aja*|FE BUITENLANDERS „Rust is heel belangrijk in de voorbereiding." Welke opdracht heb je van hetAjax-bestuur meegekregen Olsen: „Dat er aantrekkelijk gespeeld moet worden. Maar dat is logisch voor Ajax. Dat past bij de club en dat past bij mij. Puur resultaatvoetbal interesseert mij helemaal niet. Natuurlijk, ook bij Ajax wil men altijd winnen. Maar men vindt de manier waarop net zo belangrijk. Begrijp me goed: ik ben geen romanticus of naïef. Een bepaald systeem moet niet tot je on dergang leiden. Misschien speelde Ajax vorig seizoen wel eens te statisch. En er zullen best wel eens wedstrijden zijn, waarin Ajax moet verdedigen. Maar dan alléén als de tegenstander beter is, niet omdat we countervoetbal spelen. Ik wil me op de bank net zo vermaken als het publiek." Met Morten Olsen heeft Ajax een tamelijk onervaren trainer in huis gehaald. Hij trainde vóór Ajax twee clubs, waar hij alle bei voortijdig werd ontslagen. Olsen be gon zijn trainerscarrière in 1989 bij het Deense Bröndby. Hij werd landskampioen en bereikte voor het eerst in de clubhisto rie de halve finale van de UEFA-cup. Geïnspireerd door deze successen scha kelde Bröndby over op het full-professio- nalisme. Dit werd een mislukking. Boven dien kwam Olsen in aanvaring met het be stuur nadat hij enkele gevestigde krachten naast het elftal had gezet. Hij kon vertrek ken. In april 1993 keerde hij terug bij FC Köln, dat in de Bundesliga tegen de degradatie vocht. „Ik hield de ploeg in de hoogste di visie.Vervolgens wilde ik de ploeg aantrek kelijker laten voetballen. Aanvankelijk wer den mijn ideeën bejubeld. FC Köln speelde prachtig voetbal. Maar na een paar neder lagen kon ik in augustus 1995 vertrekken. Ik vond dat jammer, maar ik stond achter kocht altijd oudere spelers en ging coun tervoetbal spelen." Jij hebt bij Ajax anders óók flink ingekocht, ter wijl één van de redenen waarom Ajax zo ge liefd is, het grote aantal jeugdspelers is dat er doorbreekt. Nu is er voor het eerst in de club geschiedenis een enorm aantal buitenlanders gekocht. Ben je niet bang dat Ajax zijn identi teit op die manier verliest? enorm mijn best gedaan en dan ging het niet door. Bij een ander had ik na twintig kilometer al succes. Maar ik ben tevreden met de aankopen. Stuk voor stuk zijn het voetballers die met hun hart hebben geko zen. De meesten konden elders veel meer geld verdienen, maar ze wilden graag naar Ajax. Gewoon, omdat Ajax Ajax is. Het zijn allemaal profvoetballers en Ajax betaalt, voor Nederlandse maatstaven niet slecht, maar voor het geld zijn ze niet naar Ajax Olsen: „Daar heb ik ook over nagedacht. Ik denk van niet. Het zelf opleiden van spe lers zal altijd een hoge prioriteit blijven hebben. Alleen zaten we nu met een min dere lichting. Er kwam te weinig door. Bo vendien is vorig jaar gebleken dat het aan tal selectiespelers te klein was. Een club als Ajax speelt zóveel wedstrijden per jaar, dan heb je aan achttien man niet genoeg. Er moesten dus veel spelers gehaald wor den. Daarnaast heeft Herr mister Bosman veel teweeg gebracht. Sinds een jaar of twee mag een club meer dan twee of drie buitenlanders opstellen.Voetbal is een in ternationaal gebeuren geworden. Clubs kunnen in principe elf buitenlanders op stellen. In Amerika verhuizen clubs zelfs van de ene naar de andere stad. Dat is een groot gevaar. Ik ben niet van plan om het Ajax-beleid te veranderen. Nu moest er alleen een inhaalslag gedaan worden.Vol gend seizoen moeten er gewoon weer twee jeugdspelers de stap omhoog ma ken." Je hebt de halve wereld rondgereisd om ge schikte spelers te vinden. Olsen: „Ik heb zo'n twintigduizend kilome ter gereden en nog veel meer kilometers gevlogen.Voor sommige spelers heb ik mijn visie. Ik zei tegen het bestuur dat als FC Köln weer 'op zijn Duits' moest gaan voetballen, men maar een atletiektrainer moest aanstellen. Schrik moet je niet heb ben in het voetbal. Ik wilde niet werken als Otto Rehhagel bij Werder Bremen. Die

Ajax Life (vanaf 1994) | 1997 | | pagina 9