AJAN.IFE BRIAN LAUDRUP SCHRIK „F-SIDE HEEFT GROTE VER ANTWOORDELIJKHEID" gekomen. Buiten het veld zijn het mis schien profs, maar in het veld zijn het er gens nog amateurkes. Ze spelen met hun hart. Daar hou ik van. Ik heb eigenlijk op dezelfde manier voor deze club gekozen." „Het blijft natuurlijk altijd afwachten of deze spelers kunnen brengen wat ik hoop. Hun voetbalkwaliteiten staan hier buiten. Maar hoe gaat een speler om met het feit dat hij tweewekelijks voor vijftigduizend mensen moet spelen? Hoe past een Geor gische speler zich aan in een vreemde cul tuur? Er gaan geruchten dat Brian Laudrup in de cember, als Glasgow Rangers misschien weer uitgeschakeld is in de Champions League, als nog naarAjax komt. Olsen: „Daar weet ik niets van. Maar moet je luisteren: Brian is een perfecte prof. Hij wilde heel graag naarAjax komen. Dat weet ik zeker. Maar hij had nou eenmaal een doorlopend contract waaraan hij werd gehouden. Dat wist hij toen hij die overeenkomst tekende. Als prof heeft hij zich daar nu bij neergelegd." In 1998 loopt zijn contract wél af. Komt hij dan Olsen: „Dat weet ik niet. Er zijn in ieder geval geen afspraken over gemaakt." Wordt Engels dit seizoen de voertaal bij Ajax? Olsen: „Nee, Nederlands.Vanaf het begin heb ik Nederlands, of beter gezegd mijn soort Nederlands, gesproken. Spelers pik ken zo snel de taal op. Het is belangrijk dat ze in ieder geval snel Nederlands verstaan. Je moet weten waarom mensen lachen; niet alleen op het veld of in de kleedka mer, maar ook in de supermarkt. De voet baltaal is universeel. Daarnaast heeft Rudy in België bij Lierse SK gespeeld, Afrikaans lijkt op Nederlands, Oliseh beheerst het Duits en Denen hebben het Nederlands snel onder de knie. Het belangrijkste is dat iedereen op een gegeven moment de Ajax- taal spreekt." Je krijgt nu wel te maken met een enorme concurrentie in de selectie. Olsen: „Dat is waar. Maar dat is mijn pro bleem. Ik ben bij Ajax begonnen vanaf het nulpunt. Een speler die twee jaar geleden in Japan met de wereldcup stond, heeft net zoveel kans op een basisplaats als een nieuweling, ledereen moet zich bewijzen. Je zegt dat Ronald de Boer geen reserve speler is, maar niemand is een reservespe ler, net zo min als dat er, zeker in de voor bereiding, geen basisspelers bestaan. Al leen: ik kan er maar elf opstellen. Het zal best moeilijk worden om te kiezen. Maar het seizoen is lang, iedereen komt wel aan de beurt.Wat het afgelopen seizoen is ge beurd, mag zich nooit meer herhalen. Of ik spelers tekst en uitleg zal geven over mijn keuzes? Soms, de ene speler heeft dat no dig, de andere niet. Ik zal in ieder geval wel overleg voeren met de meer gelouterde spelers. Maar ik blijf de baas. Ik hou van een dictatoriale democratie." In de eerste week van de voorbereiding bleek al snel dat Olsen zo zijn eigen ideeën heeft.Tussen de ochtend- en mid dagtraining in moesten de spelers slapen, of in ieder geval rusten, in de sportzaal van de ArenA. Dertig bedden stonden op een plek waar normaal gesproken aan voetvolley wordt gedaan. Met deze 'mili taire operatie' trad de Ajax-trainer in de voetsporen van de Joegoslaaf Tomaslav Ivic, die in 1976 ook al eens een kleedka mer in De Meer omtoverde tot slaapzaal. Olsen: „Rust is heel belangrijk voor een speler in de voorbereiding.Thuis is er misschien te veel afleiding, moeten ze misschien wéér naar de supermarkt. Ik heb frisse spelers nodig." Gekscherend: „Een aantal spelers is ook nooit in het le ger geweest. Nu weten ze ook wat dat is." Veel Ajacieden zijn international en hopen op deelname aan het WK in Frankrijk na het ein de van het seizoen. Olsen: „Dat is goed. Ik ben niet bang voor overbelasting. Een eventuele deelname aan zo'n groot toernooi houdt de selectie scherp.Veel spelers zullen zich in de kijker willen spelen. Er zit ook een nadeel aan: ik zal tijdens dit seizoen regelmatig spelers kwijt zijn die een kwalificatie-interland of oefenwedstrijd moeten spelen. En aange zien ik met veel verschillende nationalitei ten werk, zal dat best wel vaak gebeuren. Maar dat is het risico; dan zou je ervoor moeten kiezen om met elf Nederlanders te spelen. Dat is niet reëel." Is dit je laatste kans in het topvoetbalOf an ders gezegd: ben je niet bang om voor de der de keer ontslagen te worden Olsen: „Nee, hoor. Schrik om ziek te wor den, dat is normaal. Maar in het voetbal moet je plezier hebben. Schrik hebben past daar niet bij. Bovendien wordt er bij Ajax een weloverwogen, doordacht beleid ge voerd. Men weet goed wie men met Morten Olsen in huis heeft gehaald. En, nogmaals: ik ben van mening dat ik bij deze club pas." Tot slot: heb je buiten het voetbal nog andere interesses? Olsen: „Ja, voetbal, ha ha ha. Maar serieus: niet echt. Ik ben veel met voetbal bezig. Ik hou wel van de rust van de natuur, dat was ik in Denemarken gewend. Ik ben blij dat we nu in het landelijke Abcoude zijn gaan wonen en niet in het centrum van Amster dam. Hoewel het daar ook mooi is hoor." Zeker in mei 1998 op het Museumplein en/of Leidseplein. Volgens voorzitter Michael van Praag zal de harde kern van de Ajax-suppor- ters het komend seizoen allemaal bij el kaar in één ArenA-vak zitten: „Het afge lopen seizoen was moeilijk. Nadat de F- side te kennen had gegeven niet blij te zijn met de toegewezen plaatsen, heb ben we in de winterstop reeds een groot aantal mensen laten verhuizen. Op dit moment is aan 99,9 procent van alle F-side wensen voldaan. Dat ging on der andere ten koste van de E-certifi- caathouders. Een deel had geen proble men met de verhuizing, anderen volde den met tegenzin aan het verzoek. Sommige mensen zullen komend sei zoen knarsetandend de wedstrijden volgen. Maar goed, we hadden het er al lemaal voor over om meer Ajax-sfeer in de ArenA te brengen. We hebben banie ren met de belangrijkste wapenfeiten uit de historie opgehangen, er zijn vier enorme Ajax-logo's geplaatst.We heb ben voor zo'n half miljoen gulden geïn vesteerd in sfeerverhogende middelen." „Ik vind dat de mensen die nu op de F- side zitten, een grote verantwoorde lijkheid op zich hebben genomen. Nu aan hun wensen tegemoet is gekomen, verwacht ik iets terug: onvoorwaarde lijke steun voor Ajax. Als ze als etalage poppen op hun stoelen blijven zitten, is alle moeite voor niets geweest. Dan hoeven we in de toekomst niet meer in te gaan op verzoeken van de F-side."

Ajax Life (vanaf 1994) | 1997 | | pagina 11