AKKER WAAKT HET KLEINE BAANTJES" AJAXLIFE PINNEN Even was Jan Bakker de beroemdste terrein knecht van de wereld. Bij wijze van hoge uit zondering maakte Henk Spaan een gedicht voor de terreinmeester van De Meer, dat tij dens een uitzending van Nieuwe Koeien door Spaan werd voorgedragen. Jan Bakker, terreinmeester van De Meer Daags na de wedstrijd gaat hij met trage pas over het veld De blik omlaag hoofdschuddend Om het geknakte gras Na het stellen van de diagnose Valt hij langzaam in het Ritueel van rollen en prikken En stampen die grond Een legerdokter die zijn mannen oplapt Om te sterven aan het front Wat kan het gras verduren? Hoe hard is bosbeemd, barskol Borlander, kropaar en de Kleine thimotee1 Ziet het zaaigras niet liever dan Een sliding van De Boer De zachte tongen van het grazend vee? Bijna is het uit zijn lijden Het wacht op bouwvak, rollend Materieel, betonmolens, voorhamers Een enkele houweel Voor dag en dauw het harde heien De eerste paal valt als een bom Jan Bakker kan niet kijken Hij draait zich om I Henk Spaan ken en de bomen. Het leuke daarbij is dat Ajax me helemaal vrij laat in mijn werk zaamheden, als ik er maar voor zorg dat alles er goed bij ligt. We zijn nu ook weer bezig met het planten van bloemen op De Toekomst, om het geheel daar wat fleuri ger te maken.Verder geef ik af en toe een persoonlijk tintje aan de gemaaide velden, met een bepaald motiefje in het gras of een duidelijk zwart lijntje om de velden heen. Maar het mooiste Ajax-veld is toch gemaaid met kleine baantjes." Dat vraagt om uitleg. Kleine baantjes blijken banen van één meter breed te zijn, die zó ge maaid worden dat er een soort schaduw strepen op het veld lijken te staan. In De Meer onderdeel van de huisstijl, in de ArenA weggevaagd door gebrek aan tijd en traditie. Bakker: „De mensen die hier voor verantwoordelijk zijn vinden dat het teveel tijd kost, maar ik vind eigenlijk dat het gewoon hoort. Zeker bij Ajax. En het is niet alleen een mooi gezicht, zeker voor de grensrechters is het ook een stuk pret tiger. Zij kunnen zo een stuk eenvoudiger buitenspelsituaties beoordelen." De Heidemij was op zeker één van de meest besproken bedrijven van het afgelo pen jaar, voornamelijk vanwege de problemen op het hoofdveld. Maar ook op De Toekomst kwam het bedrijf regelmatig ter sprake. Echt tevreden over de aanleg van de velden was Bakker in ieder geval niet. „Het is in mijn ogen te snel aange legd, zonder dat er bijvoorbeeld goed naar de grondopbouw is gekeken. Als we nu met pinnen het veld willen beluchten, dan komt het bijvoorbeeld heel vaak voor dat we op een groot stuk beton stuiten, met een volledig kromme ijzeren pin als ge volg." Bakker vertelt dat hij na de over dracht van de velden meteen begon te maaien, op een in de ogen van de critici veel te korte hoogte. „Direct daarop had de Heidemij een brief aan Maarten Olden- hof gestuurd, met daarin de tekst dat ze geen verantwoordelijk droegen voor het veld, dat volgens hen te kort was gemaaid. En ze hadden er ook nog even snel bijge zet dat ze eventueel best wilden helpen bij het onderhoud, mocht Ajax daar behoefte aan hebben." Oldenhof vertrouwde te recht op de kwaliteiten van Bakker en liet de brief voor wat hij was. Ondertussen is iedereen erachter geko men dat een veld eenvoudig niet zonder de inzichten van een groundsman kan. Compu ters of niet, een dagelijks telefoontje naar Schiphol Meteo voor het weer bericht blijkt vaak een stuk doel treffender. De kans is dan ook zeer groot dat Bakker naast De Toekomst en de trainingsvelden van de selectie ook de mat van de Arena onder zijn hoede krijgt. De besprekingen daarover zijn zo goed als afgerond en Bakker is er klaar voor. „Het wordt wel een hele klus, maar ik ga de uitdaging graag aan om daar een mooi veld van te maken. Het grote probleem is denk ik het feit dat het veld ge woon in een soort grote bloembak ligt. En als er iets voor gras belangrijk is dan is het het contact met Moeder Aarde. Al die ver schillende sappen die door de bodem gaan, waar het gras dan weer mee in aanraking komt, dat zijn dingen waar wij geen invloed op hebben. Maar ze zijn wel van belang." Van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat is Bakker bezig met zijn landerijen, waarbij de afgelopen jaren het contact met de trainers zeer intens was. Louis van Gaal begreep als geen ander het belang van een goede mat voor zijn pupillen en sprak daarom zo'n drie keer per week met de Amsterdammer. „Dat gebeurde dan voorafgaand aan trai ningen en voordat de thuiswedstrijden be- gonnen.Voor een trainer is de toestand van het veld bepalend voor wat hij bij trainin gen gaat doen, zeker als je bij Ajax zit, waar voor het snelle type spel toch een korte mat nodig is.Verder was ik 's ochtends vroeg al vaak aanwezig om te zien hoe het veld erbij lag. Dat vond Van Gaal altijd pret tig en ik vind dat best begrijpelijk. Maar met Olsen zal het denk ik ook zo gaan, maar dan wat minder intensief. Even een belletje is dan voldoende." Met de ArenA in zijn reeds uitgebreide ta kenpakket wordt het voor Bakker alleen maar drukker. Dag in dag uit zullen zijn vel den worden geteisterd, maar Bakker is er klaar voor. De Meer, met zijn velden op Voorland, lijkt alweer lange tijd geleden voor Bakker.Toch denkt hij toch nog wel eens met weemoed terug aan die tijd. „Ajax is meer en meer een echt bedrijf ge worden, maar dat kan ook niet anders. Dat zal toch echt moeten om aan de top te blijven en daarvoor moeten we met z'n al len echt 150 procent aan de bak. Dan gaat het lukken, zélfs met het veld in de ArenA. Daar ben ik van overtuigd." Een field manager anno 1997. Jan Bakker werkt aan De Toekomst.

Ajax Life (vanaf 1994) | 1997 | | pagina 45