IAAL IN BOEKVORM ajajufe Mijn jaren bij 'FANTASTISCH' VIDEO Meindert van letbalbiogïafie SEIZOEN '96 Meindert van der Kaaij: Louis van Gaal. Een voetbalbiografie (Kwadraat, 240 blz.) ISBN 90-6481-277-2. 29,90. Louis van Gaal en Yoeri van den Busken: Mijn jaren bij Ajax (Bzztöh, 352 blz.) ISBN 90-5501-483-4. 25,00. Ajax Seizoen '96/'97 (SMV Enterprises) 39,90. der door blessures.Van Gaal maakt het seizoen in Alkmaar niet af. Als jeugdcöordinator maakt hij in het voorjaar van 1988 zijn opwachting bij Ajax. Waarom hij trainer bij Ajax wil worden, vraagt bestuurslid Rob Been tijdens het sollicitatiegesprek. „Omdat ik de beste ben. Je moet mij dan ook nemen voor die baan." In het seizoen 1990-1991 wordt hij assistent van Leo Beenhakker; een jaar la ter krijgt hij de touwtjes echt in handen, als Beenhakker volkomen onverwacht naar Real Madrid vertrekt. 'Louis van Gaal. Een voetbalbiografie' geeft in het laatste deel een goed beeld van Van Gaal als Ajax-trainer.Aan de ene kant eist hij discipline, binnen en buiten het veld. Zo staat op te laat komen een boete en wor den de spelers geacht te wachten met eten tot iedereen zit.Van Gaal heeft ech ter ook oog voor de mens achter de voet baller. Hij volgt zwangerschappen van spe lersvrouwen op de voet en vergeet nooit een verjaardag. Als hoofdtrainer bij Ajax begint Van Gaal vrijwel direct met een wekelijkse column in het Nieuws van de Dag, geschreven in samenwerking met de journalist Yoeri van den Busken. Die stukken zijn samenge bracht in het niet minder dan 350 pagina's tellende boek 'Mijn jaren bij Ajax'. Een te groot deel van de stukjes is gedateerd. Zelfs Van Gaals analyse van Nederland- Portugal of de competitiewedstrijd tegen Dordrecht '90 is vijfjaar later nauwelijks boeiend meer. Andere columns zijn zeker leuk om terug te lezen. Op 30 november 1991 noemt hij het bijvoorbeeld een raadsel dat Frank de Boer niet is geselecteerd voor het Neder lands elftal. Op 15 mei 1993 vertelt hij dat hij Clarence Seedorf een paar dagen vrij heeft gegeven. „Ik vind het belangrijk dat hij dit jaar zijn mavo-diploma haalt." Een enkele keer vang je een glimp op van de mens Louis van Gaal. Hij bewondert de „fantastische" prestaties van atlete Ellen van Langen in Barcelona, schaatser Dan Jansen, tennisser Paul Haarhuis en de schil derkunst van Willem de Kooning. En de trainer geniet van „fantastische" optre dens van Michael Jackson en René Froger. Over de ziekte en het overlijden van zijn vrouw schrijft hij slechts één keer. Op 29 januari 1994, kort na haar dood, wijdt hij een hele column aan Fernanda. „Zij was een vrouw die zich altijd volledig heeft in gezet voor anderen. Ik kon in die hectische voetbalwereld, waarin je elke minuut bezig bent, functioneren dankzij haar Het gaat allemaal door... Maar ik zal in de geest van Fernanda blijven werken met de strijd lust die haar zo kenmerkte." Strijdlust toont Van Gaal zich in ieder geval als hij zich druk maakt over de vercom mercialisering van het voetbal, de kwaliteit van de arbitrage en „de heren media". In de column 'Belachelijke vraagstelling' he kelt hij de korte-termijnpolitiek van jour nalisten; elders in het boek worden onder meer Mart Smeets en Langs de Lijn onder vuur genomen. Ook als hij spreekt over de bewondering van Johan Cruijff voor Dani neemt hij geen blad voor de mond. „Deze voetbalgoeroe zou als geen ander moeten weten dat het heel gevaarlijk is om een speler het etiket van 'supertalent' op te plakken." Soms zijn Van Gaals woorden bijna profe tisch. In 1994 schrijft hij bijvoorbeeld over Patrick Kluivert: „We moeten oppassen dat het allemaal niet te snel gaat. Hij moet nog leren omgaan met het succes en de media." Na het ongeluk neemt hij zijn jonge spits in be scherming: „Ik wil gewoon niet dat hij op deze manier kapot wordt gemaakt." Yoeri van den Busken verdient ze ker enige lof voor het geduld waarmee hij jaren lang elke vrij dag met een pen en een blocnote achter de Ajax-trainer heeft aan gelopen. Het geduld van de lezer wordt echter eveneens behoor lijk op de proef gesteld door de omvang van 'Mijn jaren bij Ajax'. Inmiddels is ook Morten Olsen gestrikt voor een wekelijkse co lumn in het Nieuws van de Dag Als een uitgever over een paar jaar besluit om die stukjes we derom te bundelen, doet hij er verstandig aan doen om te kie zen voor een selectie uit de columns. Voor wie al het fraais uit zes jaar Van Gaal bij Ajax samen gevat op video wil hebben is er onder andere de band 'Ajax seizoen '96/'97'. Een niet bijster succesvol seizoen, waardoor een overzicht van Van Gaal's Ajax-loopbaan op het einde van de band nog enige troost biedt.

Ajax Life (vanaf 1994) | 1997 | | pagina 31