AJAJIIFE KOELTJES RISiCOCLUB SPREIDING „Als ik het eerlijk moet toegeven zie ik de reden van die consternatie niet zo", zegt Maarten Oldenhof, algemeen directeur van Ajax en één van de initiatiefnemers van de in maart jongstleden opgerichte Eredivisie NV. „Het afgelopen seizoen speelden we ook al doordeweeks. Of we nou op woensdagavond spelen of op dinsdagavond maakt niet veel uit.Voor de mensen die onze uitwedstrijden willen bezoeken kan het een probleem zijn. Het bezoek van onze thuiswedstrijden kan alleen een be letsel vormen voor mensen die niet op za terdag, maar op zondag wel naar het sta dion kunnen. En omgekeerd." Terwijl het bij de Supportersvereniging Ajax klachten regent, blijft Ajax zelf er dus opval lend koeltjes onder. Onder het mom van 'we hebben toch elke thuiswedstrijd een uitverkocht huis' maakt de grootverdiener zich geenszins zorgen over tanende bezoe kersaantallen. Des te opmerkelijker is de reactie van Oldenhof, wanneer hij wordt geconfronteerd met de talloze lege plekken in de ArenA en één van de uitkomsten van het Strategisch Bedrijfstakonderzoek dat de KNVB onlangs heeft laten uitvoeren. Uit dat onderzoek is onder andere gebleken dat maar liefst 32 procent van de stadion bezoekers zal wegblijven als de vaste speel dag verdwijnt. „Hoezo een teken aan de wand? We praten hierover een samenvat ting. Die 32 procent is slechts een gemid delde. Bij Ajax kan dat 10 procent zijn en bij een andere club weer 23 procent. Ik geloof dat het zo'n vaart niet zal lopen", meent Oldenhof. „En wat betreft de kale plekken in het sta dion", vervolgt hij, „die zijn het gevolg van de veiligheidsmarge waaraan we ons bij Ajax moeten houden. Daardoor kunnen we niet alle kaarten verkopen." Voor aanvang van dit seizoen tekende de Eredivisie NV voor een televisiecontract met Canal+ voor vijf seizoenen, dat aan het eind van de rit 145 miljoen gulden oplevert. Het lijdt geen twijfel dat de topclubs daar mee hun voordeel doen. Oldenhof bestrijdt de gedachte dat Ajax naar de pijpen van de commerciële televisiezender moet dansen en dat Canal+ feitelijk de aanstichter is van het verbrokkelde speelschema. Oldenhof: „Hierover is een scheef beeld ontstaan. Het feit dat Ajax dit seizoen op verschillende dagen zijn wedstrijden moet afwerken heeft deels te maken met onze deelname aan de UEFA-Cup, waarin we op dinsdagavond moeten spelen.Aangezien we verwachten minstens zes wedstrijden te spelen, kunnen we dus op zes zondagen niet voetballen. Dat is nogal wat voor de eerste seizoenshelft." De beschuldigende vinger van Oldenhof gaat wel in de richting van de burgemees ters, die om het geringste een wedstrijd verbieden. „Als wij ontvangen worden bij MVV, Fortuna of Roda dan dient dit op de vrijdagavond te gebeuren. Dat houdt dan in dat we niet op woensdag een thuiswed strijd kunnen spelen. Het is duidelijk dat die steden dat uitsluitend uit veiligheids overwegingen doen, want we worden in den lande nog steeds als risicoclub gezien." Oldenhof meent zelfs: „In de eerste sei zoenhelft is geen één wedstrijd is ver plaatst omwille van Canal+. Het is alleen gebeurd omdat we Europees moeten spe len op dinsdag. Overigens wil Canal+ maar twee keer per week uitzenden (de vrijdag avond en de zondag, red.), tenzij er door- deweeksprogramma is, zoals de beker. Daar het WK volgende zomer plaatsvindt, moeten de competitie en het bekertoer nooi eerder afgelopen zijn." De meest ideale speeldag- en tijd is volgens Oldenhof zondagmiddag half drie, met de aantekening dat er dan, omwille van de commercie, één duel op vrijdag en één op zondag om zes uur dient plaats te vinden. „Maar helaas zijn er allerlei overheidsin stanties die dat tegenhouden." Edwin van der Sar wenst zijn spelers een prettige, eh, dinsdagavond. Waar Maarten Oldenhof de invloed van de commerciële zender Canal+ op het speel schema als nihil beschouwt, meent Ajax' penningmeester Arie van Os daarentegen dat de versnipperde competitie een lo gisch gevolg is van het contract met Canal+. Danny Blind schuift zijn mening niet onder stoelen of banken. „De geld stromen die voortvloeien uit de registra ties van Canal+ zijn te essentieel voor de clubs uit de eredivisie. Als club moet je soms concessies doen om er voor te zor gen dat die geldstroom niet stokt." Wél pleit Blind voor een gelijkere verdeling van de wedstrijddagen tussen de clubs on derling. „De achttien Betaald Voetbal Orga nisaties moeten met elkaar om de tafel gaan zitten en afspraken maken over de verdeling van tijdstippen waarop gevoetbald wordt. Het moet niet zo zijn dat één club wél een vast tijdstip heeft en een andere club niet. Ik pleit ervoor dat er in het volgend seizoen bij elke club in de eredivisie tenminste der tien vaste wedstrijddagen worden gereali seerd.Want als het speelschema volgend jaar net zo ingedeeld is als nu, zullen de voetballers in verweer komen." Blind vindt de supporters zich in de sprei ding van het wedstrijdprogramma moeten schikken.net zoals de spelers dat moeten doen. Richard Witschge verklaart dan ook: „Het kan me niet veel schelen. We hebben nu over het algemeen de zondag vrijaf en dat is ook weieens lekker. Of de commercie in het huidige voetbal de overhand heeft? Wij worden toch betaald uit dieTV-inkom- sten?" Wel blijkt dat sommige spelers moei lijk kunnen wennen aan de planning van de trainingen door de vele doordeweekse wedstrijden. Omwille van de concentratie voor een wedstrijd vertoeven de Ajacieden vaker in een hotel dan onder voorganger Louis van Gaal. Edwin van der Sar ervaart het als een loden last, want het vormt een barrière in zijn familieleven.Wat vindt Dan ny Blind van dat argument? „Verblijf in een hotel komt de concentratie alleen maar ten goede. Wat de spelers daarvan vinden, is van ondergeschikt belang." Om de fans volgend seizoen tegemoet te komen opperde de KNVB bij monde van woordvoerder Rob de Leede het plan om een alternatieve seizoenkaart te realise ren. Die kaart geeft recht op het bezoeken van weekend-wedstrijden en wedstrijden die doordeweeks worden afgewerkt. Een soort van OV-jaarkaart voor supporters. Maarten Oldenhof vindt het plan erg stu pide. „Ach, als de KNVB zich nou met zijn eigen problemen bemoeit. Het lijkt me niet zo'n goed idee dat de KNVB voor Ajax gaat bepalen hoe wij onze seizoen kaarten moeten gaan inrichten. Ik weet na tuurlijk dat wanneer iemand een keer niet kan, de kaart wordt uitgeleend aan een vriendje. Maar daarvoor ga ik niet twee verschillende seizoenkaarten uitgeven."

Ajax Life (vanaf 1994) | 1997 | | pagina 15