UNE aja*ife WAARDELOOS SPANNENDER Tekst: Gilberto Calcio en Peter Wemelink FOTO'S: RON RICHEL Het zou de finalevraag voor een sportquiz kunnen zijn: op welke dag van de week speelt Ajax niet in het sei zoen 1997-1998?. Het ant woord: maandag. Hielden de godenzonen tot voor kort tweewekelijks om 14.30 uur op de dag des Heren hun eredienst in de eigen tem pel, Will van Rhee, competi tieleider van de KNVB, kwam voor deze voetbal jaargang met iets anders op de proppen. Pas op de 30ste november, bij de negende thuiswedstrijd, voetbalt Ajax tegen Fortuna Sittard op het traditionele tijdstip van half drie 's middags in Amsterdam. De tweede en tevens laatste keer is dat het geval tij dens het seizoenslot, op 10 mei 1998 te gen FC Utrecht.Verder zijn er twee maal op dinsdag, één keer op vrijdag, één keer op donderdag, vier keer op woensdag en vijf keer op zaterdag thuiswedstrijden. De toppers tegen PSV en Feyenoord worden op zondagavond zes uur afgewerkt. Kort om: een totaal versnipperd programma. De radio met het koptelefoontje hoeft niet meer mee naar de ArenA,want meestal staat er maar een beperkt aantal duels te gelijk op het programma. De eerste week van de competitie voetbalde Ajax op dins dag, PSV op woensdag en Feyenoord op donderdag. De extra spanning op de tribu ne als gevolg van tussenstanden van de concurrentie ontbreekt door dit allegaar tje van de KNVB. Een enquête onder de supporters bij de eerste competitiewedstrijd levert over het algemeen de mening op dat de aftrap van de thuiswedstrijden van Ajax weer gewoon op zondagmiddag half drie moet plaatsheb ben. Slechts een enkeling ziet wel heil in het voetbal op een doordeweekse avond. „Voetbal hoort gewoon op zondag", stelt M. Ludenhoff uit Amsterdam. „Door de commercie moet dat niet ineens anders worden. Opvallend is dat Ajax, ten opzichte van de andere risicoclubs, veel vaker op doordeweekse avonden thuis speelt. Ik weet nog dat Jorien van den Herik (de voorzitter van Feyenoord, red.) zei dat dat bij zijn club 4 a 5.000 toeschouwers scheelt in vergelijking met de zondagmiddag. Nu ben ik Ajacied en blijf dus toch wel komen, maar het is wel iets waarmee Ajax rekening moet houden." Dat is ook de boodschap van C. Schota nus. Zij is afkomstig van Lemmer, in Fries land. „Waardeloos", is haar duidelijke op vatting over het competitieprogram ma. „Door deze wedstrijd moet ik om vier uur stoppen met mijn werk en dan als een gek eten. Als ik dit schema vooraf had geweten, had ik geen seizoen kaart genomen. Mijn schoonzoon wil 'm zo overnemen, heeft - ie al gezegd. Hij woont hier in Am sterdam." Voor een bezoek aan de ArenA moet N. Kiemel bijna 200 kilometer afleggen. „Bij avondwedstrijden moet ik rekening hou den met mijn afspraken. Ik ben nu eerder gestopt, maar dat kan ik niet verwachten van de andere mensen waarmee ik altijd naar Ajax ga. Gevolg is dat ik alleen in mijn auto zit, waardoor het toch weer wat kostbaarder wordt. Het ontregelt het voetbalsfeertje een beetje. Het is niet meer all together. Dit gaat ten koste van het volksgebeuren." Amsterdammer Marcel Posthuma vindt dat de doordeweekse wedstrijden de bele ving vooraf storen. „Het is nu van het werk, hap slik weg eten en naar het sta dion. Je zit bekaf op de tribune. Op zondag leef je in de uren voor de wedstrijd meer naar de climax toe." Harry Slier is de eni ge ondervraagde die wel een voordeel ziet in de alternatie ve planning van de KNVB. „Hierdoor heb je op zondag tijd voor andere dingen. Het voetbal moet echter niet te commercieel worden. Op de tribu ne is het veel span nender als alle clubs tegelijk voetballen." „Afschuwelijk", klaagt Astrid Hartendorf. „Je zal maar uit Heerenveen komen, voordat je dan een keer weer in je bedje ligt is het midden in de nacht. Bij de wed strijden op de zondagmiddag ben je er vooraf echt mee bezig. Het overvalt je nu min of meer. Het zit zo in de sleur van de week. Eigenlijk is het te gek voor woorden, alles draait om de poen. En Studio Sport zonder Ajax is ook geen moer aan." Tegenover de Arena verkoopt W. Burger souvenirs.Volgens hem is de handel op de zondagmiddag beter dan op een doorde weekse avond. „Dan komen er meer kin deren." Tjeerd en Martijn verkopen fris drank en hotdogs.Je zou verwachten dat de omzet bij een avondwedstrijd groter is. De maaltijd is er immers meestal bij inge schoten. Dat blijkt niet het geval: „Op zon dag vertrekt de aanhang van de tegenstan der rond elf uur.Voordat de wedstrijd is begonnen, zijn die gasten hier al drie keer langs geweest, 's Avonds gaan de mensen gelijk het stadion in. Merk je trouwens hoe rustig de toeschouwers zijn? Je hoort nie mand zingen.Waarschijnlijk zijn ze te moe na een dag werken." Roelf de Boer, voorzitter van de Landelijke Federatie Supportersverenigingen Betaald Voetbal, heeft de KNVB al laten weten ui termate ongelukkig te zijn met het compe titieprogramma. „In het jongste marketing plan van de voetbalbond gaat het om de consumentvriendelijkheid. Nou, daar valt dit wedstrijdschema niet onder. De eendui digheid ontbreekt totaal." „We hebben in een eerder stadium al aan de KNVB gevraagd de competitie-in deling vroeger te presen teren. De mensen moeten in juni beslissen of zij een seizoenkaart nemen, ter wijl de speeldagen van de thuiswedstrijden pas in au gustus bekend worden. Dat is net alsof je een broek koopt, die je nog niet hebt gepast. Bij mijn club (De Boer is fervent supporter van Feyenoord, red.) is het bo vendien zo dat op de card een pasfoto van de eigenaar zit. Je kan 'm dus niet zo maar aan iemand anders geven. Als het wed strijdprogramma volgend jaar geen andere opzet kent, zullen veel fans zich nog wel eens op hun achterhoofd krabben voordat ze een seizoenkaart aanschaffen."

Ajax Life (vanaf 1994) | 1997 | | pagina 13