SEIZOEN 1993-1994 SEIZOEN 1992-1993 Wim Jonk, een van Van Gaals oogappels, De Deen Dan Petersen.de uitblinker in de bekerfinale, was dit seizoen voorbestemd om de positie van Bergkamp over te ne men. De stilist raakte echter al snel ge blesseerd.Van Gaal kwam met een - zo zou later blijken nog betere - oplossing aandragen: Jari Litmanen.De Fin scoorde aan de lopende band en ontpopte zich als een Van Gaal-speler bij uitstek. Litmanen was geen individualist, maar een echte teamspeler. „Verdedigend zijn we er na het vertrek van Bergkamp zelfs sterker op ge worden", zei Van Gaal. „Jari heeft niet de individuele acties van Bergkamp, maar hij is zeer ijverig, leergierig en tactisch slim. En hij scoort niet alleen, maar zorgt ook voor talrijke assists." Om Ajax eindelijk weer eens landskam pioen te laten worden („dè inzet van ko mend seizoen", aldus Van Gaal) trok Ajax twee gerenommeerde spelers aan. Aan het einde van de zomerstop was Ajax erin ge slaagd Frank Rijkaard van AC Milan over te nemen. Samen met Peter van Vossen was Rijkaard de late versterking waar de fans op hadden gehoopt. Van Vossen raakte ech ter al snel geblesseerd en ziek (trombose) en was vooral als invaller een paar keer waardevol. Frank Rijkaard acteerde aan vankelijk als rechtermiddenvelder ook on wennig, maar nadat Van Gaal Rijkaard in het centrum van de verdediging had ge posteerd, begon Ajax beter te draaien. Op 22 augustus 1993 speelde Ajax bij FC Utrecht „zijn beste wedstrijd tot nu toe onder mijn leiding", aldus Van Gaal. Het werd I -4. „Het is nog te vroeg om te roe pen dat Ajax sterker is dan vorig seizoen, maar ik heb genoten van mijn ploeg." Een van uitblinkers bij Ajax was de debuteren de Nigeriaan Finidi George. Ajax bleek inderdaad sterker dan vorig seizoen, tenminste in Nederland. In de kwartfinale van de Europcup-ll werd Ajax kansloos uitgeschakeld door Parma. Later weet Van Gaal de nederlaag aan de transferperikelen van Dennis Bergkamp en Wim Jonk, die in de dagen voor PSV rond t kwamen met Inter Milaan. Uiteindelijk werd Feyenoord, nota bene in de competi- tie en beker driemaal overtuigend versla gen door Ajax, verrassend landskampioen. PSV en vooral Ajax konden de hand in ei- Naast Bryan Roy sneuvelde nog een vaste waarde onder Van Gaal. Op 3 maart 1993 sloeg Stanley Menzo in de UEFA-cup-uit- wedstrijd tegen Auxerre een corner in ei gen doel, daarmee zijn ploeg op een 3-2 achterstand zettend. Het betekende het begin van het einde voor de doelman.Vier dagen later stond Edwin van der Sar (Van der Zar in Van Gaals taalgebruik) tegen Vo- lendam onder de lat. „Als je lange tijd slecht speelt, word je vervangen. Dat geldt voor iedere speler. Menzo heeft zijn om slagpunt nu bereikt. Ik heb hem niet gewis- seld naar aanleiding van die ene blunder in Auxerre. Ik geef mijn spelers veel krediet. Dat was bij Stanley echter op. En Van der Zar gaf in het tweede blijk van een uitste- _j kende vorm. Edwin is op dit moment num- 5 mer een en krijgt nu net zoveel krediet als z andere basisspelers. En dat is veel." Ruim twee maanden later kon Van der Sar 2 zijn eerste triomf vieren. Op 20 mei ver- sloeg Ajax in Rotterdam Heerenveen in De waardering van de Ajax-fans was groot een feestelijke KNVB-beker finale met 6-2. Van Gaal en Ajax hadden hun tweede prijs. werd tot zijn woede halverwege de twee- In het nieuwe seizoen waren de verwach- de helft gewisseld. Jonk, die ongelukkig tingen hooggespannen.Van Gaal, na een re- speelde, had op meer krediet gerekend organisatie binnen Ajax nu in functie als di- van Van Gaal. Deze verklaarde echter dat recteur betaald voetbal, kon voor het niet de namen van de spelers, maar hun eerst vanaf het begin zijn eigen elftal sa- prestaties tellen. „Als mens heb ik er menstellen. Dit kostte Beenhakker-aanko- moeite mee om Wim in zijn laatste grote pen als Fons Groenendijk en John van wedstrijd voor Ajax te vervangen, maar als Loen uiteindelijk de kop. Maar ook een er- professional kan ik niet anders. Ik ben con- kende vedette als Bryan Roy overleefde de sequent en eerlijk," legde Van Gaal voor de schifting niet. „Ik heb het vertrouwen in zoveelste keer zijn visitekaartje op tafel. Bryan Roy opgezegd", verklaarde Van Gaal op 26 september 1992 plechtig na afloop Miss Ajax 1995 barst in tranen uit: ze staat bij Van Gaal 'op I van Ajax-Roda JC. „Ik heb in de vier jaar dat ik met hem werk geprobeerd om zijn rendement te verbeteren. Maar ik zie geen ,4"" vooruitgang meer. Ik heb hem verteld dat gafc hij mag vertrekken." Dat deed de populai re linksbuiten al snel; hij vertrok naar het Een andere opzienbarende zet van Van Gaal was het in februari 1993 terughalen mijn andere aankopen Marc Overmars en m Maar ook in zijn tweede Ajax-seizoen ging 1 JP ^j|l de landstitel aan Van Gaal voorbij. Ajax Ir speelde onbetwist het beste voetbal, maar was nog te wisselvallig.Op het moment dat PSV in een directe confronatie van de eer- jHW ji S een aanvankelijk veel sterker Ajax met 2-1. mml «ML'tót/- I I

Ajax Life (vanaf 1994) | 1997 | | pagina 7