1IFE ,Vr -US SEIZOEN 1994-1995 m "f* V' Van Gaal zag de pers niet altijd (voor vol) aan In Italië verloor Ajax met 2-0 en haalde Van Gaal Frank Rijkaard naar de kant. On danks de uitschakeling bleefVan Gaal vast houden aan een systeem met drie aanval lers, iets wat door Parma-coach Nevio Scala naïef werd genoemd.Van Gaal: „We zijn weggespeeld, dat klopt. Maar de heren media trekken te snel hun conclusies. Ik weet waar de nederlaag aan te wijten is.Te veel spelers die een vitale positie innemen zijn uit vorm, geblesseerd of weg. Zo sim pel is het." Tot overmaat van ramp verloor Ajax vier dagen later met 2-1 in De Meer van NEC, waardoor de 'geplande' KNVB- bekerfinale Ajax-Feyenoord niet tot stand kwam. Het belangrijkste doel, een landskam pioenschap, werd wel gehaald. Op 6 april 1994 schudde Ajax allereerst de vormcri sis van zich af. In een grandioze show werd NAC met 5-0 opgerold. De Nigeriaan Nwankwo Kanu scoorde na een waanzin nige solo. „Deze zege is het resultaat van het feit dat we in onszelf zijn blijven gelo ven", las van Gaal na afloop de pers de les. De relatie met de journalisten was van het begin af aan gespannen.Van Gaal verweet het journaille vooral ondeskundigheid; de journalisten daarentegen stootten elkaar besmuikt aan als Van Gaal voor de zoveel ste keer zijn persconferentie begon met „ik heb een fantastisch Ajax gezien". Maar eerlijk is eerlijk; Ajax speelde ook geregeld fantastisch. Alleen niet altijd. Drie wedstrijddagen voor het einde van de competitie werd Ajax tegen Heerenveen dikverdiend landskampioen. Eindelijk werd het mooie voetbal ook beloond met de nummer één-positie.Van Gaal: „Wij gelo ven bij Ajax in een ideologie. Dit is een triomf voor het aanvallende voetbal.Veel mensen geloofden niet in een titel omdat we wéér belangrijke spelers waren kwijt geraakt. Ik heb nooit gewanhoopt, omdat ik in mijn spelers geloof. Als team leveren we grote prestaties. Alleen individueel is er nog vooruitgang te boeken." Tekenend voor de gedreven werkwijze van Van Gaal was zijn opmerking na het duel tegen Heerenveen dat het seizoen voor Ajax nog niet voorbij was. „Wij willen dit seizoen eindigen op 58 punten met een zo florissant mogelijk doelsaldo. Dat streven past bij Ajax. Altijd willen winnen, altijd het publiek proberen te vermaken. De spelers zullen wel eens gek worden van mijn ge zeik over scherp blijven, maar dat is wel de belangrijkste voorwaarde voor succes." Daarin had Van Gaal natuurlijk gelijk, maar dat leverde de laatste twee wedstrijden geen resultaat meer op: van zowel FC Groningen en Willem II werd verloren. Doelman van Ajax in die duels was de op de reservebank verpieterde Stanley Men zo, die op humanitaire gronden doorVan Gaal - in overleg met Van der Sar - een waardig afscheid van Ajax werd gegund. Af scheid werd ook genomen van publiekslie veling Stefan Pettersson die terugkeerde naar Zweden. „Niet alleen een fantastische voetballer, maar ook een fantastisch mens", sprak Louis van Gaal. Hij zou zich wel vaker uitlaten over het fantastische 'mens-zijn' van enkele van zijn protégés zoals Frank Rijkaard en Jari Litmanen. In de Van Gaal-doctrine moest een Ajacied niet alleen op het sportieve maar ook op het persoonlijke vlak bij de club passen. Met eventuele toekomstige Ajax-spelers voer de hij dan ook vrijwel altijd langdurige per soonlijke gesprekken. Een individualist als Romario zou niet in zijn Ajax passen, meendeVan Gaal. „Daarvoor is het collec tief bij Ajax te belangrijk." Dit seizoen bracht Ajax voor het eerst sinds september I985 Europacup-1 voet bal. „Een commercieel gedrocht", noemde Van Gaal de inmiddels in Champions League omgedoopte competitie. Er werd in vier poules van vier teams gespeeld, waarbij de eerste twee van iedere poule doorgingen naar de kwartfinales. Op die manier zou een sterke (lees: rijke) ploeg minder snel uitgeschakeld worden. Ajax trof in poule D het AC Milan van Ruud Gullit. Op 14 september 1994 won Ajax thuis dikverdiend met 2-0 van de Eu ropacup-houder. Van Gaal wees trots op het enorme verschil in de hoogte van de begroting tussen beide clubs. „Dat maakt onze overwinning des te knapper." Voor euforie was het volgens Van Gaal echter nog te vroeg. „Dit was een moment, één wedstrijd in een lange reeks. Daar moet niet te lang bij worden stilgestaan." Van Gaal zag zelfs 'een nadeel' aan de zege. „Ajax wordt nu de ploeg waarop de ande re teams zich zullen gaan richten. De ko mende wedstrijd tegen AEK Athene is in principe (een andere standaarduitdrukking van Van Gaal, MvH) moeilijker dan die te gen Milan. In Griekenland moeten we be wijzen hoe ver we zijn." Ajax won overtui gend met 2-I. I0K l» k I Voor de Ajax-supporters had Van Gaal alle tijd.

Ajax Life (vanaf 1994) | 1997 | | pagina 9