AJAX ZET ZIJN TIES ajajufe JEUGDPUISTJES „Het klikt tussen Denen en Nederlanders. Ze zijn allebei levensgenieters en avontuurlijk ingesteld." Zo omschreef Ajax' technisch directeur Morten Olsen in de vorige Life de band die er tussen Deense voetballers en Nederland is. Of beter gezegd: tussen Denemarken en Ajax, want deze club heeft veel Deense spelers onder contract (gehad). Met het aantrekken van Michael Laudrup en 01e Tobiasen kwam het aantal Ajax-Denen op twaalf. En volgende zomer komt er in ieder geval één bij. Slechts In zes competitiewedstrijden deed Söndergaard dat seizoen mee. Opmerkelijk genoeg speelde hij in Ajax' succesvolle be kerseizoen een grote rol.Vanaf de kwartfi nale stond hij in de basis en zowel tegen DWS (2-1) als FC Twente (4-0) maakte hij één doelpunt. In de finale tegen PSV (2-0) speelde hij ijzersterk; zijn overstapje in die wedstrijd (waarna Keizer 1-0 kon scoren) is legendarisch. Söndergaard begon dan ook optimistisch aan een nieuw seizoen. Maar nadat hij tij dens de oefenwedstrijd tegen Standard Luik door het publiek werd uitgefloten, haalde Michels hem naar de kant. Ajax stuurde hem begin septem ber voor even terug naar Dene marken, waar hij op zijn oude school zijn vak (onderwijzer) uit oefende. Nog diezelfde maand toonde de Franse club FC Metz interesse. Ajax liet zijn eerste Deen met pijn in het hart vertrekken.Tom Sön dergaard barstte van het talent, maar dat was in die andere school, de Ajax-school van onderwij zer Rinus Mi chels, niet vol doende. Eind 1975 maakten twee Deense pubers gezamenlijk de over stap naar Amsterdam. Frank Arnesen en Sö- ren Lerby waren amper de luiers ontgroeid, toen zij door Ajax van Fremad Amager werden overgeno men. Ajax had sinds het vertrek van Söndergaard de ene triomf de andere beleefd en stond inmid het water voelden. Arnesen: „Toen ik 17 was stond ik voor de keuze: doorgaan met voetbal of gaan studeren. Ik gokte toen voor het voetbal, maar als het mis was ge gaan, dan was ik één jaar later naar het gymnasium gegaan. Een aantal Europese clubs wilde me hebben, maar ik wachtte op een topclub.Vervolgens kwam Ajax. Daar heb ik geen seconde spijt van gehad. Een betere opleiding kun je niet wensen. Ik voelde me er happy, in alle opzichten. Ik had altijd in Kopenhagen gewoond, dat scheelde niet zoveel met Amster dam. Ik verveelde me geen mo ment. Ik was weliswaar veel met voetbal bezig, maar ik hield ook van plezier. Wat dat betreft was er genoeg te doen in Amsterdam..." Frank Arnesen was een echte pu- blieksspeler. Met zijn tech niek, slimheid, snelheid en branie leek hij een product van de Ajax-opleiding.„lk kon veel dribbelen bij Ajax. Dat vond ik heer lijk. En na een aantal jaren wist ik óók het ploegbelang goed in de gaten te houden." Frank Arnesen na Jesper Olsen demonstreert in 1983 •T i>;-3] hoe een shirt gedragen moet worden: HPI - uit de broek! ARCHIEF HENNIE SCHUURMAN dels bekend als een voetbalhogeschool, waar opnieuw werd onderwezen door de teruggekeerde Rinus Michels. De frêle Frank Arnesen was 19 jaar, de stoerdere Sören Lerby 17. Maar hun talent was net zo groot als hun jeugdpuistjes. Het kwam dan ook dik in orde met de twee vrienden, die zich bij Ajax als een vis in Tekst: Marcelle van Hoof De allereerste Deen die door Ajax werd aangetrokken was niet bepaald de meest succesvolle.Tommie Söndergaard verpie terde in het seizoen 1969-1970 in Amster dam, op de bank bij Ajax én op de bank bij zijn pleeggezin, de familie Riksen in Am sterdam-Noord. De 23-jarige aanvaller was weliswaar persoonlijk door Rinus Mi chels gescout, maar de trainer stelde de technisch begaafde Söndergaard amper op. De voornaamste reden hiervoor was de concurrentie. Johan Cruijff, Piet Keizer, Sjaak Swart en Dick van Dijk waren ook in 1969 nou eenmaal niet de minsten. Söndergaard begon nog uitstekend in Am sterdam.Tijdens de presentatiewedstrijd van het seizoen 1969-1970 tegen de Engelse kampioen Manchester City (3-3) was hij in een uitverkochte Meer de grote uitblinker. Kansen op méér kreeg Söndergaard echter amper. Hij was blij met zijn auto, dan kon hij tenminste nog eens ergens heen. Naar ver luidt las hij twee boeken per dag. De familie Riksen deed alles wat in haar vermogen lag om de Deen op te beuren.Voetballen kon ie, maar afzien was niet zijn sterkste punt.

Ajax Life (vanaf 1994) | 1997 | | pagina 44