OVER DE ^JAX-TERREINEb HET MOOISTE AJAX-VELD IS GEMAAID 11 AJAJIIFE VERHUIZING IRWELIUS BOU' De Haarlemmer Olie van Ajax noemt hij zichzelf. En terecht. Begonnen met een klusje in De Meer, om vervolgens in tien jaar tijd uit te groeien tot één van de belangrijkste mensen bij deAmster- damsche Football Club Ajax. Jan Bakker, fieldmanager.Want dat is de luxe titel die Bakker inmiddels achter zijn naam heeft staan. De terreinknecht van wel eer, voorzien van schep en handmaaier, is geworden tot een professionele or ganisatie met een machinepark met een waarde van zo rond de zeven ton. En dat alles voor een paar grasvelden, maar wel die van één van de meest be roemde clubs ter wereld. Een verhaal over kleine baantjes, grasmengsels en het o zo belangrijke contact met Moe der Aarde. Tekst: Erik van Leeuwen FOTO'S: RON RICHEL FIELD MANAGER IAN B" We spreken Jan Bakker begin juli, als de heren voetballers genieten van hun welver diende rust.Voor Bakker en consorten zijn het daarentegen hoogtijdagen. Bij aan komst op De Toekomst, waar de field-ma- nager domicilie houdt, is het ondanks de zomerstop een drukte van belang.Tracto ren met de meest ingewikkelde aanhang sels rijden af en aan om ervoor te zorgen dat de velden er aan het begin van het sei zoen weer piekfijn uitzien. Bakker heeft het er maar druk mee. Aan zijn gezonde kop is te zien dat de terreinmeester het grootste gedeelte van de dag buitenshuis doorbrengt. Een gebruind gelaat en ge spierde armen, hier spreekt geen consu lent van de belastingdienst. „Ik ben eigen lijk via via bij Ajax terecht gekomen.Voor een vriend van mijn vader, Ome Dries De Aren A-grasmat viel afgelopen seizoen in het water. De terreinmeesters van De Toekomst: v.l.n.r.'Dennis', Danny Bakker (inderdaad.de zoon van...), Delano Derby, Jan Bakker (inderdaad, de vader van...), Hachim Lahyuia, Martin Wildeboer (ex-Olympisch Stadion) en (inzet) René Enthoven. Blanker, was ik bezig met een klusje in De Meer. Op dat moment ving ik een gesprek je op de gang op tussen de toenmalig di recteur Arie van Eijden en secretaris Gerard Holsheimer, die praatten over het onderhoud aan enkele van de gebouwen in het stadion. Dat werd zoveel werk dat ze er maar iemand voor in vaste dienst moes ten nemen. Ik ben er tussen gesprongen en heb gezegd dat ik daar wel oren naar had en toen was het allemaal snel rond. Daar voor had ik onder andere in de bouw en in de haven gewerkt, zodat ik best wat met mijn handen kon.Vanaf dat moment werd ik overal voor ingezet, ik was echt de Haarlemmer Olie van Ajax." Het leven als Haarlemmer Olie, het won derdrankje dat tegen alle kwaaltjes helpt, beviel de ras-Amsterdammer uitstekend. Hij kluste de hele dag door, maar zag op een gegeven moment een deel van zijn werkzaamheden wegvallen. Met het ver trek van Cruijff viel een belangrijke taak voor Bakker, onder andere manusje van al les rond het door Cruijff verzonnen me disch centrum, weg. „Ik werd dus gedwon gen om me op wat anders te gaan richten en dat werden de terreinen en in het bij zonder het gras." Langzaam maar zeker ging Bakker zich meer en meer verdiepen in de wondere wereld van de grasspriet. Grondsoorten, zaadmengsels en de talrijke soorten gras werden zijn beste vrienden. Door zelfken nis raakte Bakker wijs en toen Piet Bos man, de voorman van de terreinen, op een gegeven moment afscheid nam, wilde de rest van de jongens Bakker als nieuwe lei der. „Dat is nu alweer zo'n tien jaar gele den", vertelt Bakker, „en inmiddels is er wel het een en ander veranderd." De grootste wijziging was natuurlijk de ver huizing naar de ArenA en sportpark De Toekomst, waardoor Bakker en zijn ploeg opeens veel meer velden te onderhouden hadden. Alléén dat ene veld, afgelopen sei zoen bijkans uitgegroeid tot één van de meest beruchte velden van de wereld, daar moest hij van afblijven met zijn han den. Computers, hypermoderne appara tuur en wat gezonde bluf zouden van het ArenA-veld het mooiste van de wereld maken. Het technische elftal van Ajax zou er uitstekend op uit de voeten kunnen. In middels weten we wel beter. Godenzonen werden Zodenzonen, spelers vielen als dronken mannen achter en over elkaar op het veld en pollen vlogen meer door de lucht dan dat ze rustig bleven liggen.Tot grote ergernis van vooral Bakker. „Het is logisch dat ik wat meer dan andere men sen op het gras let. Overal waar ik kom, kijk ik als eerste naar het gras, hoe de doelen staan en of de cornervlaggen mooi staan. Ik was dus extra alert op wat er in het stadion gebeurde." Echt wakker lag hij er zelf niet van, maar toch. Als je zó lang met hart en ziel gewerkt hebt aan veruit het mooiste veld van Nederland, doet het pijn wanneer de helden opeens op zo'n kale vlakte aan het werk moeten. Bakker vertelt dat de opmerkingen dan ook niet van de lucht waren en steeds maar weer moest hij aan allerlei mensen uitleggen dat hij er niets aan kon doen. Daarvoor moes ten ze maar naar de Heidemij gaan. Bak kers kostbare tijd wordt voornamelijk in de velden van de Toekomst gestoken. „Maar let wel, dat is zeker niet het enige. Onze ploeg zorgt namelijk voor veel meer dan het onderhoud van de velden. Zo zijn we ook verantwoordelijk voor de omlig gende grond, zoals de sloten, de bloemper-

Ajax Life (vanaf 1994) | 1997 | | pagina 44