ANTASTISCH AJAX GEZIEN' TEMBER 1991 - DERTIG JUN11997 V i L 5k i YT 1IFE SEIZOEN 1991-1992 1 *s|l Louis van Gaal zat al te denken aan een dienstverband als hoofdverantwoordelijke elders toen Leo Beenhakker in september 1991 de assistent-trainer van Ajax 'te hulp schoot'. Ondanks het feit dat Beenhakker zijn dienstverband als technisch directeur in de zomer van 1991 met twee jaar had verlengd, meende hij later dat hij zijn 'Don Leo'-schap in Madrid weer moest oppak ken. Op zaterdagavond 28 september 1991na afloop van Ajax-Fortuna Sittard, maakte een geëmotioneerde voorzitter Michael van Praag bekend dat Leo Been hakker met onmiddelijke ingang Ajax had verlaten en naar Real Madrid was terugge keerd. Bij Van Praag aan tafel zat Beenhak kers opvolger zelfverzekerd te spinnen. Aloysius Paulus Maria van Gaal, roepnaam Louis en vanaf maart 1988 in De Meer werkzaam als jeugd- en later assistent-trai ner, werd met onmiddelijke ingang be noemd tot technische verantwoordelijke man.Van Gaal begon zijn werk met het uit spreken van zijn geloofsbrieven: „Ik ben hard, eerlijk en consequent." Van Gaal zag zijn nieuwe baan wel zitten: „Ik reken Ajax technisch en tactisch bij de besten van Eu ropa. Maar wat betreft de mentale hard heid komen wij tekort." Van Gaal kondigde aan om aan teambuilding te gaan doen. Een van zijn eerste maatregelen daartoe was het sluiten van het spelershome voor bui tenstaanders als journalisten (en Sjaak Swart). Slechts één dag in de week werden de deuren voor hen geopend. „Het leek Na het winnen van de UEFA-cup neemt Van Gaal zijn assistent Gerard van der Lem op de schouders.Volgend seizoen bij een andere club hetzelfde beeld? iSN Teambuilding op de bovenkant van de Ajax-supportersverenigingsbus hier vorig jaar wel een kroeg," meende Van Gaal. „Het spelershome is echter iets voor de spelers. Daar moeten ze zich vrij kun nen uiten. Die teamgeest, doordat ze el kaar leren kennen, vind ik heel belangrijk." Een gevleugelde uitspraak van de met veel bravoure optredende Van Gaal werd ver der „De spelers moeten een wedstrijd kunnen lezen". Op 2 oktober maakte Van Gaal in Örebro zijn debuut als hoofdtrainer in de return wedstrijd van de tweede ronde van de UEFA-cup.Tegen de plaatselijke club won Ajax door een doelpunt van Aron Winter met 1-0. Opvallender was de basisplaats dieVan Gaal had ingeruimd voor twee spe lers die later internationaal furore zouden maken.Wim Jonk speelde in het centrum van de verdediging (op '4' zou Van Gaal ge lijk aan het rugnummer die plek noemen). De achttienjarige Edgar Davids, als A-juni or nog onderVan Gaal spelend, maakte links op het middenveld zijn Europese de buut. Een week later beleefde Van Gaal zijn vuurdoop in de competitie. In De Meer werd het tegen Sparta 4-0. Het publiek scandeerde de naam van Johan Cruijff. Die roep zou nog wel even aanblijven, want aanvankelijk waren de resultaten onder Van Gaal niet geweldig. Zo werd van PSV, FC Utrecht en Feyenoord verloren. Ook botste Van Gaal met Wouters en Van 't Schip. Eerstgenoemde werd door het in brengen van Jonk naar links op het mid denveld 'verbannen'.Van 't Schip verschilde van mening met Van Gaal over zijn manier van spelen op de rechtervleugel.Van 't Schip weigerde nog langer statisch te spe len en belandde enige tijd buiten het elftal. Op 27 november werd het tij gekeerd. In de uitwedstrijd van de derde ronde van de UEFA-cup won Ajax met I -0 van Osasuna. Maar belangrijker was het overtuigende spel van Ajax. „In deze wedstrijd was ein delijk het Ajax te zien zoals ik dat voor ogen heb", aldus Van Gaal. „Ik het het idee dat de spelers mijn zienswijze oppikken." En Van 't Schip keerde anderhalve week la ter definitief in de basis terug.Van Gaal: „We hebben allebei water bij de wijn ge daan. Het is nu eenmaal niet in het belang van Ajax als Van 't Schip niet speelt." Van 't Schip zou dat seizoen beter gaan voetbal len dan ooit. Jan Wouters hield het wel voor gezien in Amsterdam. Hij mocht van Ajax een lang gekoesterde wens (een transfer naar het buitenland) vervullen en vertrok naar Bayern Munchen. Wouters liep op die manier de eerste gro te triomf van Van Gaal mis. Weliswaar kon in de competitie de eerder opgelopen ach terstand op PSV niet meer worden ingelo pen (en in de KNVB-beker werd Ajax door Feyenoord uitgeschakeld), maar in Europa zette Ajax de toon. De ploeg van Van Gaal imponeerde met gedurfd, aanval lend voetbal tegen AA Gent, Genoa en, in de finale,Torino. In een zinderende wed strijd in het Olympisch Stadion veroverde Ajax op 13 mei 1992 de UEFA-cup. 'We are the champions' werd het officieuze Ajax-dublied. Linkshalf Michel Kreek was de verrassing van het seizoen. Schaduw spits Dennis Bergkamp en zijn aangever Wim Jonk groeiden uit tot een technisch perfect duo. Van Gaal was opgetogen over zijn eerste seizoen: „Ik heb de taak van Leo Beenhak ker in een moeilijke situatie overgenomen. Ik heb bewust keuzes gemaakt. Daarover is veel te doen geweest in de pers, maar niet intern. Persoonlijk doet het mij wel wat dat we die beker hebben gewonnen en dan vooral de manier waarop."

Ajax Life (vanaf 1994) | 1997 | | pagina 5