AJAH.IFE Keith Spurgeon kon Johan Cruijff niet van het roken afhelpen. FOTO:ARCHIEF AJAX stond niet en de op stelling werd (tot in de jaren vijftig!) niet gemaakt door de trainer, maar door een commissie van 'wijze' clubmannen: de elftalcommissie. In 1915 maakte de kleppet plaats voor de bolhoed. Die behoorde toe aan een trainer die geschiedenis zou gaan schrijven bij Ajax: Jack Reynolds. Rey nolds werd drie keer geboren.Volgens hemzelf zag hij op 17 september 1881 het levenslicht. Zijn paspoort vermeldde 21 september 1881, terwijl een uittreksel van het bevolkingsregister het op 23 septem ber 1881 hield. Niettegenstaande deze drie geboortedata staat het onomstotelijk vast dat Reynolds in totaal meer dan vijf entwintig jaar als trainer bij Ajax in dienst is geweest. Hij was tussen 1925 en 1928 drie jaar trainer van het Amsterdamse Blauw Wit en was vanaf 24 juni 1940 van wege de Tweede Wereldoorlog vijfjaar geïnterneerd. Reynolds zorgde ervoor dat het Ajax-voetbal een eigen gezicht - het immer op techniek geschoeide aanvallende voetbal - kreeg. Onder Reynolds werd de trainingsintensiteit verhoogd van één naar twee avonden per week. Hij trainde ook de jeugdelftallen en voelde zich nauw ver bonden met de jonge Ajacieden. Reynolds was met een Hollandse vrouw getrouwd en praatte in een mengelmoes van Engels en Nederlands. Hij was een echte Engelsman, die alles op zijn gemak, maar goed deed. Discipline stond bij hem hoog in het vaandel. Hij inspireerde hier mee latere Ajax-trainers als Bobby Haarms en Jany van der Veen. In oktober 1945 schrok de Ajax-gemeen- schap op toen in één van de Londense dagbladen gewag werd gemaakt van het overlijden van Jack Reynolds, „outside right for the Gillingham Football Club be fore the last war and coach to the Ajax Football Club, Amsterdam for the past twenty years". Het bleek loos alarm, want op 24 oktober 1945 kwam Reynolds per boot in Rotterdam aan. De verdere reis naar Amsterdam liet enigszins op zich wachten, want Reynolds had moeite om zijn bagage bij elkaar te schrapen.Vooral zijn fiets (waarvan Reynolds de pedalen in zijn zak had gestoken) bleek aanvankelijk onvindbaar. In oktober 1947 werd Reynolds opgevolgd door zijn landgenoot Robert Smith. In het Ajax-clubblad verscheen een opmerkelijke advertentie: „Voor onze nieuwe Engelse trainer Robert Smith zoeken wij, liefst in

Ajax Life (vanaf 1994) | 1997 | | pagina 39