IN AKT^E Deze maand is het weer zover. Voor het dertigste achtereenvolgende jaar worden de vaderlandse eredivisievoetballers met duizenden tegelijk in kleine zakjes gestopt, daaruit bevrijd door gretige handen en ingeplakt in boeken. Pechvogels worden op een hoop gelegd, krijgen een elastiekje om en gaan door het leven als 'dubbele'. Ook dit jaar zullen de Ajacieden de meest populaire plaatjes zijn en zal er gevloekt worden als niet jari Limanen maar wéér Bernard Schuiteman in een net gekocht zakje wordt aangetroffen. Marcelle van Hoof duikt in haar verzameling Ajax-plaatjes en gaat daarnaast op zoek naar de nieuwe plaatjes met de nummers 95, 108 en 392. Spaar je mee? FRANK Tekst en illustraties: Marcelle van Hoof Johan Neeskens, Arie Haan, 1971, van Gaal 1983 Het moet begin 1971 zijn ge weest, toen ik als klein kind voor de eerste keer Ajax in het 'echt' zou gaan zien. Het wonderteam speelde een uit wedstrijd in mijn geboorte stad Maastricht tegen MVV.AI dagen voor de wedstrijd werd de Ajax-pagina uit het 'Voet balsterren-album 1970-1971' bestudeerd: een magische Cruijff natuurlijk (geboren 25- 7-Al), een trappende Sjaak Swart, die vage foto van Heinz Stuy en een onbekende met die rare achternaam (Ronnie Kalderon).Van Sies Wever begreep ik helemaal niets. Op het plaatje stond hij te koppen, terwijl in de 'beschrijving van de speler in het be treffende hokje in het album' stond dat Wever doelman was. Maar het meest on der de indruk bleef ik van Cruijff en vooral zijn beschrijving: 'speler van wereldklasse. Stond al als 16-jarige in het eerste elftal van Ajax'. En die zou ik in het echt gaan zien! De wedstrijd verloor Ajax via een knal van Johan Dijkstra (die niet eens in het boek zat!) met I -0. Nooit zal ik verge ten hoe de Ajax-spelers na af loop met vuurrode hoofden (van schaamte, dacht ik toen) langs mijn tribuneplek de catacomben indoken. Met bonzend hart be keek ik of de vooraf bestudeerde spelers op de plaatjes leken. Ze waren het echt, hoewel ik Sies Wever niet heb zien koppen. Thuis gekomen was het eerste wat ik deed het 'Voetbalsterrenalbum' te voorschijn halen.Vol verdriet be keek ik de Ajax-plaatjes en schreef onder de foto van Cruyff 'slecht'. Een Ajax- hart was voor even gebroken. Gelukkig had ik de vloek uitgesproken met een potlood... Ruim vijfentwintig jaar later is het vuur voor de voetbalplaatjes nog steeds niet ge doofd. Nog steeds is het spannend om een zakje te openen en lacht je hart als naYvo

Ajax Life (vanaf 1994) | 1997 | | pagina 50